• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako da ja smenam rezolucijata na Wine

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Mislam vo Configure Wine podesiv da se startuva so najgolema rezolucija vo DPI ama neznam tocno, i sega sto i da startuvam so Wine nemozam da go vidam celosno tuku samo del od prozorecot, kako da ja namalam rezolucijata?
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #3

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Ne ne nemozi istoto se pojavuva koga go startuvam i vo GUI i od terminal...
Sto da pravam ..?!?!?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Probav od add/remove software go odstiklirav potoa povtorno go instalirav i pak e ISTO...!?!?

dali ima nacin osven da go reinstaliram celo ubuntu ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Цело убунту:isplashen::isplashen:

Не е до толку дојдена работата...

Пробај преку Synaptic менаѓерот да најдеш све на името wine и да избришеш и инсталирај го наново
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Да, у Synaptic штиклирај completely remove, тоа би требало со конфигурациските фајлови да го избрише.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
dime, конфигурациски фајлови на wine во поновите верзии веќе НЕ постојат... Сетинзите се зачувуваат дирекно во регистерот на wine и едитирање мануелно е тешко.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Е не сум знаел, Unix си има закон филозофија да се чува све у текст фајлови, а овие у регистер, wtf..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Зборуваме за WINE не за UNIX, назад на темата
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
добро бе, кој е тој совет reinstall на wine бе?!?

wine стварите ги чува во text фајл, ако не се лажам
~/.wine/system.reg и ~/.wine/user.reg

второ, секој прозор во X можеш да го извлечеш насекаде со држење alt и кликање со лево копче било каде на прозорот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
gdamjan, да ги зачувува во ~/.wine/system.reg и ~/.wine/user.reg, но дур да се најде она потрбното ќе треба некој да се намачи.

Спомнав реинстал поради тоа што сакам една работа да се сврши на наједноставен начин и да не кажувам одма на почетници во линукс да едитираат конфигурациски фајлови, можеби ќе се исплашат и вече нема да го користат ... Ова беше проблемот на повеќето луѓе кои ги знам што се одкажале од линуксот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно