• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да да претворам врата со стакло во непровидна врата?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Имам врата што е уствари со широка дрвена рамка но во среде стои стакло. Ставивме леплив тапет со боја на дрво но светло сеуште проаѓа.

Дали ви доаѓа нешто на памет како скроз да ја затемнам вратава, ич светло да не пропушта?

Да знам, за звучна изолација треба дебелина, дебело дрво, но не ми е битно тоа. Битно да биде темно во собава коа од другата страна свети светло.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, дали има столари што би изработиле по мерка.
Некој идеја каде?

А на пример пак со тапет или лепенки? Не знам дали би било во ред, лепенки врз лепенки?

Стара е вратана 30 години, не ми е битно. И онака ќе се менува кога тогаш со нова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
986
1,685
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
1. Парче лесонит ги имаш во разни бои и дезени, цените од 700-800 денари се за цела плоча од 2800 х 2070 х 3, тебе ќе ти треба 1/4 или памалце од оваа димензија, наголем дел од продавачите даваат 1/2 па дури и 1/4 од плоча, што не би требало да биде повеќе од 200-300 денари, они ќе ти ја скројат по димензии што ти требаат, а можеш и сам ако немаш елетричен алат можеш и со обична пила, па рабовите со брусна хартија.Лесно се сече лесонитот е ,,дебел,, само 3мм.
Можеш да нарачаш точни димензии во Bricolage во Аеродром, ама ограничен избор на бои +може да е некој денар поскапо.
Лесонитот,можеш директно да го залепиш на стаклото со силикон.
2. Можеш да залепиш со силикон огледало директно на стаклото, ова е нешто поскапа варјанта ама ќе добиеш огледало од едната страна, ако од таа страна е ходник ќе добиеш ем корисно огледало ем естетика. Огледалото можеп да го нарачаш по точни димензии речиси во сите стаклари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,809
Членови
28,233
Најнов член
dejanoskia
На врв Дно