• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да го одржите вашиот телефон во супер состојба

 • Ја почнал/а темата
 • #30

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Јас сега би размислил пред да купам телефон што знам дека е чистен под чешма.
Ајде шала настрана и назад на темата.
@psyside презентираше како се одржува премиум телефон, а не некој буџет телефон, па сите знаеме дека премиум телефоните се водоотпорни, дури објасни во која насока да тече млазот од водата и.т.н..., сепак ако некогаш би зел телефон би зел баш од него пошто знам каков цепидлака е за телефони. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #32

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Чувството после овој метод е неспоредливо со ниту еден метод на бришење со крпа, супер clean and smooth, скоро како кога ќе го тргнеш најлонот на нов телефон. Плус не можеш да го изгребеш....
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,355
4,836
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Ќе има циркуси сега по огласите за телефони, најчесто поставувано прашање ќе биде „дали е бањат под вода“. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #35

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сите хај енд кои сум ги имал и биле со сертификат ѓњуреле :cool:

Фактички исто е како дожд да те фати.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,257
2,829
Ресен
а сите знаеме дека премиум телефоните се водоотпорни
До сега не направиле водоотпорен телефон туку резистентен и не е препорачливо да дојде во допир со вода било кој уред, то ние шо си играме мајтап е друго.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,355
4,836
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
464
523
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Не ги чистам така телефоните од вчера, туку од првиот мој Андроид телефон LG GT540 со 1.6 пред многу години, до сегашниов А6+ и тоа секој ден. :cool:

До сега на ниеден не му фалело ништо. :p
Кој купил од мене телефон знае дека не црта, туку точка немало на него. :)
ај шо не црта, ама дали бои ?
плус од кај знајш ти дали цртаат или не цртаат тие шо купиле телефон од тебе, можи лажат

edit:
 

kiko98

Intern
29 ноември 2015
16
4
Не знаев во која тема да напишам па оваа изгледаше нај адекватна.
Имено ми влезе вода во звучникот и сега дава звук како во дупка , решение е да се смени звучникот или има некој life hack како да го решам проблемов??
 
 • Ја почнал/а темата
 • #44

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знаев во која тема да напишам па оваа изгледаше нај адекватна.
Имено ми влезе вода во звучникот и сега дава звук како во дупка , решение е да се смени звучникот или има некој life hack како да го решам проблемов??
Колку време е присутен проблемот?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,458
4,039
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Чувството после овој метод е неспоредливо со ниту еден метод на бришење со крпа, супер clean and smooth, скоро како кога ќе го тргнеш најлонот на нов телефон. Плус не можеш да го изгребеш....
super clean & smooth...kolku vreme? 5 minuti pred da pocnes pak da go rabotis :)
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
536
647
Можеби нешто вакво е подобра опција за чистење на телефон доколку веќе се чисти толку темелно.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Вака преведено можда така изгледа, ама од water resistant до waterproof има многу. Еве уште малку инфо на темава.
Баш одличен превод е водоотпорен, тоа што ние немаме буквален првод за water-repellent и waterproof е проблем што треба да го реши некој друг.


Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #48

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,089
Мислења
838,220
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно