• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да нарачам преку интернет?

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Ме интересира дали некој има искуство со нарачување преку интернет, поточно хардвер и слично?
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Е да, ти треба кредитна картица. Visa Мастер Кард итн... Ќе видиш што примаат и ќе одиш во банка да платиш.
Малце кај нас е бирократија не малце него малце повеќе, бидејќи некогаш знаат да ти земат повеќе пари од трансакцијата односно по исплаќањето пример во САД банката да земе пари за трансакцијата и на произведувачот односно на тој што му плаќаш да му исплатат помалку од потребната сума. Мене ми се случи тоа со дирекна трансакција во Словенија.
Секако информирај се дополнително во Банка!
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
бираш продукт, идеш buy, внесуваш количина, идеш Checkout, внесуваш Billing и Shipping адреса, внесуваш податоци од кредитната картичка и чекаш да ти стигне дома. доста просто. не ти треба некое искуство. јас имам нарачувано хардвер (хард диск, два мауса и рам) од US, а од овде секакви други работи како на пр. книги, трипод за апарат, цда, маици, блузи, патики, додатоци (батерии, полначи, држачи, скрин протектори) за телефон, блутут слушалка, мп3 плеер, полнач за батерии итн.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
бираш продукт, идеш buy, внесуваш количина, идеш Checkout, внесуваш Billing и Shipping адреса, внесуваш податоци од кредитната картичка и чекаш да ти стигне дома. .
:bravo: Фала за упатството, но мене повеќе ме интересираше делот со плаќањето бидејќи ние сме во Македонија а интернет плаќањето уште ми стои далеку. Значи да се распрашам во банка па ќе ви пишам како ми оди :D
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
па да, распрашај се во банка, најдобро. јас користам Visa Electron од ProCredit банка, а имам слушнато дека Visa Internet од Стопанска била исто така многу добра. досега никаде несум имал проблеми со мојата картичка. btw дебитна е, и пред да пазарам нешто си убацувам пари и си купувам, така да и нема некој ризик ако ми го има некој бројот од картичката, зашто вака нема пари на неа, ја користам само кога купувам. сто можеш и со Master Card, ама ако вадиш дебитна, ти даваат Maestro колку што знам јас, а таа не е прифатена на многу сајтови, така да Visa е најдобра, според мене, сепак распрашај се по банките. поз:D
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Amazon.com не праќаат во Македонија ... ако имаш некој во Америка или друга земја може да нарачаш на нивна адреса и да ти пратат они после на твоја...

Царина и данок мислам не се плака до 50 евра а за повеќе се плаќа данок мислам а за царина не сум сигурен.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
од каде па тоа дека амазон не праќаат во Македонија??? имам нарачувано преку 20 книги од амазон и сите ми имаат стигнато. исто од амазон имам порачано 2 футроли за ајпод и ми стигнаа во Македонија. незнам од каде тоа. има некои продукти кои не ги праќаат, ама тоа не значи дека ништо не праќаат.
btw баш ја имам дома кутијата од мојата последна нарачка од амазон што стигна пред 2 недели. а и сега за недела-две треба да ми стигне уште една нарачка исто така од амазон.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Да ама хардвер сигурно нема да му пратат , само ситни работи праќаат сум пробал не се секирај :)
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Добро де не нарачувам од амазон :D. Сакам да нарачам матична плоча DFI LANPARTY UT X48-T3RS ако знае некој каде има во Македонија не си каже
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
да, ситни работи праќаат, книги, цда и други ситници, поевтини. скапи работи не. и хардвер не.:p
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
А нешто поголемо , како на пример гитара може да ти пратат??Прашувам за Amazon и E-bay, бидејќи на друго место неуспеав да ја најдам. И тоа што Македонија ја нема во PayPal не прави проблем??
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
17
VISA Интернет од Стопанска, одлично работа, плус во СБ имаш E-banking за да си ја проверуваш состојбата.
За праќање од Amazon за секој продукт имаш објаснување дали ќе го пратат или не, уште кога ги разгледуваш. А дефинитиво проверуваш откако ќе ги ставиш во корпата и ќе почнеш со check-out процедурата каде што ќе ти пријават дали некои продукти неможат да бидат пратени на таа адреса. Јас понекогаш така проверувам, само ја започнувам процедурата и после је прекинувам пред последното потврдување.
Тој PayPal е више одвратен, дај боже да се појави нешто поубаво од него и од Ebay па не мора никогаш да не стават во тој нивен список.
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Вакво нешто има шанси да стигне до Македонија??? Јас колку што видов...тешко:ua:
[ame]http://www.amazon.com/Behringer-GPK836BK-Metalien-Guitar-Pack/dp/B000Y3580U/ref=pd_bbs_sr_1?ie=UTF8&s=musical-instruments&qid=1226776687&sr=8-1[/ame]
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
не друже, баш сега проверив. како што кажав погоре, од лично искуство, амазон праќаат само ефтини и ситни работи. пробај е-беј, има луѓе што праќаат, имам добиено доста работи од е-беј
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.575
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно