• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да инсталирам програми од убунту ДВДто

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Како можам да инсталирам програми од ДВД изданието на убунту ?!?!?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
System > Administration > Software Sources

Одштиклирај ги сите, само остави го штиклирано Install Meduim мислам дека ќе се вика...

И сега нормално пребарувај програми и инсталирај со Add/Remove

ПС: Сменет ти е насловот на темата оти насловот немаше никаква конекција со прашањето
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
абе луѓе дај помагајте никако не можи да инсталирам софтвер од двд-то ..?!?!? мислам вика"Failed to Fetch mk.ubuntu.org.mk..

како да најдам колекција софтвери за линукс убунту да инсталирам на компјутер без интернет ......
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Проба со тоа што ти кажав? 100% така ќе успее
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Eve koga probuvam da instaliram nekoi od najpoznative softveri si gi prezema samo od cdto i e mn pobrzo, no kao da najdam celosna lista na site softveri koi se na dvdto?

Sepak Fala mnogu
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
http://cdimage.ubuntu.com/dvd/current/hardy-dvd-i386.list

Ова 100% го има и на ДВДто кај тебе... ама кој да погледне:p

А можеш и вака: Онеспособи ги интернет сорсовите до Software Sources само го остај ДВДто како медиум, и напрај рефреш на датабазата во Add/Remove и ќе ти ги даде сите програми само од ДВДто
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно