• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како да го заклучам виндоусот од инсталација

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Дали некој може да ми каже како да го заклучам виндолсот од инсталацијии на програми... значи тоа што ке инсталирам инсталирам и да го заклучам со шифра а потоа никој да не може да инсталира ништо.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Има на едно место во регистерот каде што може да наведеш целосно име на програмата со наставката и таа никако нема да се уклуче ... Мислам дека може и да се забране во регистерот апсолутно секакво отварање на .exe фајлови
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Имаше една програма Deep Freeze. Вака може да се инсталират програми ама после рестарт се се брише. Нешто као откако ке го инсталираш после тоа што и да снимаш на хардот ке се брише со следниот рестарт освен ако не го disable програмот пред да инсталираш нешто.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Дали некој може да ми каже како да го заклучам виндолсот од инсталацијии на програми... значи тоа што ке инсталирам инсталирам и да го заклучам со шифра а потоа никој да не може да инсталира ништо.


Помал брат да не имаш ;)):lut2:
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Не, но ми треба за во фирмата...да не се инсталирува MSN, мирц....

Ке го пробам она програмчето па ке пишам... но имам видено
порано дека некоја си апликација на виндолсот има таква
опција... нешто како тоа со правење на посебни users
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Deep Freeze не би ти препорачал оти го јаде хард дискот !!! Све ставај ама дип фриз неставај
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,465
1,282
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Штом е за во фирма, стави си различни user-и, одреди ги привилегиите и нека фураат. Администраторскиот password/user, немора да го знаат, а направи само тој да ги има сите привилегии.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
PS Ако ти треба за интернет апликации да оневозможиш, некои рутери имаат таква опција, односно со 2 чекори за цела фирма ќе средиш одредени апликации да немаат пристап на интернет. ( ова е можно решение за проблемот - да не речам полесно ? )
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Ako e za firma togas so razlicni akaunti od koj samo eden ke bide administrator a drugite ke im gi odzemes privilegiite za instaliranje i ke im setiras samo da mozat da rabotat.
 

lifehacker

Баниран/a
24 јануари 2009
391
16
Hi . Jas na vistata imam Deep Freeze i e mnogu dobar. Ni virusi ni nIsto . Amo posle restart ili shut down se so si kladol name go . :D Dobar e . Deep Freeze 4ever :p
 

Zeratul

Intern
30 ноември 2008
242
29
Шефе, имаш local policy settings, таму можеш да чепкаш и да дозволуваш/забрануваш колку сакаш, ако не ти е компјутерот во домејн, тогаш одиш со group policy settings.

Во секој случај, правење на повеќе кориснички налози ти е решението, остај ти апликации или едитирање на регистарот, па после да си ја чукаш главата што сменав...
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,071
735
mene na rabotat mi e takov namesten,so skrateni prava-stalno koga ke sakam da instaliram nesto bara admin+pass.
i nisto ne mozam da stavam.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
па ако не си се логирал неколку месеци наравно ке имаш доста непрочитани теми
али гледај датум
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,356
Членови
30,794
Најнов член
meli2011
На врв Дно