1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како да бутирам од USB на глуп Asus L502S

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Astro, 5 Септември 2017.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се мачам цела вечер не можам да бутирам од USB со Windows 10 никако од глупив лаптоп Asus L502S. Тотална глупост направиле од BIOS-ов.

  USB-то е направено со ISO симнато од Micro$oft, може да бутира UEFI го проверив. Пробав со две други ISO-а ама нејќе, не можам никако да наместам да бутира од USB.

  Знае ли некој чаре или да вадам диск, да инсталирам на Тинкпадов па да го вратам назад?
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
 3. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  А тинкпадот и асусот ист чипсет имаат? Ако е различен тогаш нема да бутира.
  Го проба флешот дали бутира на тинкпадот?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
 5. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  Во биос влезе во hard drive bbs properties и го направи прво да биде усб то?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 6. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Мислам дека тоа е и јас, усб треба да го средиш прво... Дали тоа го стори?

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А зошто ми е WIndows to GO?

  Не знам каков е Asusot ама веројатно не се ист чипсет. А у принцип немам искуство со неработење. Имам SSD 60Gb со Windows 10 што го користам за сервисни и тест интервенции, истиот го имам бутирано од многу различни компјутери, од G31 чипсети до Скајлејк, секогаш бутирал.
  Во моментов ја пробувам оваа варијанта.

  Исклучив, уклучив, сите клети варијанти ги пробав.

  Да, го направив. ГО детектира USB-то ама никако не можам да го натерам да бутира. Му правам и Boot override ама пак нејќе. Пробав и со алатот на Миркософт, пробав друго ISO, пробав друго USB све од ова ми е испробана варијанта. Бутира у UEFI у Legacy на друг компјутер, на овој нејќе. Почнав да мислам дека USB портите не работат ама пак го гледа USB-to еаго...
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не капирам, што да средам прво?
   
 9. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  "Select GPT partition scheme for UEFI only if you’re sure about it." Усб стикот со виндоус треба да биди гпт партиционирано

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 10. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  474
  288
  25 Јуни 2008
  А во бут менито во биосот му направи Enable на Launch CSM?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  371
  185
  15 ноември 2007
  Машко
  Ова ти треба да го селектираш при креирање со руфус, во спротивно само како легаси ќе ти дава на асусот. Или креирај ја инсталацијата директно на усб то од windows toolkit за 10-ка. "The ISOs generated by the Media Creation Tool have issues (for instance, the install.wim on them is incompatible with Microsoft's own WIM extraction APIs, even on Windows 10)" и секако Disable Secure Boot :)
   

  Прикачени датотеки:

  • 32.png
   32.png
   Големина:
   14.3 KB
   Прегледи:
   62
 12. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  GPT partition и напрај го у FAT32, не у NTFS. Праев скорото еден АСУС, ми треба 15 мин да ја откријам Америка.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ај уште ова да пробам.
  Некако успеав да го натерам да бутира од USB ама после неколку секунди блускрин јавува и тука застанува. Ај да пробам уште со FAT32, мада никогаш до сега не сум имал потреба да го правам тоа. ИЗгледа Асусов е табиетлија некој, многу посебен е.
   
 14. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Jaс од 1000+ компјутери шо сум ги правел, тој беше единствениот што морав ФАТ32. За среќа тргна :D
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Еве го нејќе...
  Пробав да инсталирам на друг компјутер на хард дискот ама нејќе да бутира, го јебе UEFI.
  Пробувам сега уште еднаш до едно друго постаро USB и ако нејќе тогаш го прогласувам за дефект.
  Не може двеста машини да инсталирам со проверено ИСО, УСБ а со овој најмочаниов од сите да нејќе.
   
 16. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  жал ми е .. ете кај мене проработи.
  Ептен ги мразам новиве чипсети на асус, у пм се више.
   
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако не успееш донеси ти кај чичо, ќе го средиме.
   
  artweb, Alucard и на SiPy` им се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А не, нејќам такво средување.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Е какво средување де?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
 21. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  Што се успаничи одма па и ти, мислам дека @Daniel86 не мислеше хардверски да ти го поправа, туку да ти инсталира Windows :)
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да бе па да ми го тестира на порно сајтови, башка за девојче ми е :D
  Ќе треба прво по света вода да идам и со темјан да му го носам :crazy:

  Иначе вчера не се снајдов. Сабајлево двајца ми кажаа дека сум бил глуп, не било компјутер за мене.... да сум го донел да го сределе, може стварно сум глуп :D. Така да умирам да видам фановите на Асус што финта научиле :p
   
  Последна промена: 6 Септември 2017
  artweb, Krkac и на borcep им се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  Ако имал FreeDOS тоа гомце прави системка партиција која треба да се избрише.
  Најпаметен потег е бришење на сите партиции и потоа, ако сакаш, UEFI инсталација според некој од туторијалите.
  diskpart му е мајката
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...