• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да ја зголемиме брзината на Фајрфокс

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Sega ke ve naucam kako da ja zgolemite brzinata na Firefox prebaruvacot.

Otvorete nov Tab vo firefox browser-ot,i vo adress bar-ot
pisete:"about:config".

Sega najdete go "network.http.pipelining" i namestete go na True.

Potoa najdete go "network.http.proxy.pipelining" i nego nemestete go na True.

Potoa isto taka najdete go "network.http.proxy.pipelining" i namestete go na "30".

Sega kliknete Desen Klik bilo kade i odete New>Integer.

Imenuvajte go kako "nglayout.initialpaint.delay" i namestete go na "0"

Sega probajte i kazete dali vi se zgolemi brzinata na Firefox Prebaruvacot.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Супер! Се приметува разлика во брзината и во користењето на ресурсите. Претходно Фајрфокс имаше Memory usage 75.000 K а сега зема околу 45.000 K. Thanks! :bravo::bravo:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Po greska go vidov stariot post i prvo napisav integer a potoa imeto i sega vo ime mi stoi 0 i vo integer mi stoi 0.
Dali ima nacin toa da se izbrisi bidejki napraviv uste eden kako sto treba i ovoj e visak?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Klikni desen klik i new>integer.I kaj imeto(toa sto ti se pojavuva prvo)pisi "nglayout.initialpaint.delay" i posle stisni ENTER i koga ke ti se pojavi vtoroto pisi:
"0"(Bez zapirki).So ova se menuva toa sto si go napravil predtoa,i nema da go ima kako 2 pati ili 3 tuku se menuva istoto.
Pozdrav
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ne mozi taka koga ce go napisis avtomatski te prefrla na veke napisanoto t.e. na ":nglayout.initialpaint.delay" so vrednost"0", a gore pak si stojat nulite.
Sepak fala na pomosta.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Стане некаде имаш грешка во твојот пост. Јас пробав меѓутоа заглавив и потоа пробав со начинот што го препорача Goroner и Andrijeski тука.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,059
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно