1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да ги конвертирам видеата снимени од Самсунг тв

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од maci, 16 oктомври 2019.

 1. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  се надевам(ова фраза Заев често ја користи) дека и други го имале овој проблем.
  видео снимено од поновите самсунг лцд ,може само да се гледа на истиот тв а неможам да го гледам на пц или било кој друг уред.
  како да ги конвертирам видеата во avi,mpeg или друг формат?


  [​IMG] upload
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,714
  13,080
  2 Август 2012
  Машко
  Мислам дека нема да можеш. Видеата настанати на овој тип на уреди имаат DRM
  Ќе треба да нураш по форуми со надеж дека некој ја скршил DRM заштитата.

  Или пак преку video out повторно да правиш capture (лупам сега, ама јасна ми е безнадежноста. Јас пробував да префрлам снимки од Samsung DVD снимач со HDD и освен да се сними на DVD па повторно да се конвертира во avi/mkv/mp4 whatever не најдов чаре)
   
  Oktar, Avid и на it_boy им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,058
  10,565
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко, си користат свои единствени кодеци и чинам дека нема опции да ги конвертираш.
   
 4. efto

  efto
  Gaining Experience

  301
  257
  19 Април 2007
  Јас истото го баравав за LG телевизор и се откажав откако не најдов ништо.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  А да пробате со ФорматФактори најновата верзија и преку најди го кодеци за ТВто и конвертирајте во друг формат


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Не знам дали може, но пробај со handbrake тачка com. Задолжително намести constant framerate!
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 7. damil

  damil
  On your way to fame

  782
  825
  2 Јануари 2015
  Машко
  Не верувам дека може, на ПЦ не дава ништо.

  Само вака :) :

  [​IMG]
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,058
  10,565
  24 Јуни 2009
  Машко
  Или да го качи видеото на Youtube (треба да се проба) и после да си направи download во *.avi :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,668
  4,118
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Све тоа снимените материјали на усб стикот и видео форматите се вонземски видео формат , ниеден медиа плеер не може да ги прочита освен самиот тв.
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,714
  13,080
  2 Август 2012
  Машко
  Нит се вонземски нит ништо. Користат своја екстензија а видеото е компресирано во mp4 или друг open source codec.
  Материјалот е пракрично енкриптиран.
  Никакви хендбрејкови не помагаат.
   
  TATA_MATA, Banjifiko, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,323
  2,568
  19 Јули 2013
  Видеото си е стандардно, снимено е во формат како што стига од провајдерот, телевизорот не транскодира. Работата е што е енкриптирано, клучевите се во самиот телевизор и може да се гледа само на уредот на кој што е снимено. Нема да се пушти ниту на друг телевизор од иста марка и модел. Ист случај е и со рисиверите од тв провајдерите.

  Значи не помага никаков плеер или конвертор или кој и да е друг начин што може да ви текне.
   
  olikomerc, FLEGMA и на Tajson им се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,714
  13,080
  2 Август 2012
  Машко
  Освен снимање преку component на кепчр картица
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,323
  2,568
  19 Јули 2013
  Со среќа нека му е таа комбинација.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  На Avid и bxxxn им се допаѓа ова.
 15. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  Ќе пробам па ќе пишам
  Ама за кој ку.ац ги енкриприраат,повеќе нервоза да набилдаат?

  Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  mp4 не е кодек туку е кутија
  Ради пиратерија бе брату, ради пиратерија.
  Уф, тешки нинџи се овие. Со среќа.
   
  Последна промена: 17 oктомври 2019

Сподели

Вчитување...