• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да плаќам данок како фриленсер во 2020

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,226
1,446
Грција нит банкротираше нит девалвираше. Тоа можда пред 30+ години у времето на драгмата и пред ЕУ.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Па ако не беа браќата од ЕУ и те како мораше да продаваат и ќе банкротираа.
Исланд е првата држава што банкротира уште од 2008 година.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Па ако не беа браќата од ЕУ и те како мораше да продаваат и ќе банкротираа.
Исланд е првата држава што банкротира уште од 2008 година.
Да је баба била деда имала би....
Исланд не банкротираше, банкротираа 3те најголеми банки, т.е. државата ги национализираше и го превзеде нивниот долг. Итн, итн... Нејсе, пензиите никогаш не им страдаа на Исланѓаните.

П.С. он топик, најдобро е да диверзифицираш средства насекаде по малце.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
118
48
Тие пари за пензиско стави ги во акции или фондови и штеди редовно и немаш потреба од плаќање во систем што ќе се сруши кога тогаш.
Малку оф топик е
Ама од кога знам за мене пропаѓаат и никако да припаднат
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,226
1,446
Да је баба била деда имала би....
Исланд не банкротираше, банкротираа 3те најголеми банки, т.е. државата ги национализираше и го превзеде нивниот долг. Итн, итн... Нејсе, пензиите никогаш не им страдаа на Исланѓаните.

П.С. он топик, најдобро е да диверзифицираш средства насекаде по малце.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Национализирање на банките, по куминистичко нешто немало...
Но се согласувам не ги ставај сите јајца во една кошница.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Колку време им треба да направат пресметка за да можеш да платиш откако си поднел барање за аконтативна пресметка на прилив? "За проверка" стои веќе неколку денови.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,565
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Колку време им треба да направат пресметка за да можеш да платиш откако си поднел барање за аконтативна пресметка на прилив? "За проверка" стои веќе неколку денови.
Обично за 5-6 работни дена.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Обично за 5-6 работни дена.
Добро е иначе ќе испаднев како во скечот со К-15 кога протестираа пред МТВ за да платат радиодифузна такса и скандираа - САКАМЕ ДА ПЛАТИМЕ!
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
127
236
Скопје
davorminchorov.com
Колку време им треба да направат пресметка за да можеш да платиш откако си поднел барање за аконтативна пресметка на прилив? "За проверка" стои веќе неколку денови.
Зависи кој број си на ред во листата на проверка, јас ретко чекам подолго од 3 дена, обично е следниот ден ако сум поднел после 16:00 часот.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,565
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Добро е иначе ќе испаднев како во скечот со К-15 кога протестираа пред МТВ за да платат радиодифузна такса и скандираа - САКАМЕ ДА ПЛАТИМЕ!
Ќе ти стигне мејл кога ќе биде обработена пресметката немај гајле :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Зависи кој број си на ред во листата на проверка, јас ретко чекам подолго од 3 дена, обично е следниот ден ако сум поднел после 16:00 часот.
Прв пат ми е може за тоа (три дена работни до сега).
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Појма немам како функционира тоа уопште. Сум чекал со денови и недели, еднаш и цел месец и на крај ми ја одби системот, па одново ја правев. А се случувало и во истиот ден.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Стигна пресметката да се пофалам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно