1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Како да бутирам од USB на глуп Asus L502S

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Astro, 5 Септември 2017.

1. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    не можев да стигнам до diskpart мајку му негова. Ќе морам да го вадам дискот да го ставам на друг компјутер и да ги скинам партициите

2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,298
    3,701
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  3. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Го закачив на сервицниот компјутер и ги избришав партициите.

Успеав да го натерам да бутира од УСБ ама сега па кога ќе се појави Windows логото после неколку секунди дава блускрин и се рестартира.
    Ми се празнат опциите. Сега уште останува да симнам ново ISO со Creator's и да пробам со тоа. Ако и со тоа не помине тогаш назад у продавница д дадат нов. На блускринот пишува Memory module.

4. kirev

kirev
    Unstoppable

5,298
    3,701
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Екстерен ДВД и оригинал диск...

5. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,366
    994
    1 Јуни 2016
    @Astro и кај мене даваше MEMORY MODULE ама си го форматирав у фат32 и немаше мака после. Али ете не сака кај тебе.

6. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Решено момци. Значи нема врска дали е NTFS или FAT32 USB-to.
    Сo Redstone ISO-то од Mиркософт нејќеше да се бутне. А јас мислев дека Redstone ISO-то ми е Creator's уствари.
    Со Creator's update ISO-то што го симнав си бутираше без проблем.

Мада фака, значи Асус отишле чекор понатаму да и Redstone не работи на нивниов хардвер. До толку се удружиле со Миркософт значи, бреееј.

artweb, FLEGMA и на Krkac им се допаѓа ова.
  7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Море! З'ш не кажа дека ставаш нубав Windows?
    Немало драјвери ISO-то затоа плавите екрани.

8. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Ами Redstone ѓоа...
    Башка ако немаше драјвери немаше да најде storage дивајси. Јас мислам дека тоа е намерно направено, зошто тоа ISO сум го инсталирал на десетици компјутери и сум ги лиценцирал после, универзално ми беше, со се работеше и со MBR и со UEFI.

9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Не е чудо да е намерно направено преку „захтев“ за специјален SATA драјвер или верзија (ова преку Intel OROM или побарување за Intel MEI во BIOS)

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,366
    994
    1 Јуни 2016
    @Astro јас стално си симнувам (секој месец) торент од Piratebay, односно од Generation2. Секогаш се со Latest апдејти и еве веќе две години користам ИСО од нив и сум немал проблем. Никогаш не симнувам од шитисофт.

Моментално Windows 10 X64 8in1 RS2 Build 15063.540 en-US Aug 2017 {Gen2}

11. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Може ли да бутира тој во UEFI?

12. bajramo

bajramo
    Gaining Experience

473
    288
    25 Јуни 2008
    Да, проверено

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

13. stoneeater

stoneeater
    Gaining Experience

87
    55
    23 Јули 2010
    Потврдувам, торентите од {Gen2} бутираат и UEFI и Legacy.Правиш бутабилно со Rufus,одбираш MBR partititon scheme for BIOS or UEFI за обичен биос со NTFS (штиклирано CSM) и одбираш GPT partition scheme for UEFi со FAT32 за стикчето (за уефи биос) и тераш.Пробано и за win7,8,8.1 i win10 за било кој лаптоп/десктоп, нормално ќе си тргнеш дата,избришеш сите партиции,ќе си направиш нови и си инсталираш.

14. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Све тоа океј, само јас избрав во овој случај NTFS наместо FAT32 и се инсталираше без проблем. Just saying for the record, дека и со NTFS работи.[/

15. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Нормално дека работи со NTFS ебаго!
    Мене дури и ми е чудно што работи со FAT32.

На borcep и Astro им се допаѓа ова.
  16. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,366
    994
    1 Јуни 2016
    Имав и таков случај јбг :/ Целерон со 4 гб ддр и хд графика, морав у FAT32 да форматирам усб, бидејќи у нтфс ми даваше BSOD.

17. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Fak it i jas toa si pomisliv koga spomna nekoj pogore. OMG i was like daawh! FAT32 in 2017 what the ef! :D

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

18. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Да ама овдека зборуваме за UEFI инсталација

19. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,366
    994
    1 Јуни 2016
    УЕФИ беше де :D Лаптопот беше купен јуни 2017та :D Комшии го земаа и ми го дадоа на инсталација. Умрев додека тргна.

20. mnikolce

mnikolce
    On your way to fame

614
    535
    27 oктомври 2016
    Купував Lenovo G40-30 oд продавач на реклама5, леновото со лиценциран 8.1 Бинг, но тој правел нова инсталација за да има профешнл па со МВR, тотално измешано, на лаптопот му требаа 2 минути да запали, му го зедов за џабе, ептен ефтино на прашањето зошто го продава - ми одговори дека не му брка работа оти нема десно типковница за цифрите... Го зедов му средив уефи инсталација со нов виндоус 10 хоум, сам си се активира оти си има ембедед клуч, лаптопот лета :) еве ми прилика да му кажам Фала!

Sent from my MI 4W using Tapatalk

На SmartGuru и artweb им се допаѓа ова.
  21. artweb

artweb
    On your way to fame

1,355
    651
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Не е до лаптопот 100% некаде ти грепиш.
    Јас имам Асус, на почетокот имав исти проблеми ама увидов дека е до мене, УСБ-то ме зафркавало, пробав со друго УСБ и немаше проблем.
    И јас гоимав истиот проблем, целе време со Руфус пробував неќеше, па после завршив работа со Universal USB installer. :)

22. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

868
    760
    27 Април 2010
    Машко
    Проблемот е едноставен почнато е да се форсира UEFI инсталација да се прави и ова ви го кажувам од тестирање на мојте уназад 10 11 години како користам лаптопи од марката АСУС, со тоа што порано беа FREEDOS и можеше како сакаш да ги сетираш сега се заклучени 90% новите на windows 10 и нормално кога и да пробам UEFI нема никаков проблем и разлика дали е USB една марка или друга марка одма инсталацијата почнува со тоа што мора првин да ги избришете сите партиции и од кога ќе го одпакувате лаптопот ако е нов иако е FREEDOS или Linux или било што бидејќи пратициите кој се креирани на самиот хард диск прават некогаш проблем затоа првин ставам acronis бришам се и потоа одма инсталција почнува без никаков проблем.Ова вчера го тестирав на нов ASUS лаптоп FREEDOS али правеше проблеми нејќеше да ботира бидејќи имаше партиции некој FAT32 и некојси други глупости.

23. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Не се сложувам целосно со кажаново.
    Деновиве направив 3 различни УСБ-а. Со тие 3 УСБ-а работам две години. Со тие две ИСО-а работам исто откога излезе Redstone. Rufus користам исто така откога излезе и освен со Asus-ов не сум имал проблем воопшто. Дома имам Dell Inspiron, Thinkpad, HP430, Toshiba Tecra A50 и Dell Latitude и истово што не работеше на Асусот работеше на сите останати лаптопи во УЕФИ/МБР без никаков проблем. На сите лаптопи има choose boot option само кај глупавиот Асус тоа е тотално непотребно искомплицирано, BBS properties, what a bunch of bullshit.

Синојка инсталирав некоја MSI H110 со i3 со старото USB со Redstone во УЕФИ што не работеше на Асусот.
    Така да не го купувам муабетот дека јас сум грешел. Океј може да се каже до некаде дека јас сум грешел што не сум ги знаел цаките кај Асусот. Но во принцип не сум јас идиот туку Асус се идиоти што си дозволиле таков феил. Зошто да се разликуваат од другите? Демек се нешто посебни? Според мене се далеку од дораснати да прават лаптопи или намерно си пукаат во нога, зошто после толку години немаат направени ниеден лаптоп што ме импресионирал. Нек земат нек се разликуваат во квалитет на изработка и избор на компоненти во позитивна смисла а не во негативна смисла ако сакаат да се разликуваат. Но не, они се први сојузници со Мајкрософт да усерат нешто.
    Туку, штета што го дадов лаптопот синојка. Баш ќе сакав да го задржам уште некој ден да му посветам внимание да најдам решение како да инсталирам Redstone или Stock 10-ka, да си ги побијам сопствените негативни импресии, ама ете, нестрпливи беа па не стигнав.

Тоа е мој впечаток. Не очекував да потрошам толку многу време со инсталација на WIndows на обичен лаптоп и тоа веројатно ме накурчи.

На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
  24. borcep

borcep
    Practice makes perfect

903
    1,457
    12 Септември 2013
    Машко
    Не се замарај толку многу, само обичен лаптоп е во прашање.

25. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    Да де, само обичен лаптоп што требаше да го зацршам за 90 минути а не за 6 саата

Сподели

Вчитување...