• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да блокирам игра?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи имам игра Football menager 2008 и брат ми ми го троши downloadot со играње на оваа игра на нет. Сакам да ја блокирам оваа игра да не може да се игра на интенет. Пробав со firewall-от но брат ми му го нашол лекот. Дали постои некоја друга опција. Инаку другарот му ја дава на брат ми IP адресата и тој после тоа се конектира, си помислив на тоа да ја блокирам IP адресата, но потоа ми уклучи дека адресата е динамична и на нареден reconnect едноставно таа забрана нема да важи.
Ве молам за помош
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
832
Истепај го. :)

Блокирај го цел блок на IP адреси :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Сигурно играта отвара некој порт за комуникација на интернет, по гуглај малце и дознај го портот и забрани го целиот трафик низ него, или мислам дека касперски има опција да се забрани некоја игра да се конектира на интернет... Пробај и со тоа
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Kaspersky Anti-Hacker ке ти заврши работа, ќе креираш rule за играта да не излегува на интенет и ќе му ставиш пасворд на касперски
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
А дали може тоа преку регистрите како што имаше блокирање, бидејќи програма за да го блокирам не доаѓа во предвид зошто брат ми ги гаси. Пример јас го ставив на block целиот сообрачај од играта без да дава notice, но тој едноставно ќе го исклучи firewall-от и толку од забраната. BTW имам nod32 smart security.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Од регистрите можеш да забраниш да не се уклучува играта никако .. тоа ли сакаш да го направиш ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Од регистрите можеш да забраниш да не се уклучува играта никако .. тоа ли сакаш да го направиш ?
Добра опција е и тоа но тоа би било ептен увидливо. Прашањето ми беше дали може преку регистрите да избришам играта да не се игра на интернет.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
vaka...
Prvo da te prasham, Brat ti pogolem od tebe e ili pomal?
Ako e pomal ednostavno " Brat, ushte ednash ako ja ukluchish igrava.. ova ke ti napravam , ona ke ti skrsham, toa ke te snajde i taka natamu.."
a ako e pogolem...ti prvo ke se zachepkash pa nie site ke dojdime togash i koga ke fatime da begame.. ne ke znae koj prvo da pochne da go brka .. :D:D:

btw.
@DaciSS
со netlimiter pro можеш да го блокираш интернет сообраќајот што го прави играта...
mislam deka ova ke ti pomogneDownload: tuka

ps. Mislam deka programava e za bash takva namena kako shto barash ti..
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
Jas koga instalirav fifa '08, pri instalacijata mi barase dopolnitelen "install" za da mozam da igram na internet, pa moes da proveris kade sto e snimena igrata, da go izbrises folderot ili fajlot...
:)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
vaka...
Prvo da te prasham, Brat ti pogolem od tebe e ili pomal?
Ako e pomal ednostavno " Brat, ushte ednash ako ja ukluchish igrava.. ova ke ti napravam , ona ke ti skrsham, toa ke te snajde i taka natamu.."
a ako e pogolem...ti prvo ke se zachepkash pa nie site ke dojdime togash i koga ke fatime da begame.. ne ke znae koj prvo da pochne da go brka .. :D:D:
Добар совет.
:)):))
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
колку што те разбрав сакаш брат ти да не може да игра ама да не знае дека ти си му блокирал :) за ова најдобро решение ти е програмчето што ти го спомнаа горе netlimiter, ама можеш и да го направиш корисникот во windows со ограничени привилегии така да брат ти нема да може да го исклучува firewall или отвори уште едно корисничко име за него со ограничени привилегии а твоето остави го со администраторски привилегии и стави си лозинка
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
отвори уште едно корисничко име за него со ограничени привилегии а твоето остави го со администраторски привилегии и стави си лозинка
Добар предлог. Отвоти му нов јузер, покрај твојот како администратор и ограничи му одредени привилегии. Мислам дека ова ти е најдобро. :bravo:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Значи ако е помал брат тогаш скрши го од ќотек(да ми гаси МЕНЕ Firewall:lut2:).
Ама ако е поголем тогаш ќе си ќутиш таков е животот, така да што и да направиш ќе те фати кога тогаш и си го надрапал :bye1:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Брат ми е помал од мене 2 години не дека не можам да го истепам. Но ако го направам тоа јас сум надрпал од мојте зошто он е под заштита.Доколку ја избришам играта тој ќе избрише некое мое програмче што го користам (ќе го истепам и пак ја крив ќе останам). Затоа прашував за опција некоја да се забрани пристапот. Благодарам за одговорите ќе го искористам нетлимитер.
Оваа тема може да се затвори.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Како што рече Luidgi.
Истепај го да не му текне веќе тоа да го праи. Или пак поедноставно кога нема да си дома носи си го модемот (или што таму имаш) со себе. Или пак кажи им на твоите дома дека ке излезат од пари ако брат ти продолжи да игра на интернет (има голем ефект).
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
бу

Јас да сум на твое место ќе му избришам дел од C: program files/ea sports/fifa08 :D
и нема да може да ја игра. ако ја инсталира одново пак ќе му направам исто :bye1:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
На крајот мојот мал проблем го решив со стариот добар Windows Firewall. Ставив забрана на играта преку него. Благодарност до drown кој ми го кажа ова решение на ирц.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,664
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно