• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako da instaliram Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Imam Windows XP sakam da instaliram linux na istiont kompjuter.Kako??
 
23 јули 2007
338
8
Мислам дека никој никој не е должен да ги прочита сите теми, така да ако сакате некому да му помогнете добро, ако не никому ништо. Се однесува на EAX
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Мислам дека никој никој не е должен да ги прочита сите теми, така да ако сакате некому да му помогнете добро, ако не никому ништо. Се однесува на EAX
nikoj ne e dolzen da povtoruva eden ist resen problem.

ova se odnesuva na tebe i na clenot sto ja napisa temava :bravo:

clenot ne bese iskaran tuku samo sovetuvan da go pobara negoviot problem vo drugite temi
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Затоа постои опција „барај“ на форумов па има „напредно пребарување“ а ако заглавиш некаде со туторијаливе од форумов за XP/Linux инсталација тогаш се прашува.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
1) Оди на сајтот на ubuntu.com/download .
2) Од таму си избираш каква верзија сакаш (ако имаш десктоп, си избираш десктоп, ако сакаш сервер си избираш сервер)
3) Потоа си избираш каков компјутер имаш
4) Си избираш локација блиску до местото кај што живееш и си кликаш на Start Download. Со ова ќе ти се даунлоадира ISO image file за Ubuntu Linux.
5) После тоа ставаш едно празно CD од 700 МB и со твојата омилена програма за режење дискови (Nero на пример) избираш опција Burn Image. Го бараш симнатиот фајл и го ставаш да се изреже на CD-то.
6) Го ставаш CD-то во CDROM-oт и го рестартираш компјутерот
7) Ја избираш првата опција на менито и чекаш.
8) Кога се ќе се подигне, одиш на икончето Install - со ова започнува процесот на инсталација
9) Кога installer-от ќе те праша за партиции - правиш Resize на партицијата од која сакаш да земеш меморија и креирај две партиции:
- "/" (root) со екстензија еxt3
- swap со екстензија swap и одвои простор 2x твојата RAM меморија
10) ги докликуваш останатите опции и чекаш инсталацијата да заврши. Се конектираш на интернет преку Ubuntu (ако не знаеш како прашај), одиш во System->Administration->Restricted Drivers-> ги симнуваш 3D драјверите и толку.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ако пак имаш нешто нејасно слободно прашај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Hey

Imam windows XP sakam da go izbrisam XP to i da instaliram Linux.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Следи ги чекорите кои ти ги напишав, а кога ќе дојде делот со инсталирањето - избери Use the whole hard disk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,044
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно