• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да инсталирам (форматирам) windows xp преку сервер кој користи windows server2003?

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Zdravo na site, denes se zacleniv prv pat na ovoj forum, no postojano go sledam forumot i site ste super. Imam problem i vednas bi sakal da mi pomognete, a eve vo sto e problemot. Se raboti za instaliranje na windows xp na kompjuteri vrzani vo mreza preku server koj pak koristi windows server 2003. Imeno kompjuterite se zarazeni so virusi i treba da se formatiraat. Znam da instaliram xp na kompjuter (ama ne vo mreza koja koristi server). Nesto najdov .pdf literatura no mnogu e oskudna bidejki moeto znaenje vo oblasta na mrezite ne e bog znaj kakvo i ne znam kako da go resam ovoj problem. Znaci bi zamolil ako mozete da mi ja objasnite postapkata za instaliranje na xp preku server. Od ona sto go znam za takov vid na instalacija e deka na serverot ima folder (\i386) i deka tie se vrzani preku Domain t.e bezbednosta i kontrolata odi preku serverot. Ke vi bidam neizmerno blagodaren ako mozete da mi ja opisete postapno ovaa postapka.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Вака значи:
Прво - :dobredojde:
Второ - кажи ми поконкретно за проблемот и за литературата што ја најде
Трето: - ќе се потрудам да ти најдам одговор кој можеш лесно да го сватиш.
Четврто: - Поздрав!
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Еве и од мене прво едно :dobredojde:

Не би ти завршило ли работа да си ги средиш компјутерите со нормално форматирање и инсталирање на XP (ако евентуално имаш и ghost уште подобро и побрзо ќе завршиш работа) и ако ти се на домеин само да ги џојнуваш после инсталацијата на виндоус-от.
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
blagodaram za nasokite, ke se obidam i pokraj moeto tenko poznavanje na angliskiot, znaes li mozebi nekakva literatura ili web na srpiski ili mozebi bugarski


znaci problemot e sledniot: sakam da napravam instalacija na kompjuteri preku mreza upravuvana od server preku domain t.e instalacijata da ja izvedam preku serverot. Serverot koristi windows server 2003, kompjuterite windows xp, znaci sakam seto toa da go izvedam preku serverot. Sakajki da go resam problemot jas zapocnav instalacija na eden kompjuter od tie sto bea vrzani vo mreza i na polovina pat od instalacijata na XP- to mi pobara da ja stavam patekata na eden folder so ime \i386, no bidejki pri formatiranjeto mrezata ne funkcionirase jas ne uspeav da napravam instalacija na XP(ova seto go pravev na kompjuter vo mreza,a ne preku serverot), koga vidov deka taka ne biva najdov edna skripta so ime Windows XP administracija i vo nea sledniot citat:
"Daljinska instalacija
Da bi se sprovela daljinska instalacija, tj. instalacija preko mreže potrebno je da u mreži bude aktivan RIS (Remote Installation Services) server na kome postoji \i386 direktorijum (distribucioni direktorijum), a da bi pristup RIS serveru bio moguć mreža mora imati DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) server, DNS (Domain Name System) server i Active Directory. Klijent na kome se instalira mora posedovati PXE (Pre-Boot Execution Environment) mrežnu karticu."
po seto ova jas zakluciv deka instalacijata moze da se izvede preku serverot no bi sakal ako mozes da mi objasnis postapno kako da go izvedam toa.
Bi ti bil mnogu blagodaren ednostavno ne znam od kade da pocnam pa kade da zavrsam


dobar predlog, ova ke go zemam vo predvid, no sepak sakam da vidam kako se pravi toa preku server
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
gi posetiv linkovite i mislam deka ke mi pomognat.Za vikendot ke gi razgledam detalno.Fala ti vlatko run:bravo:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
fala ti vlatkorun na vremeto i zelbata da mi pomognes na sekoj nacin. Gi razgleduvam linkovite i se nadevam deka ke ja zavrsam rabotata. Bidi pozdraven.:bravo:
 

MaSSta

Intern
11 мај 2008
3
0
Во тоа хрватското упатство видов нешто што не сум го видел одамна во Македонија т.е. PXE мрежна картица. Тоа го имам правено пред едно 15 год како вежба по компјутерски мрежи и работата беше што на самата мрежна картица се вметнуваше BOOT ROM од кој што се подигаше цела мрежа од серверот. Сите компјутери немаа хард дискови а се подигаа само од серверот преку мрежата. Значи за да можеш да го поврзеш компјутерот што сакаш да го инсталираш од серверот мораш да имаш таков BOOT ROM. Распрашај се кај некој постар сервисер каде може да се најде таков EEPROM мислам дека беше ама незнам кој број.
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
fala massata no problemot e softverski,sakam da kazam deka postapkata za formatiranje preku windows server 2003 jas ne ja znam, bidejki serverot koristi takov OS, no vlatkorun pogore mi dade dobri tutorjali i jas niv gi razgledav i mi dadoa mnogu dobri nasoki, seuste gi studiram bidejki sakam da ne napravam nekakva pogolema greska (a i angliskiot mi e ne taka jaka strana)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.513
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно