1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kako da kreiram mreza od 3 PC koi se preku ruter i drugi sto se vklucuvaat od lap top ?

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од ernesto, 10 Декември 2010.

 1. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  Me interesira kako da napravam mreza kaj mene vo kancelarija vo Nevladina Organizacija?
  Imeno se raboti za slednovo:
  - PC koj bi trebalo da bide glaven ima instalirano Windows 7
  - na vtoriot i tretiot PC imam Windows XP
  - Site se vrzani preku router Lynksys
  - vrzuvame i nekolku lap top od 3 do 6 koi imaat Windows Vista
  Me interesira kako da napravam mreza pomegju site ovie sto gi imam navedeno bidejki na glavniot PC sto jas go koristam ima Windows 7 i zima internet od ruter na koj isto taka se priklucenio so LAN uste dva PC so Windows XP kako sto napisav prethodno bidejki kaj mene e instaliran Printer. Sakam da moze printerot da go koriustat i drugite PC-a.
  Ako nekoj znae neka pomogne ili neka dade link kade ima nekoja skripta.
  Ili uste podobro koj znae da napravi edna skripta vo vrska so ova - ke bide koprisno i za nekoj drug sigurno.
  Pozdrav i se nadevam deka nekoj znae i ke moze da mi pomogne.
  Pozdrav
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  На сите компјутери ќе им ставиш исто име на WORKGROUP, а штом се врзани преку рутер автоматски ќе им бидат доделни адреси и ќе може да се гледаат меѓусебно. За делење на фајлови ќе си избереш кои папки да се делат во мрежата, а исто и на принтерот ќе му направиш Sharing.
   
 3. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  Кај мене дома успеав со 2 PC-a кои еден е Desktop со инсталиран оперативен систем Windows XP а другиот е Lap Top исто така со Windows XP и успеав да ги вмрежам ама и двата компјутери се вржани со LAN кабел преку рутер. Сакам Лап Топ да го форматирам бидејки е постар и нема Wireless (мора да му ставам USB стик) за да користам Wireless и кога ке го фоматирам наместо Windows XP сакам да му инсталирам Ubuntu, па незнам дали тогаш пак ке успеам исто да ги вмрежам.
  Да се вратам на темава.
  Мене ме интересира за кај мене во организација да вмрежам неколку компјутери со различни оперативни системи и едниот да биде "главен" кај што е инсталиран принер па да можат другите да го користат принтерот, нормално ке направам sharing на принтерот ама проблем ми се компјутерите бидејки состојбата е следна:
  - главниот комјутер на кој е иснатлиран принтер има OS Windows 7 и е вклучен на интернет со LAN кабел преку рутер;
  - другите два компјутери од кои еден е вклучен а другиот се вклучува по потреба имаат инсталирано OS Windows XP и исто така се приклучени на интернет интернет со LAN кабел преку рутер;
  - и вклучуваме до 5-6 копјутери (лап топ) преку Wireless а користам рутер Lynksys.
  Ме интересира како да направам за да ги вмрежам сите бидејки имаат различни оперативни системи и сакам едниот од нив да биде "главен" со OS Windows 7 на кој ми е инсталиран принтерот.
  Тоа е проблемо. Дали знаеш како да го решам ова или ако некој знае нека одговори.
  Ако има некој линк од туторијал нека пише или добро би било некој кој знае да направи туторијал за оваа тема. Зашто како што имам видемо на интернет не е исто вмрежување кај различни оперативни системи. Може да се види овде , овде овде и најповеке овде.
  Поздрав и се надевам дека некој ке одговори на темава, јас неможев да се снајдам со вмрежувањето (освен кај мене дома на мои два комојутери кои одат преку рутер со LAN кабел).
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  За тоа со убунту појма немам.

  А за темава, кај мене дома исто имам главен компјутер со Вин7 и на него е приклучен принтерот, и тој главниот ПЦ ми е преку кабел со рутерот поврзан.
  Во другата соба имам послаб компјутер со Вин ХП поврзан бежично со WLAN USB адаптер со рутерот.
  Се што имам направено е ставање во иста Workgroup, и делење на принтерот и потребните папки со фајлови, и работи без проблем на овој начин, печатам на принтерот и од тој другиот компјутер бежично без проблем.
  По потреба вклучувам и лаптопи и само ќе им наместам истата workgroup.
   
 5. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  Кај мене дома успеав да креирам мрежа со 2 PC-a кои се вржани со LAN преку рутер а и двата PC-a користат Windows XP, само ги ставив во иста Workgroup и после на двата PC-a направив кои работи сакам да ги шерувам. Се е успешно, но ме мачи следново. Кај мене во организација имам еден "главен" PC со оперативен систем Windows 7 и кај него е инсталиран принтерот додека другите два се со Windows XP а лап топовите што ги користиме имаат оперативен систем Windows Vista и се повржани со Wireless не одат преку рутер со LAN. Мене ме мачи следново што го најдов на интернет, може да се види овде, овде, овде, и најповеке овде. Ете тоа ме мачи, дали ке имам некој проблем ?
  Во секој случај Благодарам и утре ке пробам да ја средам мрежата.
  Поздрав
   
 6. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  А дали има некој програм со кој можам да гледам што се случува во другите комјутери што ми се во мрежата, или од мој комојутер со некој програм да можам да работам во друг комопјутер?
  Затоа со ова повржување само партициите од комјутерите што сакам ги ставам да бидат шерувани и може само да префрлам и зимам фајлови.
  Потребен ми е некој програм, како нешто за интернет кафе-а.
  Поздрав
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  пробај со ITALC, ми се чини дека е бесплатна програмата

  поздрав
   
  1 person likes this.
 8. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  Благодарам за идејата со ITALC само дали треба да биде инсталиран кај мене на комјтерот или и на останатите што се во мрежа и како оди подесувањето. Ако може тоа да ми го објасниш. Благодарам уште еднаш, тоа е тоа што ми е потребно и како програм ми се допада.
  Поздрав
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  се прави инсталација како на главниот компјутер така и на клиентите, за сетирање подетално ке си видеш во опциите што ти треба лично на тебе. Со ITALC се контролираат школските компјутери кои беа пред две години купени од владата за проектот „компјутер за секое дете“.

  поздрав
   
 10. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  krema Благодарам за одговорот.
  Ке пробам па ке напишам што сум направил.
  Поздрав
   
Слични теми
 1. direktor.e
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  3,421
 2. filipvselena
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  3,434
 3. TATJANSIM
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,226
 4. boban984
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,625
 5. Bam1
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,662
Вчитување...

Сподели

Вчитување...