• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како да активирам PayPal пркеу НЛБ-тутунска

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
819
715
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
A za ne-digitalni produkti, kako bi funkcioniralo preku posta prakanjeto? Eve trojkata eden kinez saka da mi ja kupi :)
 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
819
715
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Mnogu skupa ke doe taka ke zboram so posti ako ne...
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Мене ме интересира дали некој купил нешто до сега, и дали му стигнало ?
Како иде плаќањето, земањето и све со ред, ако може некој да ми објасни подетално би му бил благодарен. :)
 

Brutalic

Gaining Experience
7 септември 2012
197
94
Calgary, Alberta
www.vsnsolutions.net
Мене ме интересира дали некој купил нешто до сега, и дали му стигнало ?
Како иде плаќањето, земањето и све со ред, ако може некој да ми објасни подетално би му бил благодарен. :)
Друже, за плаќањето иде вака...

PayPal фактички и праќа сметка на твојата банка, а после тоа, Пејпел му плаќа на продавачот (откако парите се префрлени од твојата банка, на пејпел), во кратки црти. Откако продавачот ќе добие конфирмација дека веќе Пејпел му платил на неговата сметка, продавачот ќе ти испрати она што си го порачал од кај нив.

Овој начин се случува преку Ebay, Amazon, кај посигурни сајтови каде што продавачите се проверени и верифицирани (дека си стојат на зборот). За други сајтови, не сум сигурен кој е процесот.

Редовно купувам од Ebay и не сум имал проблем. Стално ми стасуваат порачки, дали биле нови или настаро, не е битно.
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Друже, за плаќањето иде вака...

PayPal фактички и праќа сметка на твојата банка, а после тоа, Пејпел му плаќа на продавачот (откако парите се префрлени од твојата банка, на пејпел), во кратки црти. Откако продавачот ќе добие конфирмација дека веќе Пејпел му платил на неговата сметка, продавачот ќе ти испрати она што си го порачал од кај нив.

Овој начин се случува преку Ebay, Amazon, кај посигурни сајтови каде што продавачите се проверени и верифицирани (дека си стојат на зборот). За други сајтови, не сум сигурен кој е процесот.

Редовно купувам од Ebay и не сум имал проблем. Стално ми стасуваат порачки, дали биле нови или настаро, не е битно.
Се е тоа во ред, но како што разбрав неможеш да направиш воопшто акаунт на пејпал користејќи картичка од македонска банка.
Пробав и со виса и со виса електрон од две различни банки и се обидов да направам акаунт користејќи две различни лажни адреси (една бугарска, другата словенска). Ми даде ерор и дека не можам со нив да направам акаунт.

Ти плаќаш со каква картичка и од која банка (дали е воопшто македонска) ?
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
332
215
dali uste moze da se otvori nekako paypal nikako da uspevam probav so nlbtb visa electron slovenia,bulgaria, albania nikako nejke
 

Brutalic

Gaining Experience
7 септември 2012
197
94
Calgary, Alberta
www.vsnsolutions.net
Се е тоа во ред, но како што разбрав неможеш да направиш воопшто акаунт на пејпал користејќи картичка од македонска банка.
Пробав и со виса и со виса електрон од две различни банки и се обидов да направам акаунт користејќи две различни лажни адреси (една бугарска, другата словенска). Ми даде ерор и дека не можам со нив да направам акаунт.

Ти плаќаш со каква картичка и од која банка (дали е воопшто македонска) ?
Јас чисто му го објаснував процесот на Joco Ilievski на кој начин пејпел работи во позадина со трансфер на парите. Како и да е, за остатокот, за финтите со користење на Словенија, место Македонија, не знам, бидејќи не живеам во Македонија. Исто и не користам македонска банка за транзакции со пејпел. Имаше некои објаснувања во темава уназад неколку страни, но дали тие сеуште се валидни, и тоа не знам. :)
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Дали ќе може некој да ми префрли 5$ на мојот paypal затоа што не ми е верификуван па не можам сам да си ставам пари, за плаќање нека ми пише ПП ке се договориме
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Ѕвер си брат успеа, картица ставена сеа уше verify и крај.
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Здраво дечки ... ги прочитав сите коментари околу PayPal, пробавв да средам работа ама не успеав, незнам зошто ама ми го дава следново: The credit card number you have entered cannot be verified. Only credit cards from approved countries may be used on PayPal.
Ама ајде се надевам дека Македонија за брзо време ќе биде во листата на PayPal.
Е сега прашањето ми беше следно:
Дали некој знае или има било какво искуство со регистрација и верификација на картичка на www.Payza.com таму ја има Македонија и нема проблем со исплата и со прием на пари но јас неможам да се снајдам со верификацијата на мојата картичка која имено е од УНИ Банка?
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,108
525
Па друже, со картичка од УНИ Банка не можеш на PayPal, само Тутунска функционира. За тоа другото, не знам.
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,964
1,873
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,130
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно