1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да направам FTP сервер

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од bokiscout, 22 Декември 2012.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,698
  1,998
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Како да креирам FTP сервер? Сакам да вежбам некои работи преку конзола на psftp.exe. Пробав преку FileZilla следев инструкции од неколку видеа на youtube ама несупешно.

  1)
  На овој начин навидум се креираше сервер ама:

  Неможев да пристам до него те: кога ке внесам open xx.xxx.xx.xxx во psftp конзолата се гаси инстантно и дава некој ерер кој неуспевам да го прочитам.

  Преку filezila client исто добив некој ерор кој не го запамтив.

  2) Ги изгасив сите програми за да го повторам сетирањето.

  3) Повторно отварам FileZilla Server Interface и од сам почеток добивам ерор:

  FileZilla Server version 0.9.41 beta
  Copyright 2001-2012 by Tim Kosse (tim.kosse@filezilla-project.org)
  Connecting to server...
  Connected, waiting for authentication
  Protocol error: Auth failed, closing connection.
  Connection to server closed.
  Trying to reconnect in 5 seconds...

  ова се повторува до бесконечност и неможам да направам никаква промена бидејки менито edit е со бледи неактивни букви.
   
 2. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,698
  1,998
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel


  Пробав и на овој начин директно преку windows ама пак нејке.

  Ја внесувам ip адресата во chrome(пробав и со мозила и интернет експлорер) бара да внесам усер нејм и пасворд. Внесувам точен но не рагира. Пробав се од поново пак заглавува на исто место.

  Избришав FileZilla Server инсталирав од поново според инструкции од друго видео и овој пат можам да креирам сервер, и преку FileZilla Client можам да пристапам до истиот ама преку psftp неможам добивам некој ерор и програмта брзо се гаси и неможам да го прочитам.
   
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,731
  1,480
  22 oктомври 2012
  Машко
  Само што пробав со FileZilla Server на Windows 7 Ultimate 64-bit, и си работи без никаков проблем, односно преку IE/FireFox/Chrome со пристап на ftp://127.0.0.1 или ftp://localhost/ го отвора FTP-то без никаков проблем...

  Инсталирај виртуелна машина и Windows на неа, и пробај така, па види дали ќе ти прави пак проблеми...
   
 4. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,698
  1,998
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  со FileZila работи и кај мене ама ми треба со psftp да работам. Ај ако не ти е тешко пробај со psftp да ке се конектираш командата е open празно место и ip адресата (open xx,xxx,xx,xxx ) ке ти пратам по пп од кај да го симнеш а во мегувреме ке инсталирам виртуелна.
   
 5. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  354
  124
  13 Април 2007
  Машко
  Најубаво, најди некој стар PC, инсталирај си линукс на него, пример убунту. И ке си тестираш FTP, SFTP, SSH... и така натаму.
   
 6. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  bokiscout, дали проба да го исклучиш firewall-от? Ако не, пробај така, види што ќе се деси...
   
 7. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,698
  1,998
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Изгасен е фајрволот и од антивирусот и од виндоусот. Изглеа нешто psftp е багнат зашто преку FileZila се е во ред можам да пристапам од било кој компјутер и се функционира како што треба а со psftp неможам ниту од мојот ниту од оддалечен компјутер да пристапам, по внесување на ip-то се поавува ерор и програмата паѓа.

  Знаете ли некоја алтернатива некој програм кој ги користи истите команди како psftp?
   
 8. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  286
  106
  15 Јули 2008
  mozebi winscp ke ti zavrsi rabota, ili PuTTY
   
 9. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  psftp не сум сигурен што е точно, но кога го збарав на интернетов ми дава Putty линкови. Ако psftp и слично/исто на Putty, тогаш алтернативна програма што би ти свршила работа е Tera Term.
   
 10. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,698
  1,998
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  ајде ке пробам и со puty , Tera term, wincsp вајда нешто од нив ке ке работи
   
 11. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  286
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  PSFTP = PuTTY SFTP клиент

  Битно е дали тебе ти треба FTP сервер (не енкриптиран) или SFTP (FTP преку SSH тунел)

  Погоре каде што пробуваш да инсталираш и FileZilla и IIS FTP, неможе да ти работата двата во исто време, зашто и двата биндираат иста порта 20/21

  Ако не те зеза firewall, ништо чудно серверот да ти е поставен во Active mode, а преку клиентот пробуваш да се конектираш во Passive mode или обратно.

  Со самиот Win во CMD имаш клиент, пиши ftp.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,698
  1,998
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Тоа е тоа со пишување на ftp во cmd бес проблеми се логирам на серверот креиран преку FileZila. Фала за помошта
   

Сподели

Вчитување...