1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како би се превело на Македонски?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од JensenInterceptor, 20 Јануари 2019.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, ок. Што предлагаш?

  Серифни фонтови се фонтови каде додаваш мали „израстоци“(„ченгелчиња“) на краевите од кривите кои ја исцртуваат буквата.

  Зборев со еден колега за како треба да изгледаат буквите во форма за внес на податоци и тоа дека постојат луѓе кои мака мачат да прочитаат букви напишани во серифни фонтови, и тоа да се користат несерифни фонтови.
  Уз разговорот си помислив дали „ракописни“ и „печатни“ се соодветна замена???

  Како да им објасниш на „обични“ луѓе што се „серифни“ и „несерифни“ фонтови без да раскажуваш приказни??? ;)
   
 2. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  redundancy? во речник е излишност, ама некако не ми го доловува значењето, барем во контекст на компјутерски науки
   
 3. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чинам дека не е МК збор. Не знам како би звучело како вишок.
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,186
  19 Јули 2013
  Ништо не предложувам. Ова е еснафски термини кој е веќе одамна одомаќинет и нема друго значење. И на нативен говорник на англискиот јазик што не е запознат со терминологијата зборот ништо не му значи и мора да му раскажеш.
  А ракописни и печатни воопшто не се адекватни преводи на серифни и сансерифни фонтови. Поделбата на фонтови е многу поширока од овие две групи.

  Постојат фонтови кои што се оптимизирани и наменети за читање на екран и наменети за печатање. Изборот на фонт и типографијата воопшто е сериозна работа на која што треба многу да се внимава.
  Во речник го има како редунданција (именка) и редундантен (придавка)
   
  Последна промена: 22 Февруари 2019
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,463
  1,640
  25 Март 2013
  Машко
  Redundancy може да биде и непотребност

  @JensenInterceptor не можеш да ги преведуваш фонтовите на македонски, туку само да ги "одомаќиниш". Сигурно има по барем стотина фонтови кои можат да се стават во категорија ракописни и категорија печатни, а со тоа по ништо не се разликуваат едни од други. За да не раскажуваш приказни најдобро е да го преведеш вака

  За тој и тој документ ќе се користи серифен (Serif) фонт.

  За дополнително да се појасни, Serif што е во заградата напиши го со истиот тој серифен фонт
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  А што мислите за зборот „енџин“ да се користи „двигател“, пошто за автомобил, моторот во него може да се нарече и како двигател?
  Сум слушнал да го користат и зборот „погонувач“, за (софтверски)„драјвер“, ама некако глупаво звучи. „Возач“ не иде баш :D

  И зошто "latency" го преведуваат со „латентност“, кога би се превел со „застој“?

  А како би го превеле „troughput“?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  308
  163
  28 Јуни 2013
  Проток?
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Дали „проток“ може да се мери во „килобајти во секунда“ ? ;)
  Колкав му е протокот? 100 мегабити во секунда. Бива?

  А „bandwith“ како? „Опсег, проток“? :) Прво, мислам дека troughput и bandwih не се едно исто.
  Нели „опсег“ е range?

  Во случајов за компјутерски мрежи, ама сигурно слично е и за други мислења

  • Throughput – Throughput is a term used for how much data can be transferred from the source to its destination within a given timeframe
  • Bandwidth – Bandwidth is the term used for the maximum transfer capacity of a network.
  хмм, можеби „дозволен товар на мрежата“?
  „Дозволено оптоварување на мрежата“, само долго е.
  Ако би иделе буквален превод, band е трака, патека, width е ширина.
  „Ширина на патеката“, така некако...

  Ај да ве видам, „event handler“ = „справувач со настани“. Да, точно е, ама тешко и долго за изговарање :D
   
  Последна промена: 1 Април 2019
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,003
  6,782
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па штознам, често користиме термин „проток на цевките влакната“ со колегите (pipe throughput). За бендвит си викаме бендвит.
   
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Mислам немаме збор за Throughput.
  Може да се преведе најразлично зависно од контекстот.
   
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,186
  19 Јули 2013
  Да не се си ја чукаш многу главата околу овие работи, некој пред нас веќе го сторил тоа.
  Mожеби не е иделано, ама какво е такво е, поарно нема.
  Еве го поимникот од министерство за информатичко општество.
  И ова е од мајкрософт делот за локализација, каде што можеш да пребаруваш како се преведени термините во нивните програми.
   
  На Ile sopov, krema, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Го имаше поимникот. Ова од Микрософт не сум го видел.
  Не се секирај, сите ние си ја чукаме главата кога треба да изговориме превод од 3+ зборови на еден англиски збор ;)
   
 13. goceiva

  goceiva
  Intern

  16
  5
  25 oктомври 2009
  Машко
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,417
  25,095
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
   

  Прикачени датотеки:

  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ile sopov

  Ile sopov
  Intern

  20
  5
  1 Мај 2018
  Машко
  Situiran.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...