1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да направам икона за стартување програм?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од JensenInterceptor, 12 Април 2017.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Во Виндозе е лесно да направиш икона на десктоп и да упалиш даден програм. Притоа и лесно се поставуваат и команди што треба да се извршат при палење на програмот кога со двојно кликање ќе стиснеш на иконата.

  Но ете на Линукс не е баш така едноставно, треба да се напише Јуникс Шел скрипта. Сеа, јас би можел да научам Јуникс Шел АПИто ама ќе ми треба време. Сум пробал сам да направам икона на десктоп за оваа намена ама не ми работеше. Нешто фали.

  Епа ако може пример некој како?

  Користам Убунту 14.04 и на пример сакам икона која ќе ми стартува http-server на Node.js

  Пример за команда што треба да се изврши е:

  Код:
  http-server /var/www/nodejs -a 127.0.0.1 -p 8081
  Значи имам инсталирано Node.js, http-server npm приклучок(plugin) и кога ќе кликнам на иконата да се упали терминал прозор и да ја изврши командата погоре.

  Епа да чујам ваши мислења.
   
 2. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  382
  180
  20 Април 2008
  Машко
  ако паметам убаво пред едно 15 години
  само пред команда се внесува #!/bin/bash
  редиш после тоа комади кои сакаш да ги стартуваш
  нека ме корегира некој SysAdmin
   
  На Oktar и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Еве проба:
  Код:
  #!/bin/bash
  #
  # ---------------------------------------------------------------------
  # NodeJS Http Server startup script.
  # ---------------------------------------------------------------------
  #
  
  #cd /usr/local/lib/node_modules/http-server/bin
  ./http-server /var/www/nodejs/ -a 0.0.0.0 -p 8081
  Само го глеам тоа икончето како врти, џоа вчитува нешто, и после 5-10 секунди ништо не се дешава. Не глеам терминал :D
  Пробав и со
  Код:
  #!/bin/sh
  Исто е, не се појавува терминал.

  Иконата ми се вика http-server-nodejs.sh. Не знам дали е добро вака?
   
 4. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  На alekcackko и Oktar им се допаѓа ова.
 5. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Не ми е битно да е икона во старт мени, туку на десктоп, само да ми упали терминал и да изврши команда.
   
 6. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Каква е таа #bash скрипта? Објасни малце. Со вид на фајл "sh"?

  И зошто не можам да уредам *.desktop фајл? Ми вика, „се појави грешка при извршување“
   
 7. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  382
  180
  20 Април 2008
  Машко
  како што знам
  ./ во Linux значи working directory или pwd
  ако не е во $PATH значи не може да се изврши
  декоментирај ја командата со cd
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Ако си на Убунту, оди во ~/Desktop и направи датотека start-server.sh и стави го кодчето погоре.

  На крај не заборавај во терминал да направиш chmod +x

  Код:
  cd ~/Desktop
  chmod +x start-server.sh
   
  На JensenInterceptor и Oktar им се допаѓа ова.
 9. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Не сум чачкал node.js и немам појма што треба да се деси по командава ама претпоставувам треба да се отвори терминал, во него да видиш некаков аутпут и истиот да осатне видлив на екранот.

  За таа цел ке ја стартуваш програмата terminal (кој и да го користиш, претпоставувам gnome-terminal) и како парамтери на gnome-terminal ке го ставиш кодот што сакаш да се изврши во тој прозорец (буквално треба да креираш процес кој е дете на gnome-terminal) од терминалот. Во спротивно ако ставиш само команда за извршување, истата може да се изврши во background и ти воопшто нема да видииш терминал, евентуално термианлот ке се појави и ке го снема.

  Ако добро те разбрав тебе ти треба оваа .sh скрипта
  Код:
  #!/bin/bash
  gnome-terminal -e "bash -c 'http-server /var/www/nodejs -a 127.0.0.1 -p 8081';bash"
  каде што:
  1. gnome terminal -> ке отвориме прозорец од програмата gnome-terminal
  2. -е -> параметарот "-е" значи дека во прозорецот ке го извршиме нешто
  3. "bash -c ..." -> ке повикаме извршување на bash скрипта, "-c" значи веднаш ке ти ја кажам содржината на скриптата наместо да ја вчиташ од фајл.
  4. 'http-server ...' -> твојата скрипта
  5. ;bash -> штом ке заврши претходанта команда, отвори shell за да куцам нова команда. Ова ти треба за да спречиш гасење на прозорецот од gnome-terminal.

  Не заборавај chmod +x <ime_na_skripta.sh>

  Ако ова е океј, ке креираме и .desktop.
   
  На alekcackko и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 10. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Ај вака, прво да направиме скрипта да упали терминал па за извршување команда во истиот после.

  Имам икона на декстоп за стартување Андроид Студио: AndroidStudio.sh
  и има едно 200 линии код.
  Горе започнува со: #!/bin/sh

  А најдоле има дел со следново:

  Код:
  # ---------------------------------------------------------------------
  # Run the IDE.
  # ---------------------------------------------------------------------
  LD_LIBRARY_PATH="$IDE_BIN_HOME:$LD_LIBRARY_PATH" "$JAVA_BIN" \
   $AGENT \
   "-Xbootclasspath/a:$IDE_HOME/lib/boot.jar" \
   -classpath "$CLASSPATH" \
   $VM_OPTIONS "-Djb.vmOptionsFile=$VM_OPTIONS_FILES_USED" \
   "-XX:ErrorFile=$HOME/java_error_in_STUDIO_%p.log" \
   -Djb.restart.code=88 -Didea.paths.selector=AndroidStudio2.0 \
   $IDE_PROPERTIES_PROPERTY \
   $IDE_JVM_ARGS \
   com.intellij.idea.Main \
   "[email protected]"
  EC=$?
  
  test $EC -ne 88 && exit $EC
  
  RESTARTER="$HOME/.AndroidStudio2.0/restart/restarter.sh"
  if [ -x "$RESTARTER" ]; then
   "$RESTARTER"
   "$RM" -f "$RESTARTER"
  fi
  
  exec "$0" "[email protected]"
  Дали помага ова?

  Иначе ја пробав командата со gnome-terminal ама пак истото, само врти кругчето и не се дешава ништо.

  И да користам bash shell, тој со виолетова или каква и да е позадина, пембе :D
   
 11. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
  Shebang
  Ќе отвореп Terminal и ќе напишеш:
  [email protected]:~$ echo $SHELL
  /bin/bash

  chmod +x file.sh
  ./file.sh
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Не знам вас како ви успева, ама за мене ова работеше:

  Код:
  [Desktop Entry]
  Name=My script
  Comment=Test hello world script
  Exec=/home/user/yourscript.sh
  Icon=/home/user/youricon.gif
  Terminal=true
  Type=Application
  Значи прво ќе направите скрипта myscript.sh и ќе го вметнете кодов внатре. Потоа ќе внесете патека до yourscript.sh и до сликичката youricon.gif. Ќе изберете дали сакате да се отвори темирнал прозорец со Terminal=true/false
  Ќе ги снимите измените.

  Ќе го преимените myscript.sh во myscript.desktop. Ова ќе го смени името и ликот на фајлот на работната површина(дектоп). Сега ќе личи со слика на youricon.gif и ќе се вика My Script.

  Потоа во терминал со sudo chmod +x myscript.desktop ќе овозможите извршување на иконата. Притоа мора да сте сигурни дека yourscript.sh се извршува како програма.

  Со двоен клик на (My Script)myscript.desktop ќе се отвори терминал ако беше на true, а ако е на false само ќе ја изврши наредбата во yourscript.sh без да отвара терминал. Најверојатно е скриен процес(Видете во Process Monitor).

  Туторијалот погоре го дава истото. Не сум загледал. ;)
   
  Последна промена: 21 Април 2017
 13. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  А каква и колкава треба да е сликичката? 16x16 пиксели, и мора да е gif?
   
 14. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Малку зезање и бам:

  [​IMG]

  Пробав со 480х480 пиксели на icon.png и добив ова. Можда требаше помала, не знам ;)
   
  На boriseto и bokiscout им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...