1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

како да направам сервер

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Dragan_Drazo, 16 Мај 2008.

 1. Dragan_Drazo

  Dragan_Drazo
  Intern

  95
  2
  16 Мај 2008
  имам поврзано мрезно 3 ком преку свич мрезата си работи супер само незнам како да направам сервер стом ке се конектирам на еден да пуста нет на другите компјутери зс онака треба да се јавувам во онет да ми ги регистрираат мак адресите на компјутерите а тоа ме нервира па ако знае некој нека ми помогне како да го направам тоа. Однапред фала
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,490
  2,483
  14 Мај 2008
  Машко
  Рутер? Ако не, земи некоја стара П2/П3 канта, тури и 3 мрежни картици и инсталирај некој Линукс специјално направен да изиграва рутер и ете ти.
   
 3. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
 4. Dragan_Drazo

  Dragan_Drazo
  Intern

  95
  2
  16 Мај 2008
  фала многу ке пробам утре да видам дали ке функционира ама би требало мислам. Фала уште еднаш
   
 5. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,225
  236
  1 Мај 2008
  ауу бе алекс закон си бил ти бе, како само се изнакажа на народот овдека...ауу најдобар си бро нема шо :)):))
   
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,490
  2,483
  14 Мај 2008
  Машко
  Ау да бе, не ми текна дека имаш свич, наместо 3, една мрежна треба да купиш.
   
 7. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  E kako samo so edna ke zavrse rabota.Edna ke treba da ode kon LAN a drugata kon WAN-On.Net
   
 8. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  89
  21 Мај 2007
  Сите компјутери и модемот за интернет ги вклучуваш во switch. Потоа на тој компјутер што сакаш да го правиш сервер ќе направиш конекција за интернет. Потоа на таа конекција одиш на Properties, на табот Advance. Во делот Internet Connection Sharing селектираш Allow other network users to connect... и под тоа ја одбираш мрежата преку која си поврзан во LAN со другите компјутери. Притоа автоматски тебе ќе ти се намести IP 192.168.1.1, а на другите треба да наместиш да добиваат IP автоматски. На крај, рестартираш конекција, рестартираш другите компјутери и ќе имаш интернет на сите.

  P.S.: Секогаш ќе треба прво да го палиш главниот компјутер, да се подигне Windows па потоа останатите. Се надевам дека ти помогнав.
   
 9. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,490
  2,483
  14 Мај 2008
  Машко
  Абе една додатна + онбордот. Да немаше свич ке требаше да земе 3 додатни + онбордот, за 3 компјутери. Погрешно ме свати, мислеше дека не го рачунам онбордот:baknezh:
   
 10. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
  mozes so edna mrezna da si zavrsis rabota :)
   
 11. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  89
  21 Мај 2007
  Мојот горен пост е со користење на една мрежна картица.
   
 12. Dragan_Drazo

  Dragan_Drazo
  Intern

  95
  2
  16 Мај 2008
  FALA MNOGU NA POMOSTA SEUSTE NE SUM PROBAL DALI FUNKCIONIRA
   
 13. Dragan_Drazo

  Dragan_Drazo
  Intern

  95
  2
  16 Мај 2008
  Sega probav funkcionira fala mnogu na site sto mi pomognavte.
   
 14. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  можеш и да ги направиш мак адресите на сите три компјутери да се исти
   
 15. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Kazi kako go resi problemo so Internet Connection Sharing ili so nesto drugo, daj objasni go resenieto za da moze nekoj drug da se snajde so slicnio problem.
   

Сподели

Вчитување...