Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

КАКО ДА НЕ!!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

BLACK EYE

Intern
29 април 2007
7
0
За жал, го купувам ЕНТЕР од првиот број, и таман мислев да се откажам, видов редизајн на содржината, а по некое време и PRO EDITION! Тоа ме натера да продолжам да ве купувам.
Со жалење морам да констатирам дека од успеавте и ПРО да го заебете. Не ми пречи што го вративте (заедно со GAMIGN) во рамките на ЕНТЕР и сето тоа егзистира како една целина. Можеби така е и подобро, но не е тоа толку битно. Битно е што притоа го намаливте бројот на страници во ПРО и ја уништивте неговата концепција. Како што наведе и Mr.Alien, по еден напис во рубрики како програмирање, мрежи - навистина, срамота е тоа да го наречете РУБРИКА! Колку што јас се разбирам, рубрика е збир од написи на една одредена тема. Или грешам?
Ако имате таму некој дипломиран новинар, нека ме искорегира, но мислам дека суштината на рубриката е токму тоа, а тоа вие не го практикувате.
А сега главното - ТЕСТОВИ.
direktor.e вели:
PS ne prepisuvame tekstovi za graficki. Tie sto gi ima tuka gi testirame, a za ostanatite se vrsi temelno istrazuvanje (toa retko se slucuva).
НАВИСТИНА РЕТКО!!
Во последните неколку броеви нема ниту трага од опис на некоја актуелна технологија. Тест на графички НЕ ПРАВИТЕ.
Да не го повторувам тоа што го наведе Mr.Alien, истата моја замерка се однесува на графичката и плочата во ПРО. Дали авторот, односно "тандемот" "силни" автори ги "штекнале" плочата и графичката картичка, вклучиле некој софтвер за тест и добиле резултати? Дали пробале да оверклокуваат? Дали пробале да ги испитаат напредните можности на БИОС-от на плочата? Дали го споредиле квалитетот на сликата без и со antialiasing или anisotropic filtering? Коментар за квалитетот или аномалиите на овие опции? Влијанието врз перформансите?
За жал, тоа не сте го сториле. Текстовите се или препишани или пренесени од некој сајт, без обѕир дали картичката или плочата ви биле во раце или не. НЕ СТЕ ГИ ТЕСТИРАЛЕ, НИТУ ТОА ЗНААТ ДА ГО НАПРАВАТ "авторите" на тие два тескта.:p

Ти наведе дека грото текстови поминуваат "преку тебе". Очигледно дека ни ти ни твојот уредник ВРСКА НЕМАТЕ од хардвер, па дозволувате вакви глупости да бидат објавени.
Поздрав, и обидете се да се поправите. :mad:
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
@ Black Eye

Tuka e mesto za postovi kako tvojot. Inaku del od toa sto go napisa e izbrisano poradi preteruvanje i licni navredi.

E sega: Mozebi ti mislis deka IT e samo hardver i nisto drugo. Hardverot e samo eden del od se ona sto pretstavuva IT. ENTER ne e hardverski orientirano spisanie i nema da bide. Ako nie nemame VRSKA od hardver, ima koj se razbira ne se sekiraj ti za toa.
EVE mozebi ti na primer sakas da bides noviot hardware-urednik na ENTER? Isprati CV, slobodno, kako sto veke ti rekov-DA TE VIDAM!
Pozdrav i sekako ke se podobrime.
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Yup, никогаш не сум видел hard test на било каков хардвер во ентер, што е (голем) минус за списанието со оглед на тоа што само мал број на луѓе знаат што купуваат :) Така да многумина се у заеб кога купуваат пц :)

А текстовите не се глупост, туку се само информативно ориентирани (текст исполнет со информации кои што производителот на хардверот ги има објавено на својата веб страна/брошура итн) што пак е... (читај прв пасус:))

Cheers ;)

EDIT: Не купувам ентер :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Sto bidna?Sto e ovaa karanica?BLACK EYE i samiot znaes deka Enter spisanieto e edinstveno vo Makedonija za informatickata oblast i nemoze da opfati bukvalno se bidejki e samo edno spisanie.Siguren sum deka urednicite na Enter se trudat da go podobrat spisanieto.Iskreno i na mene ne mi se dopaga rubrikata za hardver,premnogu e natrupana i mislam deka ne e tolku vazna.Poveke bi sakal da stavat sodrzini za programi.I na DVD to da ima pointeresni programi.
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Sto bidna?Sto e ovaa karanica?BLACK EYE i samiot znaes deka Enter spisanieto e edinstveno vo Makedonija za informatickata oblast i nemoze da opfati bukvalno se bidejki e samo edno spisanie.Siguren sum deka urednicite na Enter se trudat da go podobrat spisanieto.Iskreno i na mene ne mi se dopaga rubrikata za hardver,premnogu e natrupana i mislam deka ne e tolku vazna.Poveke bi sakal da stavat sodrzini za programi.I na DVD to da ima pointeresni programi.
Единствено??? А ITSec и PC-Info?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
III me fati.Sum gi zaboravil.OK sega se ispravam.Ova se 'edinstvenite spisanija vo Makedonija za oblasta od Informatikata'.i preostanatiot tekst ke go najdete gore
 

BLACK EYE

Intern
29 април 2007
7
0
СРЕЌА ВАША ШТО Е ТАКА!!!!!

Да постоеше уште ПЦ ИНФО, тешко да ќе егзистиравте, и немаше толку да "рипате".
Второ, кој фактор си ти да ми ги менуваш постовите? Има ли овој форум администратор? Од кај си даваш такви права?
За ова ќе мора да поразговарам со АДМИНИСТРАТОРОТ, а тоа не си ТИ.
Што се однесува до соработката со вас....no comment!
 

BLACK EYE

Intern
29 април 2007
7
0
@ Black Eye

Tuka e mesto za postovi kako tvojot. Inaku del od toa sto go napisa e izbrisano poradi preteruvanje i licni navredi.

КАДЕ ТИ ВИДЕ ЛИЧНИ НАВРЕДИ И ПРЕТЕРУВАЊЕ? ВО ФАКТОТ ШТО ВЕ ФАТИВ ВО ЛАГА И РЕКОВ ДЕКА СЕ ПРЕТРГНАВТЕ ОД ТЕСТИРАЊЕ? БОГ ДА ЧУВА!!!!
 

BLACK EYE

Intern
29 април 2007
7
0
СРАМОТА!!!!

Го избриша постот во кој кажав дека имате уште многу млеко да пиете за да бидете квалитетни, и каде што ви укажав што треба да направите за да го постигнете потребното ниво на квалитет. Си го оставил само постот во кој ве пофалив. Што проблемот, director.e? Не ти одговараат критики? Мислиш на ваков начин да си го кренеш рејтингот на списанието? Биди фраер, па остави ги избришаните работи на увид. Да видиме другиве дечки / девојки што ќе кажат на ова!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Да постоеше уште ПЦ ИНФО, тешко да ќе егзистиравте, и немаше толку да "рипате".
Второ, кој фактор си ти да ми ги менуваш постовите? Има ли овој форум администратор? Од кај си даваш такви права?
За ова ќе мора да поразговарам со АДМИНИСТРАТОРОТ, а тоа не си ТИ.
Што се однесува до соработката со вас....no comment!


Прочитај ги правилата пред да почнеш да постираш:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=14

На овој форум нема да се трпат навреди во никој случај. Постот ти е едитиран од МОДЕРАТОР бидејќи е не пристоен со навреди. Ако имаш дојдено на овој форум за да се караш (гледано од твоите постови до сега само тоа го правиш) наскоро ќе бидеш и баниран од форумот. Мојот апел е да престанат членовите кои се дојдени само да се навредуваат и омаловажуваат, постојат други форуми со таква содржина. Ова е ИТ форум и ќе остане таков. Рекла-казала муабетите не се за на овој форум.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
КАДЕ ТИ ВИДЕ ЛИЧНИ НАВРЕДИ И ПРЕТЕРУВАЊЕ? ВО ФАКТОТ ШТО ВЕ ФАТИВ ВО ЛАГА И РЕКОВ ДЕКА СЕ ПРЕТРГНАВТЕ ОД ТЕСТИРАЊЕ? БОГ ДА ЧУВА!!!!

Мал пример:
"кажав дека имате уште многу млеко да пиете за да бидете квалитетни,"

1. Разговараш со луѓе кои не ги знаеш.
2. Муабетите од видов "треба уште млеко да пиете" и сл. важат за некултурни
3. Секој кој има општа култура знае како да настапува со луѓе кои не ги познава, а тоа не е од типот "треба млеко уште да пиете"

Мој предлог: Концентрирај се на збогатување на твоето ИТ знаење на овој форум, не на муабети кои не водат никаде.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
BLACK EYE zosto ova go pravis?Nesum nitu moderator nitu pak sum povrzan nesto so Enter ili forumov.Prasam samo cisto informativno.Zosto taka napagas?Moja preporaka e da prestanes so ova bidejki ke te isklucat,pa ti vidi.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Да постоеше уште ПЦ ИНФО, тешко да ќе егзистиравте, и немаше толку да "рипате".
Второ, кој фактор си ти да ми ги менуваш постовите? Има ли овој форум администратор? Од кај си даваш такви права?
За ова ќе мора да поразговарам со АДМИНИСТРАТОРОТ, а тоа не си ТИ.
Што се однесува до соработката со вас....no comment!

Za PC info nema da komentiram...toa e minato.
Kako sto zabelezuvas, jas sum moderator i ima pravo da brisam i menuvam nepristojni postovi. Ne go ostaviv delot kaj sto ne falish, tuku samo izbrisav toa sto preteruvas vo nacinot na izrazuvanje na nezadovolstvoto. Veke stanuva jasno deka od nekade se znaeme i deka PC info ti e nekako blisko do tebe.
Dokolku sakas da si del od forumov, smeni si go nacinot na komunikacija. Slobodno kritikuvaj no ima kulturni nacini za toa.
Se isplasi od ponudata za sorabotka? Ne si dovolno dobar za toa mislis? Spored del od tvoite postovi mozam da zaklucam deka imas solidno poznavanje, zosto togas ne go spodelish?
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
КАДЕ ТИ ВИДЕ ЛИЧНИ НАВРЕДИ И ПРЕТЕРУВАЊЕ? ВО ФАКТОТ ШТО ВЕ ФАТИВ ВО ЛАГА И РЕКОВ ДЕКА СЕ ПРЕТРГНАВТЕ ОД ТЕСТИРАЊЕ? БОГ ДА ЧУВА!!!!

Definiraj FATIV vo laga, te molam.
Kako prvo, nemas argument nitu eden sem navredi kon spisanieto. Ne ti se dopagja,ne go kupuvaj. Jas otvoreno te pokaniv da vidish kako se sprema ENTER, pa da donesesh realen zaklucok sto testirame, a sto ne testirame i kako se pravi toa.
POVELI, uste ednas te pokanuvam. Potoa ke razgovarame za toa koj e vo pravo.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Го избриша постот во кој кажав дека имате уште многу млеко да пиете за да бидете квалитетни, и каде што ви укажав што треба да направите за да го постигнете потребното ниво на квалитет. Си го оставил само постот во кој ве пофалив. Што проблемот, director.e? Не ти одговараат критики? Мислиш на ваков начин да си го кренеш рејтингот на списанието? Биди фраер, па остави ги избришаните работи на увид. Да видиме другиве дечки / девојки што ќе кажат на ова!

Veruvaj deka toa sto go izbrisav moze samo da im odmogne na drugite. Rejtingot na spisanieto se gradi veke 26 broevi i toa preku kvalitet i dotapnost na citatelite, a ne po forumi. A procitaj si go postot koj e ostaven i sam zakluci sto sum izbrisal a sto ostavil.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Jas ke kazam samo edno nesto.Bi sakal ova da se zavrsi sto pobrzo bidejki ovoj forum e namenet za sosema nesto drugo,a ne za prikaski i 'REKLA KAZALA'.Tolku

We must either find a way or make one
 

BLACK EYE

Intern
29 април 2007
7
0
Hm.....?

Не се познаваме, а ПЦ ИНФО го спомнав само како илустрација, бидејќи и тоа списание сум го читал, како всушност и PLUG IN, ComputerBild и двата единствени броеви од INBOX (пред едно три-четири години).
Да се карам, не се карам, само ме изнервира бришењето на моите постови. Можеби сум претерал со "млекото", но има начин тоа да ми се стави до знаење.
Не се плашам од соработка со ЕНТЕР. Поседувам солидно знаење, како што кажа director.e, но едноставно немам амбиции како ИТ новинар.
Но сеедно. Како што рече еден од членовите, АТА, изгледа некому критикување не му се допаѓа. Во тој случај, форумов нема соодветна тежина и не го сметам за сериозен. Поради тоа, ова е мој последен пост.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Во тој случај, форумов нема соодветна тежина и не го сметам за сериозен. Поради тоа, ова е мој последен пост.

Sekoj tvoj post od 7te nema vrska so IT osven so kritikuvanje na Enter i obidi da se karash i da omalovazhish nekogo.

Taka da, lichno jas kako administrator, so cel da ja zadrzham "soodvetnata" tezhina na ovoj forum, te ohrabruvam da go napushtish ovoj forum dokolku prodolzhish so takvi postiranja kako do sega.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Но сеедно. Како што рече еден од членовите, АТА, изгледа некому критикување не му се допаѓа. Во тој случај, форумов нема соодветна тежина и не го сметам за сериозен. Поради тоа, ова е мој последен пост.

Teжината е таа само затоа што квалитетните луѓе кои треба да дадат критики кои водат во позитивен правец обично ја трошат енергијата на негативни постови, како некои од твоите.
Искрено, го ценам тоа што темава си ја стартувал во овој дел бидејќи баш и тука припаѓа.
Форумот го градат членовите и тежината зависи од нив (ти си еден од нив, па и од тебе). А бидејќи овој форум е нов и секојдневно се зачленуваат нови членови а некои од постоечките уште не споделиле некакво мислење на одредена тема, рано е да се зборува и за тежина на форум.
Администраторите и модераторите се тука само за да ги регулираат крајностите. И во никој случај не се работи за Technical support форум :)

Поздрав :)
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Луѓе дајте бе бидете малку посериозни, Black Eye престани ако си дојден само за да криткикуваш... таков не ни треба овде, а доколку си ептен запнал да криткикуваш биди малку умерен, а не што ти текне тоа да пишуваш и пази малку на речникот;)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ауууууу!!!!!

Ден и пол ме нема во градов, а овде избила вистинска војна:( .
Ќе ве критикувам сие - зошто толку внимание обрнувате на постовите на Black Eye?
Јасно е како ден дека типот/типката е обичен провокатор/ка, кој некако чул/а за овој форум и си нашол/нашла добра можност за провоцирање. Мотивите за тоа му/и се само нему/нејзе познати, и нема потреба од замарање со него. Сакале да признаете или не, со своите реплики само му/и придавате важност, што е и неговата/нејзина цел - внимание. :ppp:
*ече дека нема да постира повеќе, но верувам дека анонимно ќе гледа дали има уште некаков ефект неговото провоцирање, и ќе се смешка.
Затоа, мој предлог е оваа тема веднаш да се заклучи, а Black eye да се банира. И доколку се појави уште некој ваков провокатор, едноставно - игнорирајте го. Тоа е најгоема казна за некои кои сакаат внимание. По она познатото - ashes to ashes, dust to dust. Или по нашки - "тури му пепел" (се извинувам ако звучи како навреда). Како што рече Andrijeski, енергијата треба да се насочи за развој на овој форум, позитивно, а не да се троши на вакви безвредни реплики и препукувања.
А ти BLACK EYE...што да ти речам. И јас имав некои критики на ЕНТЕ�* (погледни ги моите мислења), но ги искажав на културен начин и, се надевам, без претерување и незлонамерно. Значи, има начин, треба само да се потрудиш да го пронајдеш.
Поздрав, и обиди се да ме разбереш.:luzer:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
немам намера да анализирам што сакал писателот да каже, ниту пак каква личност се крие позади постовите.
секој си има право да го каже своето мислење, ама треба да се придржува кон некои етички граници. во овој дел толеранцијата е поголема.
кому треба да обрнувам внимание а кому не, е моја лична работа. доколку си позитивен само кон позитивните и негативен само кон негативните, што си поразличен од другите?
форумов е различен од другите највеќе во тој аспект. ништо не се постигнува со забрани. лесно е да се банира член, ние одлучивме да одиме по потешкиот пат кој е подобар.
 
D

DimitarMK

Гостин
како прво,секое списание има критики.Како во случајов списанието ЕНТЕ*.Можеби има за него критики,но Black Eye мислам дека претера.Искрено,и мене не ми се допаѓа списанието Ентер и би дал предлози како треба да се поправи,а не да ги пцујам и навредувам уредниците на тоа списание.

Инаку,најмногу ми се допадна последниов 25 број на ЕНТЕ* бидеќи најмногу е посветено на веб дизајнерите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.222
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно