• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да изрежам цд на убунту

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Значи имам едно цд и сакам да го ископирам ...
дали има некое програмче како на виндоусот што е нерото пример ...
Ако знае некој нека ми каже
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ако те сватив добро CD-то е со Убунту така и тоа сакаш да го ископираш? Па би требало да го ископираш со Неро без проблем.
Ако тоа не може, ископирај се од CD-то на хард диск и изрежи ги од таму дирекно на CD.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
ахаха аман бе толку лошо објаснив :))
ја сум на убунту работам на убунту и сеа ми треба некое програмче за режење на цедиња :))

иначе знам како да го копирам на виндоус :LOL::LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Ова го пишав во терминал и сеа се инсталира ...а после каде да го најдам за секој случај пишите за да не пишувам пак ако не го најдам никаде :))
sudo apt-get install k3b
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Ова го пишав во терминал и сеа се инсталира ...а после каде да го најдам за секој случај пишите за да не пишувам пак ако не го најдам никаде :))
sudo apt-get install k3b
Ќе го најдеш во Аpplications али точно незнам,но не е тешко да пребараш,неколку подмениа се...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
845,830
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно