• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да монтирам USB flash drive?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Знае ли некој како да монтирам USB flash drive на Centos 5.0 ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
1. Otvarash terminal
2. Pisuvas: mount /dev/sdb1 /mnt/***

*** - Ovde napraj direktorija
sdb1 - Ova e primer, mozebi kje e pod drugo ime kaj tebe

pozz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
оно и тоа е проблемот незнам под кое име ми е драјвот ? sdb1 не е сто посто
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
linuxot ми е конфигуриран како сервер нема desktop интерфејс
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Код:
cd /dev; ls sd*
ili
Код:
dmesg | grep -i "SCSI device"
da vidish potrebniot device (usb-to).

Mount komandata izgleda taka kakva shto ti ja kazha Aleks so napomena, kako shto reche povtorno :) Aleks, prvin kreiraj direktorium kade sakash da go montirash.


 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,269
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно