• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да инсталирам Мк јазик на Joomla! 1.5.6?

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Noobfull

Intern
23 август 2008
18
0
Како да инсталирам Македонски јазик. и од каде да го симнам ако може некој подетално да постира.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
demo.top.net.mk

исто како што инсталираш додатоци модули компоненти

преку админ панел install/uninstall

и после стави го default:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Noobfull

Intern
23 август 2008
18
0
Хмммм неможе нема XML Документ во пакетотт... ПОМОШШШ
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
симни го од сајтов кој ти го дадов
после
Extensions > Install/Uninstall
и прикачи го од компјутер
и инсталл
и после
Extensions > Language Manager и стави го како default
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
mk-MK (Language 1.5.6 trgni gi zagradite i toa vo niv).zip

тоа треба да се тргне да биде само mk-MK.zip

и тогаш инсталирај го:isplashen:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Noobfull

Intern
23 август 2008
18
0
@MetalGear

Sto mislis ti deka ne go trgnav?? abe nejke i nejke shto e problemot poima nemam, ako znae nekoj neka kazuva...

* Error! Could not find a Joomla! XML setup file in the
package.


A ima XML setup file...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Noobfull

Intern
23 август 2008
18
0
Okay e. se snajdov go simnav celiot paket na makedonski.

Ako nekomu mu zatreba moze slobodno da si go simne od TUKA

Pozdrav i ffala na sorabotkata MetalGear :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
# Joomla! 1.5.6.МК јазичен пакет за корисничкиот дел

баш го инсталирав поново работи
може е нешто до тебе
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Noobfull

Intern
23 август 2008
18
0
Okay toa e reseno za da ne otvoram druga tema, bi sakal da prasam nekogo koga veke instaliram nekoj Joomla! template, ( ili onoj na default sto si e) kako da smenam title na web stranata celo vreme e Welcome to the Frontpage i tamu na pocetnata strana toj tekstot Welcome to the Frontpage kako da go trgnam ili smenam zaedno so titlot?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Бев доволно прецизен само што не знаеш кај да бараш
nOOb си во јоомлата

еве попрецизен од ова здравје боже:rolleyes:
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #14

Noobfull

Intern
23 август 2008
18
0
Е ок де самото корисничко име кажува дека сум нооб, немора и ти да ми кажуваш :D
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Логирај се во администрациониот панел, оди во Extensions >> Install/Uninstall и прикачи го пакетот со јазикот. За да го ставиш default јазик оди во Extensions > Language Manager и стегни му Default.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
На линкот што ти е наведен горе од Noobfull ти е да симнеш целосна верзија на Joomla 1.5 со македонски јазик и уште неколку плагини што ги има таму прикачено. Симни го 5то ххх-Stable, кога ќе ја симнеш распакувај кај тебе на компјутер и /languages/mk-MK прикачи го кај тебе на хостот во соодветниот директориум, и ако сакаш да имаш превод и за админ панелот на македонски, прикачи го и /administrator/language/mk-MK.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,818
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно