• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да направам Блог ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
здраво !! дали некој може да ми каже како можам да направам свој блог .. еве на пример за самиот себе (податоци за мене, биографија и сл.) на пр. blogger.moe ime i prezime.com Дали ме разбирате? :) Ако некој може да ми каже, да ми прати линк на Македонски да видам . фала однапред !!
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,488
1,118
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
1. Закупуваш домен твое е дали ќе се одлучиш на .com или .mk, потоа ќе кликнеш тука и ќе го провериш дали е слободен доменот (името) кое сакаш да го користиш. Доколку е слободен го закупуваш тој домен.
2. Имаш 2 опции:
  1. Да купиш и хостинг каде што нема да бидеш ограничен и сам ќе си креираш блог со помош на некоја скрипта (Wordpress/Joomla...).
  2. Ќе направиш пренасочување до некој бесплатен блог сервис како blogger.com/wordpress.com
3. Доколку не сакаш да инвестираш пошто спомена горе .com тогаш прескокни ги 1 и 2 чекор и оди директно на blogger.com, креирај акаунт и избери го доменот со тоа што крајниот линк ќе изгледа tvoetoImeiPrezime.blogspot.com ова е таа бесплатна варијанта.
 

B^nDIT

Gaining Experience
6 февруари 2010
1,124
311
1. Закупуваш домен твое е дали ќе се одлучиш на .com или .mk, потоа ќе кликнеш тука
Зошто мора да кликне таму? Тоа е еден од фирмите кои нуди регистрирање домен.

Најморално и најлегално е да му речеме да провери на МАРнет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,227
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно