1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да го направиш твојот PC да изгледа 6.0 ghz или повеќе?

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Supporter, 26 oктомври 2008.

 1. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Zdr. Na ovoj tutorial ke vi kazam kako vasiot kompjuter da go napravite da izgleda mnogu pobrz (samo da se pofalite pred drugite) hehe. :)

  P.S Ovoj tutorial vazi samo za korisnicite na Windows Xp ili Vista(na 2-te testirano) pa moze da raboti i na Windows 2000/98 i dr. :) Samo na MicrosofT OS.

  Da pocnam:
  Idete Start - Run - Regedit na XP
  na Vista Start - All Programs - Accesories - Run

  tamu pisete regedit i enter.

  Ke vi izleze Registry Editor.

  Odete : HKEY_LOCAL_MACHINE - HARDWARE - DESCRIPTION - System - Central Processor - 0 i Doble Click na ProcessorNameString Tamu pisete po Vasa zelba.

  Se nadevam deka me razbravte.

  Tutorialot e napisan od T3H4cK3r! i se zabranuva kopiranje bez dozvola od avtorot. :)
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,242
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  all right reservet а?:)):))
  Али ти го немаш измислено ова само го имаш постирано тука така да ова не ти важи у целост:))
   
 3. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Pa ima mnogu samo Copy Paste i na svoja strana go stavat podobro taka hehe:)):))
   
 4. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  Не у целост туку ич не важи :))
  Интересен трик го имам видено и порано некаде:bravo::p
   
 5. James

  James
  Intern

  336
  13
  8 Јули 2008
  Не разбрав, затоа што ти фали HARDWARE
  HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\Sytem\CentralProcessor\0
  :pP:pP:pP:pP:pP:pP:pP:pP
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,452
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Без разлика, и да беше исправно немаше никогаш да поверувам, дури и кога би бил пијан или издрогиран максимално.
   
 7. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Fala :) Sum gresal :) go popraviv sea :)
   
 8. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  и која корист од ова,
  можеш само бебе да излжеш

  бтњ не ставај copyright на нешто што си прочитал некаде
  не е измислено од тебе ова
  доколку е sorry :plachko2:
   
 9. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  хехехе.. Навистина нема некоја корист, ама во секој случај интересно е да се знае :))

  Дури и тест машинава доби Core2Duo WEEEEEE :))
   
 10. newpain01

  newpain01
  Intern

  248
  0
  24 Јануари 2008
  кај мене во properties си пишува име на процесор: Intel(R) Core(TM) 2 Duo CPU T7250 @ 2.00GHz и пак 2.00GHz и ако го сменам ќе го има новото име, а на крај пак ќе има 2.00GHz, ама и така немам никаква корист да го менувам :))
   
 11. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Па нормално.. :)) Ти уствари го менуваш името, т.е менуваш каков вид процесор, но не менуваш на колку GHz да е... Тоа и да сакаш неможеш да го смениш.. Единствено можеш од Celeron --> Core2Quard на пример..
   
  На PetrePrlicko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Овој трик е добар за продажни и сервисни центри за компјутери, и доколку не се разбираш во овие работи, ќе те излажат и ќе им платиш за тоа поскапо и така... со два збора: Продажен Трик
  :LOL::LOL:
   
 13. newpain01

  newpain01
  Intern

  248
  0
  24 Јануари 2008
  се менува и колку GHz да е, ама сакав да кажам дека секогаш кога го смениш после него пак пишува колку GHz е реално
   
 14. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Се изнасмеав со темава - ама ова е подобро( наместо прост хак )

  [​IMG]
   
 15. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  OC :D
   

  Прикачени датотеки:

  • procesor.jpg
   procesor.jpg
   Големина:
   50.7 KB
   Прегледи:
   69
 16. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  уффф драш добро процесорче
  а колку го купи
   
 17. Acika_Beast

  Acika_Beast
  Intern

  124
  3
  18 Август 2008
  Па јас мислам дека не го купи, туку сам го направи. :D
  Можи да му врзи и една home made графичка со 15,15 GB memory.:LOL:
   
 18. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Не е Photoshop :D
  Си инсталирав виртуелна машина и нешто и текна... Само што не беше толку брза :D
   

Сподели

Вчитување...