• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да имам свој Форум на мојот компјутер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Сакам да имам свој форум на мојот компјутер. Знам дека ми треба програм кој не знам како ке го инсталирам и подесам како за да работи, потоа ми
треба компјутер како сервер (имам) и 24 часа пристап на интернет.
Дали некој би издвоил време и би ми кажал од каде да симнам таков програм и како да го инсталирам и подесам, чекор по чекор.
Мислам дека има многу луѓе кои ги интересира ова и на многу и ќе им помогне.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
1. Прво ќе си купиш некој домејн, можеш да земеш и бесплатен...
2. Ондак инсталираш некоја CMS скрипта како на пример PHPBB2 или SMF...

Aj пробај до тука и кажи кај ќе заглавиш
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
прво не би ти препорачал да водиш сервер на свој компјутер
не ради друго не ти е толку исплатлива варијанта
ке ти биде поевтино да купиш и ем побр најверојарно ке ти е

еве ти како се инсталира phpbb
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
1. Прво ќе си купиш некој домејн, можеш да земеш и бесплатен...
2. Ондак инсталираш некоја CMS скрипта како на пример PHPBB2 или SMF...

Aj пробај до тука и кажи кај ќе заглавиш
Домеин ке направам со www.no-ip.com
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
прво не би ти препорачал да водиш сервер на свој компјутер
не ради друго не ти е толку исплатлива варијанта
ке ти биде поевтино да купиш и ем побр најверојарно ке ти е

еве ти како се инсталира phpbb
Kako sto te razbrav mi vikas da registriram forum, slicno kako ovoj http://predavatel.lifeme.net/? A dokolku bi imal vakov ne mozam da mu pravam Back Up na podatocite i slicno:ermm:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
niki backup можеш на се да направиш
ова ти е форум уплоадираш на некој сервер било на твој или некој фрее или платен и инсталираш
да таков е форумот а за backup доволно ти е фтп пристап или преко CPlanel Или нешто слично

ај прочитај го линкот што ти го дадов
тоа е најголема помош која можеш да ај добиеш
следно е да дојдам дома кај тебе и да ти го инсталирам на серверот
или да ми дадеш телнет пристап :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Дали некој знае колку дена ке постои форумот на http://www.editboard.com/ доколку никој не пише и не се логира админот?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
me interesira kako raboti stranava t.e dali otkako ke se registriras tvojata strana ke ti se otvara kako nie sakame ili dodava na pr www.no-ip.com/maccc ili pak na nekoj drug nacin...
Тој сервис и јас го користам, и сум задоволен.
No IP претставува замена за твојата ИП адреса со домен. Мојот е djfm.hopto.org, али имаш голем избор. Доменот е ваков: mojizbor.xxx.xxx, на местото на ххх има полно домејни, некои бесплатни (како мојот) а за некои треба да се плати.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,199
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно