• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kако да направам сопствен форум?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
дали ќе можете да ми помогнете т.е да ми објасните што се ќе ми треба за да направам мој форум?
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Треба прво да најдеш хост(платен или бесплатен) потоа каков сакаш да ти биде форумот(vbulletin, SMF, phpbb...). Тоа е најбитното, потоа ќе си го конфигурираш по вкус.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
аха..а што е разликата од платен или бесплатен и кај да ги најдам тие vbulletin, SMF, phpbb...дали треба да инсталирам нешо?
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
На платен хостинг можеш да имаш сопствен домен( .com.mk, .net...) а на бесплатен поддомен(името на форумот.бесплатниот домен).
vbulletin e со пари, а SMF и phpbb се без пари (за IPB не зсум сигурен ама и тој мислам дека е платен).
Да треба да креираш прво база на податоци, потоа во инсталацијата на форумот ќе треба да подесиш за базата на податоци...и така....:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
малце е зезнато...морам да признаам.но ок фала што малце ми помогна
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Јас колку што знам домејн се купува посебно,не ти даваат од хостингот :)

Пошто гледам дека си почетник,овде можеш да си направиш бесплатен форум ( phpbb ),лесен е за конфигурирање,можеш да одбереш повеќе домејни,се разбира бесплатни.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
На форумотион мислам дека ја нема целата контрола над форумот. Подобро на некој бесплатен хостинг каде ќе има поголема контрола на форумот за да не се зезне како мене па да префрла форуми....
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас ова ти го кажувам од искуство и немам ништо против препораката од Stane(да не настане конфликт:) )
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Какоф конфиликт,па ти :) ние ти дадовме свое мислење,твое е да одбереш кој ке го послушаш,пробај ги и двете па ке видиш кое е подобро. :D
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Иво јас не сум многу воведен во ВЕБ дизајн,програмирање и слично но пред неколку месеци си направив phpbb форум кој одлично функционираше.

Се надевам дека ќе ти разјаснам во следните чекори што јас направив а можеш и ти секако без некое огромно познавање.

1. Регистрирај се на некој хост. Јас го користам phpnet.us Одличен е и не прави проблеми и не паѓа. http://www.phpnet.us/ Потоа логирај се во контрол панелот од твојот акаунт на хостот на www.cpanel.phpnet.us со регистерскиот број што ќе го добиеш во облик на pn_12345678 и со пасвордот. Е сега тука во менито Databases ќе одбереш MySQLdatabase и креирај база во која ќе ти биде инсталиран форумот.
п.с. Кога го креираш акаунтот на phpnet.us имај на ум дека username што ќе го ставиш ќе ти биде името на страната (пример: username:ivo, страната ќе биде www.ivo.phpnet.us) додека името на базата ќе биде (пример: database name: forum ќе биде www.ivo.phpnet.us/forum/)

2. Симни си инсталација за форум на www.phpbb.com во .ZIP пакување и распакувај го некаде на компјутерот.

3. Симни FTP клиент со кој ќе ја upload-ираш инсталацијата од форумот на твојот хост. Јас го користам FileZilla. www.filezilla.com (бесплатен е, не сум имал проблеми а има и македонски јазик). Инсталирај го FTP клиентот , вкучи го програмот и конектирај се со базата. Горе во програмот треба да ги впишеш твоите податоци од базата (хост: ftp.phpnet.us , корисничко име во облик pn_12345678 и лозинката од хостот која ја стави при регистрација) и одбери quick connect (брзо приклучување). Кога ќе се конектираш од десна страна ќе ја видиш содржината на хостот. Влези во htdocs и тука креирај папка со ИСТИОТ назив на database што го креираше и во таа папка сними ги сите податоци од отпакуваниот phpbb zip со едноставно влечење од левата страна (податоци на компјутерот) кон десната (податоци на хостот).


4. Сега треба да направиме некои измени на некои фајлови на хостот па затоа не го исклучувај FTP програмот и направи го следново.
- десен клик на config.php > file attributes и доле напиши 666 (-rw-rw-rw за оние кои користат друг FTP клиент). Со ова ги менуваш "правата" на овој фајл да биде writable by all
- сега исто треба да ги одбереш : store/, cache/, files/ и фолдерот images/avatars/upload/ и да им ги смениш исто така правата со помош на бројот 777 (-rwxrwxrwx)
- користејќи го твојот web browser пристапи до локацијата каде се наоѓа твојот домејн и покажи кон папката install (пример: www.ivo.phpnet.us/forum/install/ ) и ќе ти се отвори едно мени од форумот.
- одбери го табот INSTALL , следи ги чекорите и пополни ги бараните информации (информациите околу хостот што ќе треба да ги пополниш се многу битни и биди внимателен да не ставиш грешни информации. Пример database username ќе ти биде секогаш она pn_xxxxx, password ќе биде пасвордот а hostname ќе биде sqlXXX.phpnet.us (xxx - се бројки кои можеш да ги најдеш во контрол панелот на www.cpanel.phpnet.us од левата страна и се за секој корисник различни))
- откако ќе завршиш со инсталацијата врати се со FTP програмот кај базата и само на config.php смени му ги правата со број 644 (-rw-r-r--)

Откако ова го направи веќе имаш готов форум со адреса www.ivo.phpnet.us/forum/ и ти останува да го изградиш, направиш некоја сликичка за на насловна, смениш изгледот (темплејтот) доколку сакаш и сл.

Се надевам дека ти помогнав да направиш свој сопствен форум, а доколку имаш потешкотии пиши ни овде или на мојот msn: [email protected]

p.s. може овој пост и да се стави во некоја папка како туториали доколку има од страна на модераторите.
p.s.s. оние кои се разбираат повеќе нека не ми замеруваат ако сум се изразил нестручно но сепак мислам дека доста помогнав на нашиот колега-форумџија :)

Поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
се извинувам што дури сега го видов постот твој.фала ти многу.сега ќе пробам да средам.уште ако успее имаш пијачка од мене.фала ти уште еднаш.поздрав
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Абре можете и vbulletin шо има везе, ќе си симнете од торент со keygen. Нит ќе ве најдат нит ништо. Плус можете да го поставите на бесплатен хост така ќе си фурате некое време дур не ви се наполни базата :))
 

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Pa jas mislam deka najdobar Forum Script e VBulletin. No samo da znaas deka na freehostia ne moze da se isntalira vbulletinot :). Jas ti preporacuvam Vbulletin polesen e :)
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Да, али ти треба лиценца. А фри хостовите не поддржуват нулед скрипти, па ќе ти го избришат за еден месец најмногу.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
мислам дека имаше еднаш ваква тема каде се беше објаснето али неможев да ја најдам побарај ја ако ја најдеш ќе ти помогне 100%
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Да, али ти треба лиценца. А фри хостовите не поддржуват нулед скрипти, па ќе ти го избришат за еден месец најмногу.
најдобра варијатна за слободна форум скрипта е phpBB да се инсталира на obxhost.net каде еќе има додатоци за скриптата и многу е полесно за почетници. Меѓутоа бар според мене подобaр додаток е fireboard од joomla. Што се однесува до vBulletin се знае дека е најдобар, само што не е слободен софтвер. За нулд, има решенија али, има и проблеми. Cool
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
И мое мислење е дека најдобра солуција е VBulletin.. Имаш и еден добар туторијал на форумов за тоа..

Доколку се решиш на ваков форум, разгледај го ова.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно