• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како Да Направам Бесплатен Веб-Сајт

Статус
Затворена за нови мислења.
28 септември 2008
523
65
Тетово
twitter.com
Сакам да направам бесплатен вебсајт (на доменот .CO.CC). Таму се регистирав и сега да ми кажете некој програм за правање веб сајтови лесно (како FreeWebs.com Web Buliderot-от) затоа што не се разибрам од HTML, и како направеното да го ставам на вебсајтот. Ве молам помогнетеми и ви благодарам однапред.
 

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
pa probaj piczo.com ili zemi host i raboti ja so nekoja php skripta kako Joomla Drupal phpnuke. Ama polesno e so piczo.com
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
За поченици го препорачувам WYSIWYG (What you see is what you get),на лесен начин,без никакво познавање од веб кодирање,можеш да направиш добар веб сајт,за своите потреби.

Симни го тука.

И ако не знаеш како да го ставиш на нет,пиши :))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@T3H4cK3r!
Мислам дека [email protected]@[email protected]@N се интересира за страна, а не за детска сликовница качена на интернет..

Инаку, лично ти препорачувам да поднаучиш Dreamweaver, и да направиш нешто со него.
 

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Pa da ama i on bara nekoj kako Freewebs:
Таму се регистирав и сега да ми кажете некој програм за правање веб сајтови лесно (како FreeWebs.com Web Buliderot-от) затоа што не се разибрам од HTML, и како направеното да го ставам на вебсајтот.
.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Знам дека сака такво,ама и ова е лесно,а подобро е,ако сака добар CMS нека го прави и во џумла :))
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
OK, back on topic everybody!

@[email protected]@[email protected]@N
Ако сакаш еакво програмче, види го BlueVoda. Многу лесно се прават страни со него, без потреба за познавање на никаков код. А за да ги зачуваш после како веб страна, пиши ми ПП, и ќе ти кажам една мала финта :tainstven:
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Ова програмче над мојот топик што е пишано го пробав од неодамна али со 5 минути работење ми изгледа дека не е тешко за командање ...
ај кажи финтата :LOL:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Па всушност не прекршувам ниту едно правило, затоа:

1. Оди preview на страната
2. Ќе ти се отвори твојот прелистувач со страната
3. Горе во УРЛто ќе го видиш патот до фолдерот каде што е страната (пр. C:\Documents and Settings\Hijack Hacker\Local Data\temp\preview)
4. Појди до тој фолдер, и сите фајлови што треба да ги аплоадираш ти се таму, само смени името на страната од preview.html во kakosakam.html

Made by me :p
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Јас имав замисла за добра web страна но имав само основни познаванја од ХТМЛ, страната ќе ја правам со Dreamweaver CS3 па членовите од овде ми препорачаа првин да да си ги просирам знаењата со HTML па ги послушав и во право беа сега следа туторјали од овде www.w3schools.com многу добра. И симнав туторјал за Dreamweaver CS3 од Lynda од www.mininova.com исто така добар.
НЕ ми вреди идеата ако немам знаење :tainstven:!
Ти го препорачувам истото :)
Поздрав
:tainstven:
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
hijackhacker а кога се прави стрна треба повеке линкови да се аплоудират, пример на еден линк имаш да речеме една слика на друг текст и ткн. Е сега ти како што кажа барем јас така те разбрав ке направам јас еден линк и ке одам ке му го сменам името и ке го хостирам и ништо нема да имам фактички :))
Јас мислам дека прво треба добро да се кодира страната ако е кодирана, но во овој случај ке нема кодирање туку користење готов код после да речеме нели дека ке ја правеме страната со блувода е сега бидејки немам работено со блу вода али претпоставувам дека мора да се прави линк по линк и сите тие линкови кога ке се зберат се аплоудираат не ?
 

Coolzrock

Intern
28 октомври 2008
139
5
како да направиш :
1: Download FileZilla FTP Client
2: Оди си на mkd.net и креирај свој account или некој друг безплатен хостинг.
3: Направи Web страна со Notepad (Ако ти е тешко имам едно програмче ама е warez па не го постирам ; ако ти треба PM me) ...
4: Од акоунтот што ќе ти го даде хостингот (FTP) Приклучи се на FileZilla.
5: Закачи ги страниците таму (Images,idex.html итн...)
6: Од акоунтот додај домеин .co.cc или препорачувам usa.gs (www.usa.gs)
Толку...Сега имаш Web :D

Ехх да имаше Mac OS многу полесно ќе ти беше !! =)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.789
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно