1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Како да го одржите вашиот телефон во супер состојба

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 27 Јануари 2020.

1. psyside

psyside
    Rising Star

26,126
    26,806
    4 Септември 2008
    НАПОМЕНА, ПРАВЕТЕ ГО ОВА НА ВАШ РИЗИК! ИАКО Е ЦЕЛОСНО БЕЗБЕДНО ОД МОЕ ИСКУСТВО ДО СЕГА!

Грото од нови телефони од висока па и средна класа, имаат гумени облоги вградени во деловите кои се осетливи на влага, дури и оние кои немаат официјален IP рејтинг, но НЕ СИТЕ. Доколку не сте сигурни избегнете го овој метод на чистење!

Имајте во предвид дека не секој телефон кој нема IP сертификат има добра заштита од вода.

Начинот на кој јас ги чистам моите телефони еднаш на 2 недели горе доле, е прилично страшен за добар дел од корисниците кои не го пробале ова. За што се работи? зимате селотејп, и сечете мали ленти кои се доволно големи за да ги покрикат отворите на телефонот, микрофоните, џекот за слушалки, портот за полнење, звучниците и слушалката, се комплет. Откако ќе ги излепите овие ленти, пуштете минимален млаз на чешмата кој треба да паѓа на средината на екранот, и едвај да се протега на горната и долната страна, најдобро да не помнинува нагоре (накај слушалката и звучникот) него да тече по средината на дисплејот, момент кога со помош на водата го триете - чистите телефонот/дисплејот.

Дури и да помине водата преку горната и долната рамка - таа само ќе лизне по селотејпот и ќе падне доле веднаш оставајќи го звучникот целосно сув исто како и слушалката и долниот звучник - микрофони. Дури и да речеме водата да пробие под селотејпот (многу многу тешко) се што ќе се случи е тоа да мора да почекате 1-2 дена за водата да се исуши и да престане крчењето при слушање на музика и користење на звучниците/микрофоните.

П.С. Не, чистење со крпче не доведува до исти резултати, истото тоа чистење неретко доведува до гребаници на дисплејот/телефонот, заради микро прашината/честичките кои со притисок на крпчето гребат по уредот, водата го прави тој процес осетно полесен - ја "демагнетизира" прашината и ги одстранува честичките без отпор.

2. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

898
    614
    11 ноември 2015
    Машко
    Јас не го лепам со ништо, ставам крпа врз крпата телефонот зимам четка за заби и го прскам целиот телефон со етанол и стругам со четката. :)

На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,291
    702
    9 Мај 2012
    Машко
    Јас го чистам со неутрална влажна марамица и блеска ко нов , а се друго не си играм

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Anungunrama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,105
    3,465
    7 ноември 2014
    Машко
    Луѓе, ако збориме за телефони од средна/висока класа, верувам дека повеќето ќе ги смените за 2 години. За кого ги чувате перфектни телефоните - за следниот што ќе ги купи? Микрогребаниците и така не се гледаат со голо око...

Јас имам друг проблем, на пример кај мене на Xs Max се трга oleophobic заштитата и изгледа излижан екранот на одреден дел, ова е пострашно...

На Викса и Pane-G им се допаѓа ова.
  5. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

836
    808
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
  6. Anungunrama

Anungunrama
    Intern

55
    48
    5 Февруари 2019
    Машко
    Само влажна марамица од време на време и тоа е. А и обично го мењам на 2 години па ко што пиша @TylerMkD не е страшно микро скоро невидлива гребаница да има. Вода ич не сум пуштал на телефонот :D If it can go wrong, it will :D

На igor_igor и Pane-G им се допаѓа ова.
  7. moongose

moongose
    Unstoppable

2,069
    2,318
    19 Јули 2013
    Јас хукнувам на екранот и после го бришам со внатрешниот дел од блузата. Свети ко нов, ни гребаници ни бутур. Честота - по потреба.

Скоти, dejan_str и на FiC DoGG им се допаѓа ова.
  8. Avid

Avid
    Guru

4,178
    6,226
    21 Јануари 2009
    go napraiv ova i sega ne mi se uklucuva telefonot ne dava signal ne regira nisto drzam kopceto nesaka pomos

На Скоти, zdravkovskii, Oktar и уште 18 други им се допаѓа ова.
  9. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

523
    477
    27 oктомври 2016
    брзо по ориз во стаклена тегла затвори го така 24 часа!

На dejan_str и zipi123 им се допаѓа ова.
  10. zipi123

zipi123
    Gaining Experience

495
    447
    14 Јануари 2016
    Машко
    stavi go vo oriz, moze ke prorabote xD

11. moongose

moongose
    Unstoppable

2,069
    2,318
    19 Јули 2013
    Ама оризот кочански, никако кинески.

На Nomad му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Astro

Astro
    Guru

6,274
    8,688
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    What in the Grimm's name are you doing?

На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

154
    73
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
  14. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,477
    1,155
    2 Јануари 2012
    Машко
    Алкохол и памук и после со крпче.

15. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,316
    6,432
    27 Март 2014
    На мојот имало прав покрај заштитното стакло, ми најдоа забелешка. Тоа што нема ни микро гребка не е битно, битно прав да нема.

Како тоа се гребе олеофобичната заштита ? Зарем на таков премиум телефон има такви зезалици ? Чудно.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  16. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,131
    4,560
    4 ноември 2013
    Машко
    Пикни го телефонот во гаќи, нека стои така на топло 48 часа (не оди ни на мочање бидејќи кога ке ги соблечеш гаќите ке удри промаја и ништо не си направил), пиши што ке направиш.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,405
    3,735
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    I po moznost grav da nema jadeno...

На Nomad му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Avid

Avid
    Guru

4,178
    6,226
    21 Јануари 2009
    telefonot se ukluce
    fala pozz

На Скоти, Викса, Draynor и уште 11 други им се допаѓа ова.
  19. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,211
    3,568
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    ti rekoja ubavo so orizot, dobro e ssto brzo si reagiral

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  20. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

437
    204
    28 ноември 2015
    Машко
    Прднал....водата не можела да издржи у телефоно и по сила на законо морала да го напушти телефоно.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

21. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,444
    3,164
    24 Септември 2012
    Повелете:

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  22. psyside

psyside
    Rising Star

26,126
    26,806
    4 Септември 2008
    За телефонот да ти биде као нов, и да нема гребаници, тие што купиле телефон од мене знаат Why.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  23. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,059
    3,145
    2 Септември 2012
    Машко
    Го чистам со влажно марамче и со салфетка после го пребришувам додека е сеуште влажен од марамчето да не остануваат траги. :)

Понекогаш и со алкохол па пак со салфетка, и телефонот е стакло Панчево. :p

Каква вода какви бакрачи, нема потреба од такво нешто. :confused:

На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
  24. psyside

psyside
    Rising Star

26,126
    26,806
    4 Септември 2008
    Алкохолот може да го нагризе заштиниот слој на дисплејот (коатингот) ама ете бидејќи си нашол "супериорен" начин, слободно продолжи со него :oh:

Toa е проблем кај сите иПхони, ужасно ме нервираше кај ип11, чистење на дисплеј од Apple е мачење, со ништо не се брише.

Последна промена: 27 Јануари 2020
  25. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,059
    3,145
    2 Септември 2012
    Машко
    Не ги чистам така телефоните од вчера, туку од првиот мој Андроид телефон LG GT540 со 1.6 пред многу години, до сегашниов А6+ и тоа секој ден. :cool:

До сега на ниеден не му фалело ништо. :p
    Кој купил од мене телефон знае дека не црта, туку точка немало на него. :)

Последна промена: 27 Јануари 2020
    На Скоти и Sludge.Factory им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...