како да конвертирам видео од Samsung smart tv?

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од maci, 10 Февруари 2018.

1. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    621
    2 Април 2008
    имам три видеа снимени од самсунг смарт тв.
    како и какви се опциите за конвертирање во други формати за да можам да ги гледам на пц,на друг тв?
    [​IMG][​IMG][​IMG]

2. Krkac

Krkac
    Gaining Experience

108
    79
    29 Февруари 2008
    Потребна е дрм декрипција на снимените фајлови, која пак зависи од тоа на кој модел односно серија е снимен материјалот.
    Јас кога сакав да го направам истото тргнав од овде и стигнав до овој форум која специјалност им се Самсумг телевизорите (SamyGO is a project for legal reverse engineering and research on Samsung Television firmwares). Таму имаш цели подфоруми според серијата на талевизорот, па среќно експериментирање и истражување.
    Во мојот случај беше потребно рутирање на телевизорот, за да можам да го пробам нивниот софтвер ама реално и немав некоја потреба од тоа и таму застанав со истражувањето.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    621
    2 Април 2008
    лоша варјанта е рутирање на тв то.не ми се чепка тоа.инаку се работи за 50"KU6072(2016)
    мислев ако имаше опција како користење Freemake,на пример.или некој сличен конвертор.
    ама како што кажуваш ова ќе излезе повеќе мачење.
    не ми се верува да е толку комплицирано

Последна промена: 10 Февруари 2018
  4. Krkac

Krkac
    Gaining Experience

108
    79
    29 Февруари 2008
    Токму затоа и јас несакав ништо да чепкам, ама друго решение неможев да најдам за серија H.

5. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    621
    2 Април 2008
    значи подобро да пуштам видеото на тв и да земам со телефонот да снимам :)

На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,647
    11,165
    2 Август 2012
    Машко
    Или да извадиш аналоген сигнал преку скарт или композитен па така да тераш. За ова ќе ти треба capture карта.

7. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    621
    2 Април 2008
    Скарт нема,но со тв карта би требало да може

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

8. kirev

kirev
    Unstoppable

5,385
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Кој е тој порт на телевизор на кој што има аналоген излаз од интерни снимени видеа?

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  9. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    621
    2 Април 2008
    е добро де никој до сега немал потреба сниман матерјал од тв да конвертира во друг формат?
    нензам зошто би било толку комплицирано?
    ај да се штитат брендовите ама до толку па да барам модели па рутирања тв...

10. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,455
    1,592
    19 Јули 2013
    И ним им е комплицирано да го прават вака, ама условени се од регулативи за заштита на авторски права и слични работи и мораат да ги енкриптираат снимките.
    Ако некој ентузијаст се занимавал со тргање на заштитата и успеал во тоа, можеби ќе успееш и ти. Во останатите 99% не може да се извадат.

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,647
    11,165
    2 Август 2012
    Машко
    Јас имам Sony телевизор кој има композитен излез и на ваков начин сум снимал на DVD рекордер (со HDD)

Имав ситуација каде што видов дека Телма ТВ има заштита па снимениот материјал немаше звук. Тоа беше случај само со емисијата “Фамилија 5+“
    Чисто од досада и инает, на следната реприза го снимив само звукот (преку излез за слушалки) па го монтирав на снимката. Невидена гњаважа ама како Proof of concept функционираше :)

На damil и kirev им се допаѓа ова.
  12. maci

maci
    On your way to fame

2,885
    621
    2 Април 2008
    Гледам има само влезови,излези нема[​IMG]

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  13. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

233
    250
    17 Март 2010
    Машко
    За вадење снимка од ТВ само од кинез, СТ и остало срање. Снимаат директно на диск во .ts формат па после конвертирај колку ти душа сака. Инаку јас не успеав да најдам начин да извадам видеа од ЛГ телевизор. За Самсунг незнам. Ептен озбилно ја имаат зедено борбата против пиратерија :)

Сподели