• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Kako da Downloadiram Driveri za Optiarc DVD RW AD-5170A

WolverineMKD

Intern
13 август 2008
51
6
mi trebaat Driveri for free:) neli sekoj toa saka:D ako znae nekoj za besplatno download na driaveri Optiarc DVD RW AD-5170A neka mi pomogne fala......
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Batka za opticki uredi od Windows95 pa navaka ne se potrebni drajveri:)
Kazi kakov problem imas pa ke smislime dijagnoza.:D
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
690
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ja kako sto znam ne treba drajveri za opticki uredi ako imas 98 i ponov windows ne ti trebaat drajveri!
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Тебе ти треба firmware, Побарај и прочитај убаво пред да го флешуваш. Еве нешто одприлика набрзинка сеа неам време ако не можеш да се снајдеш утре ќе пробам пак http://www.thexblog.de/?p=3547
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Не станува збор за драјвери туку проблем при детекција на уредот од страна на оперативниот систем.

Еве тука имаш еден начин како да го решиш проблемот:

Кликни Start, потоа Run, напиши REGEDT32 и кликни OK.
Пронајди ги и одстрани ги следниве вредности во регистрите:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlCl ***{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}LowerFilters

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlCl ***{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}UpperFilters


topic_02125.gif


Затвори го Registry Editor.
Рестартирај го компјутерот.

Некои програми нема да можат да го детектираат CD/DVD драјвот после овие чекори. За да го решиш ова преинсталирај го дотичниот програм (пример: софтверот за снимање и сл.).

Забелешка: Работата со регистри е опасна, немој да менуваш или бришеш нешто ако не си 100% сигурни дека знаеш што правиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.938
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно