• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да направам форум???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

misovski

Intern
3 мај 2007
59
0
Сакам да направам еден форум ама ич некако не ми текнува како и во која програма може да се направе. Ако некој имал претходно искуство нека каже како да направам еден форум.
Поздрав.
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Одлично прашање. И јас сакав ова да го прашам ама ти беше побрз.
Ги молам поискусните членови да се вклучат на темава. фала однапред
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Имате повеќе форум платформи за избор. Во секој случај има платени и бесплатни. Претпоставувам дека сакате бесплатни. Би ви го препоралчал www.simplemachines.org, а за тоа како да го инсталирате http://docs.simplemachines.org/
Инаку на кратко, треба да си најдете хостинг, фајловите да ги upload-ирате на серверот преку некој FTP Client како FileZilla и потоа да пишете http://vasiotdomen.com/install.php, ќе ви се стартува инсталацијата каде што треба да ги внесете точните податоци за mysql датабазата и сл.
Еве овде имате со слики:
http://forumsblogswikis.com/2007/05/26/how-to-install-simple-machines-forum-112/
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
имаш 2 варијанти
1. бесплатно регистрираш се на некој бесплатен хост, користиш негов поддомаин му направиш колку толку реклама
преку фтп инсталираш phpbb, fireboard, или

средиш визуелно и категории и цепаш, додека на хост компанијата не и прифали место и ти го избришат и после коси да скубеш

2. платен купиш хост за ~7$ месечно можеш солиден да земеш
регистрираш си .com .net .org.. домаин ~8$
доколку не ти се даваат пари за форум инсталирај си fireboard ти го препорачувам доста е моќна бесплатна алтернатива
иде како компонента на joomla или пак vbulletin но се плаќа 100$ и цепаш
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Форум не се прави со програм,туку тоа е интернет апликација.Доколку сакаш бесплатен,за почетници би ти препорачал phpbb форум,можеш да креираш таков форум тука.

А од платените vBulletin,кој што можеш да го купиш тука.

А доколку незнаеш како да инсталираш vBulletin,погледни го туторијалов тука,објаснето ти е со слики.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Се прави.. како не се прави. Само не со некоја посебна програма. Туку тоа можеш да го направиш(ако си доволно искусен) во некоја програма за изработка на веб сајтови :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно