• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да избришам Vista!?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Ај ве молам пишете како да избришам Windows Vista. Ја имам како 2 оперативен систем, и пробувам да и направам delete па после тоа да го најдам boot.ini file-от, ама не успевам...

Ај кажете што како да правам...


Фала
 

l33tz

Intern
23 октомври 2007
15
0
Пробај двата избриши ги па одново инсталирај го другиот не Вистата ...
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
ех, најлесното решение му го дае, сите така знаеме.
Кој ти е другиот оперативен ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Абе пробав да ја избришам Вистата додека ми беше пуштено XP-то, арно ама не може така... : (( Обично пробувам, само delete на фолдерот, ама ништо. Не успевам... И сеа?
 
D

DimitarMK

Гостин
хм...
пробај да ја избришеш преку некое ливе цд, и после да се логираш во Repair Console на Windows XP ЦД-то и ќе пишеш FIXBOOT стискаш ENTER и свршена работа :)
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
Пред да ја бришеш Vistata, со EasyBCD подеси го boot.ini, или пак на некој друг начин. После тоа бутирај со Vista CD-то, и форматирај ја таа партиција. :rolleyes:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Ја форматирав партицијата, значи нема Виста... Е сега, не сакам да ми дава да бирам XP или Vista на почеток. Што да направам во boot.ini, може ли некој да ми објасни што поточно треба да избришам и со кој програм да го отворам пошто со Notepad не сака...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сега е најлесно. Стави го XP CD-то, бутирај и стартувај recovery console. Во recovery console напиши FIXMBR. Ќе те праша дали си сигурен, стави y, притисни ENTER и рестартирај. Сега ќе бутира директно во XP. Пиши што си направил. Поздрав
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
Уклучи EasyBCD, кликни на Add/Remove Entries, од Manage Existing Entries избери Microsoft Windows Vista, па кликни на Delete. Рестартирај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Спуштам EasyBCD и нејќе да се инсталира... јавува некој проблем... не знам, да не спуштам некоја верзија што не е за XP, ама само таа ја најдов... Мислам дека EasyBCD 5.2 ќе ми заврши работа... А може и не... важно пак не завршив работа :(
 

NikolaTesla

Intern
27 октомври 2007
12
0
Eve ti Validen Boot.ini od Windows XP SP2. Snimi go kako takov. isto taka i Delay, vremeto na cekanje pred da odberes operativen namesti go na 1 sekunda, nema da setis deka te prasuva za izbor na operativen sistem. Zanemari gi crtickite "-----".
--------------------------------------------------------------------
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetec
---------------------------------------------------------------------
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Го пастирав boot.ini и пак ништо... Си стои изборот на почеток, не го снемува...

Вистава легендарна искочи... ц ц ц ц

Ај помош пак... :)
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
ke aknes startup disketa i ke pocekas da se podigne, ke pises help i ke ti dade komandi, ne mi teknue momentalno koja bese tocno ali gi ima dve ili tri za boot-ot, neso kako fixboot komanda itn, procepkaj gi , bi trebalo lesno da se snajdes
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
Спуштам EasyBCD и нејќе да се инсталира... јавува некој проблем... не знам, да не спуштам некоја верзија што не е за XP, ама само таа ја најдов... Мислам дека EasyBCD 5.2 ќе ми заврши работа... А може и не... важно пак не завршив работа :(
Симни го EasyBCD од тука. Ова е верзија 1.7, незнам од каде најде ти 5.2 :ha:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Види што ми кажува после инсталација на EasyBCD 1.7
Затоа мислев да не е лоша верзија или нешто слично...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Човече, само со boot.ini ништо не правиш, MBR секторот ти останува на чепнат. Следи го моето претходно упатство во овој форум и сигурно се ќе ти работи како што треба. Поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Финтата е што немам XP CD, да имав одма ќе го направев тоа... Затоа барав друг начин дали постои... Тоа е целата работа...

Фала ипак...
 
D

DimitarMK

Гостин
Го пастирав boot.ini и пак ништо... Си стои изборот на почеток, не го снемува...

Вистава легендарна искочи... ц ц ц ц

Ај помош пак... :)

:LOL: :LOL: :LOL:

Нишо не ти кажаа.

Отвори Recovery Console од Windows XP цд-то, логирај се во Windows XP инсталацијата, и пиши FIXBOOT, стисни Ентер, ќе те праша нешо дали сакаш да оверврајтнеш пиши Y и свршена работа, пиши EXIT или QUIT како беше :))

ЕДИТ: ако немаш ЦД... НАЈДИ! :))
 

Deja-Vu

Intern
28 октомври 2007
18
1
Oд Recovery Console во XP напиши ја командата FIXMBR која е еквивалнтна на fdisk /mbr. Со тоа ќе ти се презапише бут секторот на хард дискот и веќе нема да ти се појавува менито
Инку до Recovery Console можеш да дојдеш со притискање на F8 додека ти се стартува компјутерот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,399
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно