1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да го одржите вашиот телефон во супер состојба

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 27 Јануари 2020.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,126
  26,806
  4 Септември 2008
  НАПОМЕНА, ПРАВЕТЕ ГО ОВА НА ВАШ РИЗИК! ИАКО Е ЦЕЛОСНО БЕЗБЕДНО ОД МОЕ ИСКУСТВО ДО СЕГА!

  Грото од нови телефони од висока па и средна класа, имаат гумени облоги вградени во деловите кои се осетливи на влага, дури и оние кои немаат официјален IP рејтинг, но НЕ СИТЕ. Доколку не сте сигурни избегнете го овој метод на чистење!

  Имајте во предвид дека не секој телефон кој нема IP сертификат има добра заштита од вода.

  Начинот на кој јас ги чистам моите телефони еднаш на 2 недели горе доле, е прилично страшен за добар дел од корисниците кои не го пробале ова. За што се работи? зимате селотејп, и сечете мали ленти кои се доволно големи за да ги покрикат отворите на телефонот, микрофоните, џекот за слушалки, портот за полнење, звучниците и слушалката, се комплет. Откако ќе ги излепите овие ленти, пуштете минимален млаз на чешмата кој треба да паѓа на средината на екранот, и едвај да се протега на горната и долната страна, најдобро да не помнинува нагоре (накај слушалката и звучникот) него да тече по средината на дисплејот, момент кога со помош на водата го триете - чистите телефонот/дисплејот.

  Дури и да помине водата преку горната и долната рамка - таа само ќе лизне по селотејпот и ќе падне доле веднаш оставајќи го звучникот целосно сув исто како и слушалката и долниот звучник - микрофони. Дури и да речеме водата да пробие под селотејпот (многу многу тешко) се што ќе се случи е тоа да мора да почекате 1-2 дена за водата да се исуши и да престане крчењето при слушање на музика и користење на звучниците/микрофоните.

  П.С. Не, чистење со крпче не доведува до исти резултати, истото тоа чистење неретко доведува до гребаници на дисплејот/телефонот, заради микро прашината/честичките кои со притисок на крпчето гребат по уредот, водата го прави тој процес осетно полесен - ја "демагнетизира" прашината и ги одстранува честичките без отпор.
   
 2. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас не го лепам со ништо, ставам крпа врз крпата телефонот зимам четка за заби и го прскам целиот телефон со етанол и стругам со четката. :)
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,291
  702
  9 Мај 2012
  Машко
  Јас го чистам со неутрална влажна марамица и блеска ко нов , а се друго не си играм


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Anungunrama му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,465
  7 ноември 2014
  Машко
  Луѓе, ако збориме за телефони од средна/висока класа, верувам дека повеќето ќе ги смените за 2 години. За кого ги чувате перфектни телефоните - за следниот што ќе ги купи? Микрогребаниците и така не се гледаат со голо око...

  Јас имам друг проблем, на пример кај мене на Xs Max се трга oleophobic заштитата и изгледа излижан екранот на одреден дел, ова е пострашно...
   
  На Викса и Pane-G им се допаѓа ова.
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  836
  808
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
 6. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  55
  48
  5 Февруари 2019
  Машко
  Само влажна марамица од време на време и тоа е. А и обично го мењам на 2 години па ко што пиша @TylerMkD не е страшно микро скоро невидлива гребаница да има. Вода ич не сум пуштал на телефонот :D If it can go wrong, it will :D
   
  На igor_igor и Pane-G им се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,069
  2,318
  19 Јули 2013
  Јас хукнувам на екранот и после го бришам со внатрешниот дел од блузата. Свети ко нов, ни гребаници ни бутур. Честота - по потреба.
   
  Скоти, dejan_str и на FiC DoGG им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,178
  6,226
  21 Јануари 2009
  go napraiv ova i sega ne mi se uklucuva telefonot ne dava signal ne regira nisto drzam kopceto nesaka pomos
   
  На Скоти, zdravkovskii, Oktar и уште 18 други им се допаѓа ова.
 9. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  523
  477
  27 oктомври 2016
  брзо по ориз во стаклена тегла затвори го така 24 часа!
   
  На dejan_str и zipi123 им се допаѓа ова.
 10. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  495
  447
  14 Јануари 2016
  Машко
  stavi go vo oriz, moze ke prorabote xD
   
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,069
  2,318
  19 Јули 2013
  Ама оризот кочански, никако кинески.
   
  На Nomad му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  What in the Grimm's name are you doing?
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  154
  73
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,477
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Алкохол и памук и после со крпче.
   
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  На мојот имало прав покрај заштитното стакло, ми најдоа забелешка. Тоа што нема ни микро гребка не е битно, битно прав да нема.

  Како тоа се гребе олеофобичната заштита ? Зарем на таков премиум телефон има такви зезалици ? Чудно.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Пикни го телефонот во гаќи, нека стои така на топло 48 часа (не оди ни на мочање бидејќи кога ке ги соблечеш гаќите ке удри промаја и ништо не си направил), пиши што ке направиш.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,405
  3,735
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  I po moznost grav da nema jadeno...
   
  На Nomad му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,178
  6,226
  21 Јануари 2009
  telefonot se ukluce
  fala pozz
   
  На Скоти, Викса, Draynor и уште 11 други им се допаѓа ова.
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  ti rekoja ubavo so orizot, dobro e ssto brzo si reagiral
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  437
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Прднал....водата не можела да издржи у телефоно и по сила на законо морала да го напушти телефоно.

  Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Повелете:
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,126
  26,806
  4 Септември 2008
  За телефонот да ти биде као нов, и да нема гребаници, тие што купиле телефон од мене знаат Why.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 23. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Го чистам со влажно марамче и со салфетка после го пребришувам додека е сеуште влажен од марамчето да не остануваат траги. :)

  Понекогаш и со алкохол па пак со салфетка, и телефонот е стакло Панчево. :p

  Каква вода какви бакрачи, нема потреба од такво нешто. :confused:
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,126
  26,806
  4 Септември 2008
  Алкохолот може да го нагризе заштиниот слој на дисплејот (коатингот) ама ете бидејќи си нашол "супериорен" начин, слободно продолжи со него :oh:

  Toa е проблем кај сите иПхони, ужасно ме нервираше кај ип11, чистење на дисплеј од Apple е мачење, со ништо не се брише.
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 25. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Не ги чистам така телефоните од вчера, туку од првиот мој Андроид телефон LG GT540 со 1.6 пред многу години, до сегашниов А6+ и тоа секој ден. :cool:

  До сега на ниеден не му фалело ништо. :p
  Кој купил од мене телефон знае дека не црта, туку точка немало на него. :)
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
  На Скоти и Sludge.Factory им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...