• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да направам медиа центар за гледање на филмови?

Mr.Kocev

Intern
19 март 2016
9
8
Ме интересира како може да се направи медиа центар каде од нет на компјутерот ке симнувам филмови, а ке ги гледам на смарт тв, без да влечам кабли од пц до тв?


Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
95
36
Преку тв то ке си го пуштеш филмот ама прво подеси у контрол панел и windows media player
 
Последна промена:

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Најдоброто решение? Купуваш на старо постара Интел платформа (мора Интел бидејќи имаат QSV), ставаш 8 гига барем рам некој ддр3, ставаш колку сакаш дискови, инсталираш Unraid, инсталираш PLEX, па стримаш каде сакаш од серверот.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
357
211
Ме интересира како може да се направи медиа центар каде од нет на компјутерот ке симнувам филмови, а ке ги гледам на смарт тв, без да влечам кабли од пц до тв?


Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
За кој модел на тв се работи? Јас имам ЛГ, ги спуштам филмовите на пц и ги гледам преку LG smart share.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.070
1.563
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Plex server на PC со Plex app инсталирана на било кој смарт ТВ или Chromecast/Firestick/AndroidBox.
 

Mr.Kocev

Intern
19 март 2016
9
8

Mr.Kocev

Intern
19 март 2016
9
8
Најдоброто решение? Купуваш на старо постара Интел платформа (мора Интел бидејќи имаат QSV), ставаш 8 гига барем рам некој ддр3, ставаш колку сакаш дискови, инсталираш Unraid, инсталираш PLEX, па стримаш каде сакаш од серверот.
Ќе истражам и ке пробам, благодарам.

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.499
5.230
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Или Unraid или Xpenology, инсталираш плекс и терај.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.796
3.704
Инсталираш Plex или PS3 Media Server на компјутерот, селектираш фолдери со филмовите.

После од ТВ си ги стримаш директно, ќе ти го даде Plex или PS3 MS во Sources/Влезови, бараш филм и пушташ.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно