1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Како да не ве крадат ebay и пејпал (преку форсирана конверзија на валутите)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Lokvan, 26 Декември 2016.

Тагови:
  1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Пејпал одамна не краде нас клиентите со форсирана конверзија на валути, конверзија која е многу понеповолна од таа на банките кои ги користиме.
    Ова е факт за кој претпоставувам многумина се свесни но малкумина знаат дека е можно да се избегне таквата финансиска малверзација.

На пример, кога купувате во долари Пејпал често конвертира во евра. Кога купувате во евра, Пејпал конвертира во долари. Важно е да има некоја конверзија. :)

Постојат conversion options за конверзија на валутите но проблемот е што често им се менува местото во опциите за конфигурирање, и не само тоа туку често се ресетира подесувањето да нема конверзии. Затоа наместо покажување каде се местат овие опции, наједноставно решение е на Пејпал да им се напише порака внатре од пејпал акаунтот, и да се побара на картичката да се наплаќа исклучиво во долари како примарна валута. Нешто како oва:

Дури и после потврдниот одговор, при купување треба да се пази на
    финалната сума на купувањето - затоа што Пејпал често знае да го ресетира подесувањето да нема конверзии.

Инаку тука не завршуваат проблемите со крадењето, затоа што ebay после пак краде кога преку ebay се купува во некоја друга валута освен доларот.
    На ebay не постои можност да се одбере наплата каде конверзијата на валутите ја прави банката од каде е картичката на корисникот. Со цел да ви земе повеќе пари ebay инсистира да употребува своја конверзија која е прилично неповолна (читај кражба). За ова нема лек, но во тие случаи јас обично барам од продавачот да направи аукција на главниот сајт ebay.com (наместо локалните сајтови, германски, британски, канадски, итн) каде цената на производот може да се постави во долари. Нормално, на ова продавачот си додава плус некој пола процент, или колку точно локалните банки земаат за конверзијата.
    Голем дел од продавачите излегуваат во пресрет на ваквите барања.

Ebay и пејпал годишно крадат прават не милиони, туку милијарди долари само на форсираната конверзија на валути.
    4 до 7 проценти земаат на конверзијата на ebay (ако продажбата е во друга валута, како британска фунта, канадски долар, евра, итн). Потоа додатни 4 до 7 проценти одат на конверзијата на пејпал. Точниот процент го менуваат најверојатно од ракав, единствено константно е дека тој процент секогаше многу поголем од процентот кој го зема било која домашна банка за конверзија на валути.
    Милиони корисници не знаат дека не мора да ги користат „услугите“ на Пејпал и Ebay за конверзија на валути, и затоа редовно се жртви на ваквата финансиска малверзација. Притоа колку е поголема цената на производите, толку повеќе пари се крадат од клиентите.

Мора и може да се пази на ова.
    Со малку внимание и ангажирање нема повеќе да ви ги крадат парите.

На shifty, Speedster, Source441 и уште 18 други им се допаѓа ова.
  2. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,207
    11,242
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ова е остаток од времето кога картичките (зборувам за развиените земји) беа само во една валута (им се може, јака валута (како кога)) и не можеше да се купува во друга валута од таа картичка, или банкарските провизии за конверзија беа исто големи. И денес има такви картички (disposable и какви се` не).

Ние имаме среќа што Тутунска (и уште неколку банки кои имаат Виза, можеби и други картички, не сум баш запознаен) конвертираат по колку-толку нормален курс и што примаат да можеш да плаќаш со друго освен денари, инаку ќе ни се расплачеше мајката и на нас од банките.

А тоа што на различни места (различни продавници, не на Ибеј туку ако сметаме дека Ибеј е една од нив) Пејпал има различен интерфејс, мислам дека зависи која верзија на API-то или што и да е тоа ја ставиле (и се разбира, не менувале оттогаш), па затоа некаде почитува Conversion Options, некаде не. Само моја претпоставка. А во секој случај им одговара на Пејпал. Се` ми се чини дека постарите верзии почитуваат.

Последна промена: 26 Декември 2016
    На armin06 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

865
    891
    24 Февруари 2008
    PayPal > Settings > Payments > Pre-approved payments > Set Available Funding Sources > Conversion Options > Bill me in the currency listed on the seller's invoice. > Submit.

Еве како да ја пронајдете опцијата и да не ви земаат провизија кога плаќате на eBay. Баш пред некој ден ова го средував.

Ај еве сликовито:

Последна промена: 26 Декември 2016
    На goceiva, Speedster, Tomislav96 и уште 22 други им се допаѓа ова.
  4. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Од мое лично искуство често се менува местото каде се наоѓа ова подесување. Последново место е „најлесно“ до сега за наоѓање, ми текнува дека за да се дојде до опциите за конверзија порано требаа и до десетици кликнувања кон нови и нови страни за подесувања.

Затоа ако/кога местово кое го посочи @Luidgi повеќе нема да биде истото, сетете се дека можете едноставно да побарате од Пејпал да ја исклучат конверзијата.

5. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,451
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  6. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

481
    518
    15 Септември 2012
    Машко
    И на крај стискаш SAVE ?

7. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

508
    351
    11 Февруари 2016
    Машко
    Баш пред некој ден ме зафркнаа од ebay на една нарачка од 10 долари. Постојано ми даваше An Error Occurred please try again, кога се логирав со Пејпал акаунтот пред плаќање, и си реков ај директно ќе внесам број на картица. Ми стига порака од тутунска, наплатени се 620 МКД (требаше 585 денари). Конверзијата беше направена од УСД во МКД, копуци.

8. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

865
    891
    24 Февруари 2008
    Да.

9. mak

mak
    Intern

59
    19
    15 Април 2009
    Добро утро :)

Нема бегање од тоа.

Освен тоа, пејпал зима и ТАКСА што ти ја конвертира валутата. Значи освен што ти зима пари од неповолен курс, ти зима пари и од ТАКСА.

10. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,223
    6,350
    27 Март 2014
    Газот секако ти е назад, така да..

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Boldozer

Boldozer
    On your way to fame

1,150
    569
    2 ноември 2012
    pin напрајте на темава да се информираат што повеќе луѓе, праат вакви педерски работи случајно еднашка имав точно пари на сметка и ми викаше сум немал доволно пари и после 15мин сфатив дека уствари прај конверзија и ти зима плус мамето:mad:

angelkoski, Noumenon и на Nikola Sone им се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

24,984
    25,221
    4 Септември 2008
    Темата е поставена како важна, одлично момци.

На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
  13. moongose

moongose
    Unstoppable

1,820
    2,051
    19 Јули 2013
    Проверувајте си ги тој сетингот за „Bill me in the currency listed on the seller's invoice“ пред секое плаќање, затоа што тоа п****чињата знаат да го исклучат. Два пати од кога ја воведоа оваа пракса го активирам и пак последен пат ми направи конверзија.

Ова нема врска со тоа од која банка е картичката.

На DrMTR и Lokvan им се допаѓа ова.
  14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Дап, како што реков често знае да се ресетира на дифолт сетирањето за конверзија на валутите. Посебно кога сам сум го менувал сетирањето. Откога им напишав порака на Пејпал да го сменат сетирањето, досега ја немаат пак овозможено конверзијата на валути... Ама сеуште се работи само за период од неколку месеци, па теоријава не ми е проверена. Во секој случај ништо не ве кошта да им пратите порака на Пејпал, само копирајте го текстот од уводниот пост.

15. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

310
    423
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Здраво дечки.
    Некој паметен од Али претпоставувам не сака да ми врати пари и ми пиша дека не можел да ми прати пари на мојот paypal акаунт оти е од Мк.
    Закачив слика.
    Точно е ова или ме врти овој ?

Прикачени датотеки:

• Ali.png
      Ali.png
      Големина:
      26.9 KB
      Прегледи:
      70
  16. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Пари ти се враќаат преку Алипеј на картица, или ти правиш некој муабет надвор од редовниот процес на Алиекспрес (диспјут)?

На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,589
    6,454
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Пиши му дека не те интересира што и како може, туку си ги сакаш парите назад. Ај до таквото и кинезиве, како сите можат да рефундираат, само некои исклучоци не можат, молимтисе....

На STEFF и draganamon им се допаѓа ова.
  18. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

310
    423
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Ништо. Изгледа не сака да ми врати пари па ми бара paypal. Јас си пратив со картичка и треба да може да ми врати пари. Им пишав на support веке.
    Фала.

На Daniel86 и Lokvan им се допаѓа ова.
  19. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Мислам дека не си баш искусен со купувања (и кинески тактики со неискусни купувачи). Направи си услуга и отвори диспјут додека не ти е истечен заштитниот рок. :)

Daniel86, draganamon и на STEFF им се допаѓа ова.
  20. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

310
    423
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Отворено. фала многу.

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Би бил благодарен ако може модератор да ги префрли денешниве постови во темата за Алиекспрес.

Сега продавачот има рок, или да докаже дека си ја добил пратката (тракинг лог), или да се сложи за поврат на пари. Ако не направи ништо, тогаш ќе се вмеша претставник од Али и ќе пресече.

Парите ти секако ги добиваш од Алиекспрес а не од продавачот. Не ти ги враќаат парите преку пејпал во системот на Алиекспрес, туку преку Алипеј. Најверојатно продавачот сакал да те замајава за да помине времето од заштитниот рок. После џабе ти е се.

Парите секако се кај Али додека ти не потврдиш дека си го добил производот (или додека не истече заштитниот рок), дури тогаш им ги даваат на продавачите. Затоа секогаш кликај на потврда за прием кога ќе добиеш пратка, да не мора продавачот да чека на парите. Треба и ние како купувачи да бидеме фер.

JasSum, Source441 и на Daniel86 им се допаѓа ова.
  22. Noumenon

Noumenon
    Gaining Experience

117
    67
    14 ноември 2009
    Машко
    Ахм. Дали всушност после исклучувањето на конверзијата не се плаќаат никакви додатоци, бидејќи како што тврдат „there's no fee to use PayPal to purchase goods or service“ или имаат уште некој трик во ракавот за крадење? :)

Ако добро сфатив, сега сумата ќе ми биде пресметана по курс на долар од банката кај што ми е картичката, односно банката ќе се погрижи за конверзијата, наместо како претходно нивната солена конверзија во денарска валута?

Бидејќи претходно од ebay апликацијата на мобилен пред завршена нарачка сумата ја пишуваше во денари и секогаш беше неколку проценти повисока од стандардниот курс, а сега е во долари (односно во валутата што ја има назначено продавачот). Затоа што во одредени продавници каде што сум имал доверба и можност да бирам, сум плаќал директно со картичка за да ја избегнам скапата конверзија, освен секако на ибеј каде што обично немаш избор. Но, ако вака не прави разлика и нема дополнителни такси, секако подобар избор е со пејпал поради нивната потрошувачка заштита.

23. lynx

lynx
    Unstoppable

3,357
    2,959
    4 Септември 2008
    Кога се купува некаде преку PayPal само како посредник за плаќање без да се прави сметка нуди опција како да ја прави коверзијата. Инаку таа сума преку Стопанска банка е со rate 0,017080291 односно 54 денари поевтино.

paypal konverzija.PNG

24. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

449
    350
    26 Јуни 2012
    Машко
    Наједноставно е да им пишете да ја променат во default долари. Јас им пишав и ја променија без проблем.

25. smole

smole
    Unstoppable

2,954
    3,294
    18 Април 2007
    Преку курсот на Пејпел 80 еур беа 5177 денари, или 64.7125 ден/еур.

Преку issuer опцијата на пејпел (курсот на Visa/Master) еврото ме кошта околу 61 ден.

Кои апаши се Пејпел!

Сподели

Вчитување...