• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да избришам фолдер со хиероглифи!

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Имам фолдер од претходниот Windows во кој има два фајла со хиероглифи место иминја (ЃϵϳЅЂϿϽϯІχϯπρϴϱЄϱЃϵϳЅ) и неможам никако да ги избришам. Ниту преку Vistata на кој сум моментално, ниту пак преку NC преку дос. Знае ли некој чаре како да го тргнам од пц?

Поздрав
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
532
delicon.mk
Што ти вика кога сакаш да ги избришеш?
Да не има некои стартувани фајлови (невидливи) од тој фолдер.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Bootiraj nekoe live Linux CD, vlezi vo hard diskot i izbrishi sve shto treba da se brishe, 100% nema da ti se pojavi nikakov error :)
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Вака значи :D
Не е птоблем со фолдерот што некој го користи па неможам да го исбришам. Проблемот (колку што сконтав) е дека името на ФАЈЛОТ во фолдерот е од хиероглифите погоре па кога ке му мавнам DELETE ми вика:

Could not find this item. This is no longer located in F:/D1/SkullXP. Verify the item location and try again.

Фајловите се hidden и неможе да им се менуваат атрибутите.
И порано редовно, ама РЕДОВНО ми се случувало вака кога преку дос бришев Windows само што проблемот тогаш го решавав со формат. Сега фуркава се појави и на C:\ само таму мавнав формат. На оваа партиција несака. Е сега тоа што значи:

  • Дека Unlocker не работи;
  • Safe mode опцијата нема да помигне;
  • Гасење на Explorer нема да заврши работа;
  • Ренејмување може само на фолдерите, а на фајловите јок!

Останува уште ова со Линуксов да го пробам. Да симнам преку торент? Имаш конкретно нешто што да барам? На времето последен пат кога ставав линукс (ради Quake3 :D) имаше RadHat и Suse :D. Сега?

Поздрав, [email protected]
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
532
delicon.mk
Симни си ERD Commander 2005 (54MB), снимај го на CD и boot-ирај пркеку него...

When your server or workstation won’t boot, you need ERD Commander 2005. ERD Commander 2005 boots dead systems directly from CD into a Windows-like repair environment. You’ll have full access to the dead system’s volumes, so you can diagnose and repair problems using tools located on the ERD Commander 2005 Start menu.


And you’ll have built-in network access to safely move data off of, or on to, the dead system. With ERD Commander 2005 you can repair a system quickly and easily, saving you time and rescuing your critical data.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Би ти го препорачал HiJackThis (1.25 МB и не е потребна инсталација), можеш да видиш кои процеси ти се вклучени, да ги скенираш регистрите и слично. Знам дека во misc tools има опција delete a file on reboot, пробај и со тоа :)
 

maddogg

Intern
30 април 2008
4
0
Имам и јас таков проблем и ми излегува:
Cannot remove folder acess is denied.
Пробав со Unlocker и во Safe mode ама ништо. Дали некој може да ми помогне?
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
Би ти го препорачал HiJackThis (1.25 МB и не е потребна инсталација), можеш да видиш кои процеси ти се вклучени, да ги скенираш регистрите и слично. Знам дека во misc tools има опција delete a file on reboot, пробај и со тоа :)

yep, HiJackThis is the answer :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Jas koristam edno programce .. se vika Unlocker
Korisno e za tie fajlovi sto ne mozes da gi izbrises..i lesno e za upotreba bidejki koga ke go instaliras se smestuva vo menito na desen klik.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
:D Unlocker е програм кој отклучува фолдер или фајл кој е моментално користен. Во мојот случај имињата на фајловите во фолдерот се хиероглифи па затоа неможе да се брише. :D
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Па затоа што (според моја претпоставка) фајловите се со име ЃϵϳЅЂϿϽϯІχϯπρϴϱЄϱЃϵϳЅ па Windows неможе да го “изговори“ тоа за да може да го избрише/ренејмува. Капиш :D
 

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Откако ставив Vista и мене ми се појави тој проблем. Па после земав го форматирав d:\ и инсталирав Vista одпоново и веќе го немам проблемот.:D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Откако ставив Vista и мене ми се појави тој проблем. Па после земав го форматирав d: и инсталирав Vista одпоново и веќе го немам проблемот.:D

kako li ne te mrzese da preinstaliras windows samo za da izbrises eden folder :chudenje:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
897
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
kako li ne te mrzese da preinstaliras windows samo za da izbrises eden folder :chudenje:

И јас сум таков, со PC-то сакам се да ми е во ред, а гелдам дека нешто не е во ред гледам што побрзо да го средам(не само ако се работи за преинсталирање, за секаков проблем и најмал да е:)).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,959
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно