• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да направам „Verify Java“ преку било кој веб-пребарувач?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Здраво дечки,

Како што гласи насловот, иако знам дека скоро никој веб-пребарувач повеќе не дава поддршка за Јава, има ли некаква шанса да направам верификација? Во моментов ми е потребна за да ја искористам како „дигитален сертификат“ за да можам да ги користам услугите на е-системот за издавање на дозволи за градби. А искрено не ми се плаќа на Телеком или на КИБС за да купам, т.е. набавам дигитален сертификат, бидејќи и онака планирам само еднаш да ги искористам услугите на е-системов.

Ве молам за совет!

п.с. Се извинувам доколку темава не одговара во делот „Генерална дискусија“ во овој дел од форумов. Ако е потребно админите слободно нека ја преместат темава доколу постои друго посоодветно место.

Фала ви однапред и се најдобро.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,094
2,664
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Здраво дечки,

Како што гласи насловот, иако знам дека скоро никој веб-пребарувач повеќе не дава поддршка за Јава, има ли некаква шанса да направам верификација? Во моментов ми е потребна за да ја искористам како „дигитален сертификат“ за да можам да ги користам услугите на е-системот за издавање на дозволи за градби. А искрено не ми се плаќа на Телеком или на КИБС за да купам, т.е. набавам дигитален сертификат, бидејќи и онака планирам само еднаш да ги искористам услугите на е-системов.

Ве молам за совет!

п.с. Се извинувам доколку темава не одговара во делот „Генерална дискусија“ во овој дел од форумов. Ако е потребно админите слободно нека ја преместат темава доколу постои друго посоодветно место.

Фала ви однапред и се најдобро.
Работиш со издавање на дозволи за градба ?
Инаку за да го решиш проблемот со кој се соочуваш, треба да инсталираш постара mozilla која подржува JAVA, во твојот случај Directory Listing: /pub/firefox/releases/51.0b9/
Во опциите за update ќе исклучиш да не се надоградува и така ќе функционираш, освен тоа можеш комотно да инсталираш последна верзија на JAVA.
Ако имаш дилеми или било какви прашања можеш да ми се обратиш преку пп.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Обратно, ми треба дозвола за градба:D

Се обидов и со Интернет експлорер, постари верзии на Хром, Опера и не знам кои други веќе ама заборавив да проверам и Мозила. Чепкав дури и во сетинзите на пребарувачиве за да го активирам јавата ама попусто. Инаку може ли да ја инсталирам оваа верзија на мозила во друг директориум, бидејќи не би сакал да ми се избришат сајтовите што ги имам зачувано во постоечкиов букмаркс (зошто кој ќе ги бара одново:D - ќе биде право патешествие). Патем, може ли да инсталирам 64 битна верзија, бидејќи имам 64 битна 10-ка?

Ќе пишам пак ако не евентуално не успее и ова.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,094
2,664
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Обратно, ми треба дозвола за градба:D

Се обидов и со Интернет експлорер, постари верзии на Хром, Опера и не знам кои други веќе ама заборавив да проверам и Мозила. Чепкав дури и во сетинзите на пребарувачиве за да го активирам јавата ама попусто. Инаку може ли да ја инсталирам оваа верзија на мозила во друг директориум, бидејќи не би сакал да ми се избришат сајтовите што ги имам зачувано во постоечкиов букмаркс (зошто кој ќе ги бара одново:D - ќе биде право патешествие). Патем, може ли да инсталирам 64 битна верзија, бидејќи имам 64 битна 10-ка?

Ќе пишам пак ако не евентуално не успее и ова.
Не само 32 битна верзија со 32 битен драјвер за токенот. Откако ќе ја инсталираш мозилата, исклучи ја опцијата за апдејт, потоа идеш на Verify Java Version верификуваш, ставаш сетинзи remember and allow. Каков токен користиш кибс или телеком ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Не само 32 битна верзија со 32 битен драјвер за токенот. Откако ќе ја инсталираш мозилата, исклучи ја опцијата за апдејт, потоа идеш на Verify Java Version верификуваш, ставаш сетинзи remember and allow. Каков токен користиш кибс или телеком ?
Моментално не користам никаков токен од наведените, затоа и се обидувам со Јава бидејќи и оваа опција е прифатлива. Гледав на прирачникот за е-системов не наведуваат коонкретно каков дигитален сертификат треба да користиш. Но во други прирачници за други е-системи читав дека може и Јава. Се надевам нема да ми требаат такви сертификати со оглед на тоа што немам вишок пари за фрлање.:D
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,094
2,664
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Моментално не користам никаков токен од наведените, затоа и се обидувам со Јава бидејќи и оваа опција е прифатлива. Гледав на прирачникот за е-системов не наведуваат коонкретно каков дигитален сертификат треба да користиш. Но во други прирачници за други е-системи читав дека може и Јава. Се надевам нема да ми требаат такви сертификати со оглед на тоа што немам вишок пари за фрлање.:D
за да успееш во намерата, треба да имаш валиден токен (електронски потпис)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Сега го забележав тоа. Кога притиснав на копчето за прикачи сертификат ми го покажа следново: TypeError: singer. LoadCertificateList is not a function. Шо да праам сега? Треба ли да купам од тие сертификати на КИБС или Телеком? Офф мајко мила.:mad: И ако треба како да го купам треба ли од нивните сајтови и како?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,094
2,664
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
да, можеш да купиш токен онлајн, но за парите што ќе ги фрлиш за еднкоратна употреба ако ти е иди замоли некој кој има да ти заврши работа или плати (ополномошти некој за да ти заврши работа)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
За жал немам некој кој може да ми помогне околу ова.

Уште ова да прашам:

1. Дали кога ќе го купувам токенот треба да го купувам преку старава верзија на Мозила пошо нели ќе се инсталира во делот за сертификати на самиот веб-пребарувач?

2. Дали купениот токен се користи само за верификација или пак треба да го ставам и како електронски потпис на секој документ што ќе го скенирам и прикачам на е-системот?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,094
2,664
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
За жал немам некој кој може да ми помогне околу ова.

Уште ова да прашам:

1. Дали кога ќе го купувам токенот треба да го купувам преку старава верзија на Мозила пошо нели ќе се инсталира во делот за сертификати на самиот веб-пребарувач?

2. Дали купениот токен се користи само за верификација или пак треба да го ставам и како електронски потпис на секој документ што ќе го скенирам и прикачам на е-системот?
1. не
2. електронски потпис се користи за проследување на документацијата а другото што го прикачуваш ти е веќе потпишано од тој што ти ја изработил документацијата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Фала ти многу што одвои време за да ми помогнеш. Барем сега знам на што сум. За понатака ќе видам што ќе правам. Ќе гледам од следнава недела ако успеам да најдам некој кој веќе има токен и да завршам работа ќе биде ок, ако не тогаш ќе купам свој. Фала ти уште еднаш!

Поздрав и се најдобро!:)

Може клуч за темава.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,073
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно