• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да направам bootable CD????

Статус
Затворена за нови мислења.

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Здраво и добредојде т.е. Willkommen!

Бутабилни ЦДа се користат за инсталирање или подигање на работни околини, најчесто оперативни системи. Ако можеш поубаво да објасниш што поточно сакаш да дознаеш, со задоволство би ти помогнале.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
toni_arsenal, специфицирај кој оперативен систем сакаш да го ставиш на ЦД-то ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Епа, доколку windows-от е спакуван во ISO фајл, отвори го со него и изрежи го на ЦД. Доколку имаш веќе ЦД со windows и сакаш за тебе да си имаш копија, напрај му Copy disk
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Според името, најдов за кој фајл се работи. Тоа е .ISO фајл, поточно Image/Слика.
Најлесно можеш да ја изрежиш со Nero,
1. Отвори го Неро -> File -> Open
2. Пронајди ја датотеката и кликни на Open.
3.Остави ги опциите (освен брзината, таа бројка со X пред неа, како x1, x4, x56, таа ставија на најмалата) и кликни Burn.
4.Ако не си стаил празно ЦД во ЦД-ромот, ќе ти биде соопштено да ставиш, и потоа следи чекање.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,273
333
мислам да све тоа селектираш и да го снимиш на дата цд, барем мислам така ќе може.. ако не успее не ме тепајте :D:D
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,273
333
и јас истото го мислам, па затоа пишав да проба на дата цд, не на бутабилно.. командер, браво :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Доколку има autorun и ако се изреже нема да се направи бутабилно ЦД, сеуште му фале MBR а ако се реже како дата цд нема да му се нареже. Некако да се проба да се отвори МБРто (ако се најде) за windows ЦДнја во неро т.е. да се намести преку тоа MBR да го направи ЦДто бутабилно, некако така ама не сум сигурен но едно е сигурно

Autorun != Bootable
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ти требаат:

1. boot image extractor>>> Bart's Boot Image Extractor 1.0(ftp://dl.xs4all.nl/pub/mirror/nu2files/bbie10.zip)
2. XP CD или ISO фајл (било која верзија со исклучок на MCE2005)
3. NERO burning ROM - trial верзија за microsoft или NERO linux 3 trial верзија.(можеш и други аппликации што можат да режат Bootable CD/DVD primer ImgBurn: http://fileforum.betanews.com/sendf...98c51ef007e5da222b22/SetupImgBurn_2.4.1.0.exe)
=======================================================================

Спушти го BART и стави го на Desktop и отпаковај го
Стави го XP CDto во CD/DVD драјв.
Кликни start/run напиши cmd
На command prompt напиши : cd Desktop\bbie10
(За да стигниш во папката за Boot Extractor)

Па потоа напиши:
bbie x:
("x" e буквата на твојот оптичкиот драјв каде што се наоѓа XP cd'to pr: g: или f: i така натаму) ова може и со .iso фајл (bbie x:\XPimage.iso)

BART потоа ќе ти направи boot image во истата папка(ќе се вика image1.bin и ќе ти треба кога ќе го режиш CD/DVDto)
======================================================================

Отовори го NEROTO и:

избери: File/New
Потоа: CD или DVD
Pa: Boot
(Види Слика 1)

Кога ќе си на Boot tab тогаш селектирај radio button:
image file/browse (па најди го image1.bin) од BART папка

Селектирај:
enable expert settings и избери:

Kind of emulation: no emulation
Load segment of sectors: 07C0 (ова а веќе избрано)
Number of loaded sectors: 4

Па кликни: OK или New(linux)

Сега само додај ги сите фајлови на XP оперативниот што веќе го имаш
(види слика два)


И изгори го CD/DVDto.(burn compilation)

Теа е..... ако не фтнав некој чекор :) Иначе го пробав одма дискот со VirtualBox во Линукс и работеше нормално:


...или пак можеш да се занимаваш со nLite - http://www.nliteos.com/nlite.html

Big thank you to APCmag : http://apcmag.com/how_to_create_a_bootable_xp_sp3_cd.htm?page=1
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... Добро објаснето, но ако веќе има ИСО слика, може дирекно да се отвори во неро и да се нареже убаво сосе boot фајловите без потреба на вадење на boot фајловите. Истото може да се направи и ако има веќе изрежано ЦД од windows кое е бутабилно, со копирање на CDто на друго истотака се копира i MBRто на ЦДто

позз
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Сликата не можам да ја гледам затоа незнам што и како има. А како обично ЦД ако го изреже нема да е бутабилно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Invalid Boot record Indicator. Ova mi go pisi vo command prompt Znaj nekoj zosto ova mi go pisi?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
pa ova :Спушти го BART и стави го на Desktop и отпаковај го
Стави го XP CDto во CD/DVD драјв.
Кликни start/run напиши cmd
На command prompt напиши : cd Desktop\bbie10
(За да стигниш во папката за Boot Extractor)

Па потоа напиши:
bbie x:
("x" e буквата на твојот оптичкиот драјв каде што се наоѓа XP cd'to pr: g: или f: i така натаму) ова може и со .iso фајл (bbie x:\XPimage.iso)

BART потоа ќе ти направи boot image во истата папка(ќе се вика image1.bin и ќе ти треба кога ќе го режиш CD/DVDto)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Моја препорака, само изрежи го фолдерот на ЦД и пробај, мислам дека ќе работи.


Офтопик: Се враќам на 16ти, поздрав до сите! :bye1:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
toni_arsenal, а да најдеш од некој другар ЦД кое веќе е изрежано и е бутабилно па да си го ископираш ?

Или погледај во фолдерот каде што си го симнал можеби има текст фајл со инструкции како да го направиш бутабилно

Поздрав hijackhacker, убаво да си поминеш (кај и да одеш)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #22

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Ако го имаше некој од моите другари немаше да го спуштам од интернет:D
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Invalid Boot record Indicator. Ova mi go pisi vo command prompt Znaj nekoj zosto ova mi go pisi?
Дали пробаш со XP CD во CD/DVD ромот или пробаш со .iso фајл на хард дискот?

PS: на сликата што ти ја постира ти фалат многу работи !
Спореди ја со мојата втора слика па ќе видиш. Фалат интегрирани Service pack 1, и SP 2.

Пронајдов информација на microsoft форум каде што едногласно се вели дека MCE2005 верзија не може да се интегрира SP3. A MCE SP1можело.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,214
Мислења
858,236
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно