• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

kako da instaliram linux a da mi ostane i windowsot

  • Ја почнал/а темата
  • #1

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
sakam da instaliram linux ama ne sakam da go izbrisam windows t.e. kako se pravi dual boot na pocetok da izberam sto da mi pusta
P.S. dali e dovolen 40gb HDD??
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Најпрво со некоја програма за уредување на партициите (Partition Magic) направи непартициониран дел на дискот. Потоа, бутирај со Linux CD и на тој непартициониран диск направи ги линукс партициите (swap + ext3) и инсталирај го линуксот на ext3. А кој линукс сакаш да го инсталираш?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Напрај resize на некоја партиција за да ослободеш место (мин. 7GB) + за swap, после бутирај го линуксот и кога ќе ти побара за инсталирање на boot loader инсталирај го на MBR. Поновите дистроа на линукс автоматски детектираат дали има Windows или друг ОС инсталирано и сами автоматски го конфигурираат boot loaderot
 

DarkAssasin

Intern
27 март 2008
23
0
Не само поновите,туку скоро сите :D Повеќето ти инсталираат GRUB автоматски препознавајќи и други системи,па не би требало да имаш проблеми :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Imas i drug izbor klik tuka i ke ti stane jasno.
Перформансите на Linuxот инсталиран во виртуелна машина нема да се исти со Linuxот инсталиран на реален хардвер. Прво графиката не е доправена за да се подржуваат сите виртуелни машини, после некои уреди на пример WiFi картички или други нема да работат убаво (Кај мене WiFi картичката не ја препознава Linuxот инсталиран во VMWare).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,044
Мислења
860,882
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно