• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да ја зголемам јачината на звукот?

goch

Intern
21 октомври 2008
167
5
Skopje
Вака имам dvd recorder, и ја снимав журката на саем со џон Дигвид од телевизија и се си е океј со видеото али имам еден проблем audioto е многу тивко и треба 300 ватниот систем да го пуштам до крај за да ми се слуша онака тивко за слушање мирно да се каже.... како може да го појачам само аудиото некако аудио фајлот да биде гласен колку што треба....?
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Druze od igla ne mozes da napravis lokomotiva:D
Ili najdi video so podobar audio kvalitet ili samo audio so dobar kvalitet pa izmontiraj go na toa video.
Jas bi ti preporacal ako ima nesto pokvalitetno da simnes eventualno da dojdes do masterot:D

Ova e pod pretpostavka deka se ti e dobro podeseno na PC i ako imas problem so los kvalitet na zvuk.POPRAVKA


Poradi hronicna nespanost pisuvam gluposti:D:D:D
Zborot snimiv go procitav kako simnav .......taka da ne obrnuvaj vnimanie na ova pogore :zasramen2:


Vo ovoj slucaj pretpostavuvam deka ovoj rekorder ti e standalone .... pa zatoa probaj da go snimis istoto na PC preku dobro poznatite softveri za taa namena.


Uste ednas se izvinuvam za glupostite pogore:)
 

goch

Intern
21 октомври 2008
167
5
Skopje
друже не да не ми помогна, али ај се надевам дека некој ќе ми помогне како да го појачам звукот на веќе снимено видео....
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Vidi za da go popravis zvukot ke treba povtorno da go snimas.....na vekje snimeno nesto so slab audio zapis mozes da napravis minimalna popravka(podobruvanje) .... koja e skoro i neprimetna.
Kako i da e prvo daj povekje informacii: kako go snimi , so sto go snimi, na sto go pustas i ti vadi slab zvuk...........
Se nadevam sega povekje pomognav :D
 

goch

Intern
21 октомври 2008
167
5
Skopje
вака сигурно постојат програми за појачување на звукот пример на некој филм.... ако звукот е тивок а квалитетен, тој ќе може до негде да се појача и сеуште да биде квалитетен, како да го направам тоа сигурно постои некој програм за појачување на тонот на некој филм...
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Sto da ti kazam..........:ermm:
Probaj so nekoj konverter da go podobris zvukot .... samo mislam deka dzabe ke ti bide trudot.
A za da probas so nekoj audio editor treba prvo da go izvadis zvukot od videoto, da go popravis pa posle pak da go montiras i da go usoglasis so videoto ..... eden kup rabota a pak ne garantira dobar kvalitet.

E sega sto ozvucuvanje i dvd rekorder imas?
Od koja televizija si go snimal (obicna, internet)?

Kazi nekoja informacija povekje .... pa da vidime dali ima lek.
 

goch

Intern
21 октомври 2008
167
5
Skopje
A za da probas so nekoj audio editor treba prvo da go izvadis zvukot od videoto, da go popravis pa posle pak da go montiras i da go usoglasis so videoto ..... eden kup rabota a pak ne garantira dobar kvalitet.

ова е муабетот... дај кажи како да го извадам и како да го вратам... тоест кој е тој конвертор?
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
goch како прво не е проблемот кај тебе во форматот за да бараш конвертор ......
ќе ти препорачам да го најдеш Sound Forge олд скул аудио програм , таму ќе си го импортираш аудиото и ќе му го зголемиш нивото на звук . Потоа експортирај го аудиото кога ќе се увериш дека е во ред јачината на звук .
Следен чекор е во некој видео едитор како на пр. Adobe Premiere или Movie Maker да го додадеш новото аудио , притоа пази да не изгубиш синхронизација, конечно изрендерирај го видеото ако ти е за на DVD во .mpeg формат и тоа е тоа.
 

Fortran

Intern
22 октомври 2008
26
0
goch како прво не е проблемот кај тебе во форматот за да бараш конвертор ......
ќе ти препорачам да го најдеш Sound Forge олд скул аудио програм , таму ќе си го импортираш аудиото и ќе му го зголемиш нивото на звук . Потоа експортирај го аудиото кога ќе се увериш дека е во ред јачината на звук .
Следен чекор е во некој видео едитор како на пр. Adobe Premiere или Movie Maker да го додадеш новото аудио , притоа пази да не изгубиш синхронизација, конечно изрендерирај го видеото ако ти е за на DVD во .mpeg формат и тоа е тоа.

ova bi ti bilo mislam edino resenje, ama si bara trud i vreme.
 

goch

Intern
21 октомври 2008
167
5
Skopje
ауу ја како сум тапа џонсон во тие програми... ништо не е битно.... мислев дека има некоја полесна варијатна али океј е.... :D ќе морам да го рокам системот за да се слуша тивко :) поздрав и фала на потрошените зборови :D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.881
30.870
kalco.ru
Па другар друг начин освен со програми не гледам...
али за друг пат види подеси нешто на двд-то мора да има опција за појако да се снима.
Иначе ако се одлучиш со програми да го правиш тоа Cubase , traktor и Acid pro ти ги препорачувам
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.601
16.368
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Направи нормализација на звукот со Sound Forge и потоа монтирај го видеото со новиот звук.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
@goch

Mozes li na nekoj sajt da go zakacis videoto i da mi dades link .... jas ke ti go sredam.
Nema da ti naplatam nisto.....sve e na smetka na kukjata.:D
 

goch

Intern
21 октомври 2008
167
5
Skopje
вака сеа, го земам видеото го пуштам на двд (не на тоа што е снимано) и хоп звукот све океј :)) пуштам на компјутер несака мислам исто многу тивко.... иначе фала на сите што ми понудивте помош дај да видиме сеа што е финтата па да знам дали да го аплоудувам, значи на двд го пушта све нормално на било кое двд имам 3-4 дома на сите го пробав супер е...?
 

Hakerstain

Intern
11 декември 2008
33
0
Сепак мислам дека озбилно ти треба една аудио миксета.

П.С. Не мора да значи дека ќе добиеш квалитетен тон така да тоа зависи од микрофонот и уште неколку ствари за кои не сум баш сигурен.
 

prijatel-MKD

Intern
7 мај 2009
126
34
Премногу е застарена темава, ама ајде можеби ќе му се најде некому во иднина ако разгледува.
Секако дека звукот (волуме) може да се зголеми.
Постојат многу начини за да ја завршиш таа корекција.
Наједноставно за работа ќе ти биде малку да гуглаш и со TMPGEnc 4.0 XPress Retaill Ver.4.5.2.255 +P.... со која нема да мораш да го конвертираш видеото и да губиш на видео квалитетот.
Постапка: го внесуваш преку DVD sourse, од филтрите додаваш Adjust audio volume на да речеме 300% зголемување.
За излезен фајл одбираш само аудио во МПЕГ-2 аудио .
Потоа со МПЕГ алатката вклучена во програмата ќе извршиш де-мултиплексирање на видеото и тивкото аудио.
Потоа пак со МПЕГ алатката ќе извршиш мултиплексирање на видеото со новото аудио.
Пробуваш и нај на крај го бришеш старото аудио за да не ти смата на ком да ти се мотка натаму наваму. Хахаха.
Или ако не ти успее така, конвертирај ги и видеото и аудиото заедно.:bravoska:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.216
Мислења
918.952
Членови
32.879
Огласи
1.032
Најнов член
KalEl80
На врв Дно