• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да ги земам парите?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Штотуку завршив проект на scriptlance.com (од 5$) и незнам како да си ги подигнам парите. Visa картичката што ја имаат моите родители не се смета за меѓународна и не је признаваат.
Дали некој од вас има извадено пари од scriptlance и ако има нека биде љубезени и нека ми каже на кој начин да го решам проблемот.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Според тоа што го прочитав овде: http://scriptlance.com/cgi-bin/faq/smartfaq.cgi?answer=1039137004

Плаќаат преку e-gold, paypal, wire или check.

Најдобро да ги прочиташ често поставуваните прашања (заедно со нивните одговори) тука: http://scriptlance.com/cgi-bin/faq/smartfaq.cgi?cat=984730094#984730224

When do you charge your commission and how much will it be?
As soon as you are chosen as the programmer for a project you have bid on it will be closed/archived and you will be charged 5% of your bid, or $5, whichever is greater.
Колку што разбрав, $5 e fee, или најмалиот процент што ScriptLance го зема free lancerот, така да, во твојот случај навистина не ми е јасно дали воопшто си зел пари.

Can I withdraw money from my account?
Yes, just click the "withdraw money" button in the account management area. You can currently request a check to be sent to you, a money wire, or receive payment through a PayPal account. Note that you cannot withdraw less than $30.00 at a time.
Значи, треба на сметката да имаш најмалку $30 за да ги подигнеш парите :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
5$ е најмалиот bid шо може да го ставиш. Конкурирав со најниската можна сума, го добив проектот, го завршив, на acountot ми ги испраија парите(можам да ти докажам), и прашањето ми беше како да ги подигнам парите(се разбира не одма), туку дали некој знае, или има подигано од таму.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Доколку немаш e-gold или незнаеш како би го употребил, во тој случај најдобро решение ти е да побараш чек кој подоцна ќе можеш да го кешираш во стопанска банка.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
@Andijaeski

Немам e-gold, a тоа околу чек незнам како оди. Читав тука на една тема, али тука има две понудени варијанти

1) Check - Regular mail(3$ fee)
2) Check - FedEx Overnight (38$ fee)

Ова со FedEx неможе да биде, туку ме буни тоа Regular mail. Не ми е јано.

Поздрав.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
sto ne ti e jasno
ednostavno ti go pratat preko posta a koga i dali ke stigne to tebe toa e znak ?
:D
pocekaj napravi edno 50 100$ pa da ti se isplati da ti gi donesat ovaka :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
A тoa (3$ fee) што е во заграда е сумата која што тие си ја задржуваат за себе? И нема ли некој што земал пари од scriptlance?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
вака наместо што тука тепаш време
направи уште некој проект собери
повеке пари не му се секирај ке ти ги пратат
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,060
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно