• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

kako da ja zgolemam swap bez da reinstaliram ubuntu?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci sum zgresil vo podesuvanje koga sum instaliral ubuntu...ima li sansa da ja zgolemam swap particijata bez da go zaebam boot-ot na ubuntuto...ili preku partition magic ili pak nekoja druga finta.........
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
mac-ufs, на линуксот може све да праиш па дури и вакво нешто, значи, од partition magic како што спомна или кој било друг едитор, сголеми ја партицијата како нормално, и повторно уклучисе во убунтуто, само ќе ја препознае и пак ќе ја монтира... ама негледам потреба од зголемување на SWAP партицијата, значи ако запишува многу работи на SWAP незначи дека линуксот ќе биде побрз, туку во спротивно, може да успори
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,759
1,259
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
mac-ufs а колку ти е swap-от сега?

(swap баш баш и не ти треба ако имаш доволно ram)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs а колку ти е swap-от сега?

(swap баш баш и не ти треба ако имаш доволно ram)
epa vaka sega...mi bese 8MB i mi kocese nenormalno.....sega srediv neso po internet najdov....nekako kako da mi e mnogu pobrz kompjuterot posle zgolemuvanje na swapot

aj nekoj sto se razbira povekje u ubuntuto neka kaze dali ok sum ja podesil swap particijava


 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
mac-ufs, нема подесувања, доколку е истата партиција само зголемена истата и убунтуто ќе ја препознае без проблем
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs, нема подесувања, доколку е истата партиција само зголемена истата и убунтуто ќе ја препознае без проблем
ne ja zgolemuvav particijata poso na eden na net sto sakal mu padnal sistemot...odev na eden nacin create more swap...taka da koga ke ja kreeiras taa swap t.e toa nekako ke bide kako file samo taa swap ke se zameni so starata....me insteresira dali e ok podeseno eve ti i free -t

 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,759
1,259
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
добро е (како и да е)

имаш ~440mb swap, ќе ти врши работа
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,759
1,259
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
BTW mac-ufs, која е логиката да правиш screenshot на текстуални податоци?
:)

copy-paste не е ли доволно?!? :)))
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
 • Ја почнал/а темата
 • #11

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
BTW mac-ufs, која е логиката да правиш screenshot на текстуални податоци?
:)

copy-paste не е ли доволно?!? :)))
logikata e ovaa....koga napraiv copy paste gi izmesa site brojki i bukvi i zborovi itn....otidov izmeni i staviv screenshot...dovolno e jasno sega...heheheh

a use ova...pa jas pisav 1500 tamu mislev deka ke naprai 1500 ali toa delenlo na blokovi t.e ne bilo toa u MB....ajde ke smenam sega

da ne znaes kolku treba da pisam kaj ovaa komanda

sudo dd if=/dev/zero of=/mnt/1500Mb.swap bs=1M count=1500

za da mi odeli 1500MB za swapot...taka pisav kako stio gledas ali ne mi opdelilo 1500
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
mac-ufs, dd ?:isplashen: Оваа команда е опасна... може думп на цел диска да направиш...

Поарно инсталирај gparted и преку GUI среди работата
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs, dd ?:isplashen: Оваа команда е опасна... може думп на цел диска да направиш...

Поарно инсталирај gparted и преку GUI среди работата
vaka sega ne svakjam sto mislis so toa dump na cel disk

inaku barem jas mislam deka srediv rabota i mi tera pobrzo ali objasni sto mislis

eve ja celata postapka sto ja praev

1.ke kreirame /mnt/1500Mb.swap swap file

# sudo dd if=/dev/zero of=/mnt/1500Mb.swap bs=1M count=1500

cout=1500 znaci deka file-ot ke sodrzi 1500 blokovi od bs=1M
sto znaci goleminata na blokot ke bide 1MB

2.go formatirame fajlot za da napravime swap

# sudo mkswap /mnt/1500Mb.swap

3.Stavanje na swap vo sistemot

# sudo swapon /mnt/1500Mb.swap

moze da se proveri deka swapot e sega dostapen so # cat /proc/meminfo

4.editiranje na /etc/fstab

# sudo gedit /etc/fstab

posle toa se stava ovaa linija na krajot

- /mnt/1500Mb.swap none swap sw 0 0

5.save i reboot
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
А дали ти кочи сеа како порано што ти кочеше ????
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
mac-ufs, тоа не е SWAP партиција туку SWAP file. ... Старата твоја SWAP партиција е сеуште уклучена ... но ... може и вака да работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs, тоа не е SWAP партиција туку SWAP file. ... Старата твоја SWAP партиција е сеуште уклучена ... но ... може и вака да работи.
ne mi koci voopsto sega...a da svativ ovoj swap file se zamenuva so swap particijata...t.e tuka se desava delata postapka t.e namena na swap-ot...a da raboti....fala na pomosta :D ....toB e sega resen use eden problem...hehehee
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ајде мило ми е mac-ufs ... чим е ОК сега ... :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,398
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно