• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako da krenam server

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Kako da krenam kompijuter server so dve mrezni karticki i da naprvam mreza preku ruter i switch`s. Pokonkretno me interesira kako da go konfiguriram serverot kompijuterot
Prasanjeto ti e tolku ne jasno i nabrzina postaveno taka ic ama ic ne te razbiram so ti e celta. Za kakov server stanuva zbor koj OS, kako tip, samo servero li ne ti e jasno kako da go konfiguriras ili i swico i rutero.
Ako sakas preku taj server da deles internet na poveke kompjuteri i OS e linux na servero Aleks ti go dade linko so odlicno objasnuvanje u nego.
Kazi detali od toa ke videme so sakas i kako da ti pomogneme.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Krevanje na server e isto kako mackanje pasteta na leb, prasanjevo ti e isto kako da prasuvas "Kako da iskucam tekst na kompjuter"
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Krevanje na server e isto kako mackanje pasteta na leb, prasanjevo ti e isto kako da prasuvas "Kako da iskucam tekst na kompjuter"
Малце офтопик ама ај, креирањето на сервер ти е многу тешка работа и ич не е лесно како што ти велиш, мора серверот да се направи безпрекорен и убаво да работи, треба да се дефинира намената на серверот а не да се има сервер само за да може да се пофале некој на другарите "јас имам сервер", треба да се заштити, да се инсталираат полно работи етц ..етц..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

antonio_pp

Intern
13 март 2008
15
3
Скопје
www.mozzartbet.mk
Prasanjeto ti e tolku ne jasno i nabrzina postaveno taka ic ama ic ne te razbiram so ti e celta. Za kakov server stanuva zbor koj OS, kako tip, samo servero li ne ti e jasno kako da go konfiguriras ili i swico i rutero.
Ako sakas preku taj server da deles internet na poveke kompjuteri i OS e linux na servero Aleks ti go dade linko so odlicno objasnuvanje u nego.
Kazi detali od toa ke videme so sakas i kako da ti pomogneme.
Ne mi e jasno kako da go krenam serverot za da mozam preku nego da napravm mini mreza so nekolku switcha i so nekolku pc znaci od serverot da odi vo switch pa vo pc. ama eve go razgledav linkot na aleks i se ke probam i se nadevam deka ke uspeam i uste nesto dali ima moznost da se krene server koj ke raboti pod xp a ne pod linux.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
XP не, ама има windows server едиција, пробај со тоа
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ne ni pomisluvaj deka ke naprais nesto so XP
Зошто да не? Мислам со малку мачење може и сервер да се направи и од XPto, ќе се инсталира apache за windows, PHP, ActivePerl SQL ...

Ама сепак, да се придржуваме до оргиналниот ОС за кој била напишана програмата, на пример apache = Linux, Perl = Linux етц...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
А нели е поедноставно ако некој сака да крене сервер а нема познавање толку на Линукс да стави едно 1 гига рам едно 1,5 или 2 гигахерци процесор и да си инсталира Windows Server Edition?А не вака мора програми ова она.Нормално подесувања треба и кај серверот ама поедноставно е кога е серверско издание
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
А нели е поедноставно ако некој сака да крене сервер а нема познавање толку на Линукс да стави едно 1 гига рам едно 1,5 или 2 гигахерци процесор и да си инсталира Windows Server Edition?А не вака мора програми ова она.Нормално подесувања треба и кај серверот ама поедноставно е кога е серверско издание
Работата е да се искористи веќе постоечки компјутер, а не да се даваат праи за нова опрема и такви ствари.

antonio_pp, Може да не информираш што и како си направил?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Работата е да се искористи веќе постоечки компјутер, а не да се даваат праи за нова опрема и такви ствари.

antonio_pp, Може да не информираш што и како си направил?
Ама нели може да се инсталира серверско издание од некој оперативен систем на некој обичен пц не сервер само да се има добри перформанси?Мислам дека немора да се дава пари за + опрема
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,409
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно