• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како би функционирало Lead Generation на вебсајт

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Stefan Friki

Intern
16 мај 2020
5
0
Здраво,
Имам бизнис идеја која што сеуште е во изработка но не знам дали и како би функционирало кај нас вакво нешто
Нај базичната идеја е пример имам сајт на кој што има линк од некој производ на друг вебсајт т.е онлајн продавница. Доаѓа клиент и клика на тој линк кој што го води до таа продавница ( не ја вршам јас продажбата ниту ми е битно дали клиентот ке направи нарачка )
Прашањето е дали и колку би била реалната цена што продавницата која го добила тој клиент преку мој клик би можела да ме плати. Според тоа што гледам по интернет може да достигне и до 1-2$ но секако 0 информации за во Македонија
Мислам дека е јасно прашањето, чекам одговор каков и да е :)
Благодарам
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
546
575
Скопје
Не е ова никаква "бизнис идеја". Цел интернет и дигитален маркетинг е заснован на овој принцип и има огромни разработени платформи што го прават истово.
Немам директно искуство со темава ама 1-2$ можеш само од добар US клик да добиеш, што нема да биде толку висок во повеќето случаеви. А за македонски клик, мое мислење е 1/200 до 1/500 од горе наведеното. :)
Сепак има дечки на форумов што се занимаваат и заработуваат од ова и ќе ти дадат попрецизен одговор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Stefan Friki

Intern
16 мај 2020
5
0
Не зборувам за адсенс па да биде битно дали е МК, US, Или слично клик.
Ама да и самиот кажа има постручни од тебе па ќе ги чекам да ми дадат по софистициран одговор
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,290
3,791
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Steelseries Arctis 3
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ова се нарекува Affiliate marketing. Прогуглај и ќе најдеш доста информации.
 

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
982
Не мислам дека ОП зборува за клик (по насловот), туку за lead (посетителот да остави податоци).

Доста возможно е $1-$2 по lead, но не верувам дека некој би те платил толку за македонски lead.

Освен ако не е продажба, често е битно од каде е дојден.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Stefan Friki

Intern
16 мај 2020
5
0
Ова се нарекува Affiliate marketing. Прогуглај и ќе најдеш доста информации.
Не можам да најдам информации за македонскиот пазар.
И да Affiliate marketing е тоа што прашувам.
L каде буквално сум платен што од мој сајт некој кликна да отиде на друг сајт кој што ке ме плати за тоа.

се работи за Lead од македонски сајт на македонски сајт.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,290
3,791
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Steelseries Arctis 3
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
На право место си, админите овде беа први што нуделе affiliate маркетинг на фирми. Ќе се јават на темава можеби...
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
138
83
deejay.blog.hr
Здраво,
Имам бизнис идеја која што сеуште е во изработка но не знам дали и како би функционирало кај нас вакво нешто
Нај базичната идеја е пример имам сајт на кој што има линк од некој производ на друг вебсајт т.е онлајн продавница. Доаѓа клиент и клика на тој линк кој што го води до таа продавница ( не ја вршам јас продажбата ниту ми е битно дали клиентот ке направи нарачка )
Прашањето е дали и колку би била реалната цена што продавницата која го добила тој клиент преку мој клик би можела да ме плати. Според тоа што гледам по интернет може да достигне и до 1-2$ но секако 0 информации за во Македонија
Мислам дека е јасно прашањето, чекам одговор каков и да е :)
Благодарам
Lead generation и affiliate marketing не се иста работа.

Lead generation е собирање на информации од потенцијални клиенти, и потоа продавање на истите информации на компании кои ќе се обидат потенцијалните клиенти да ги претворат во клиенти.

Affiliate marketing е упатување на твои посетители (на пр. од веб страна, social media profiles или pages...) кон некој производ или услуга.
Доколку посетителот изврши купување или преземе одредена акција (на пр. ги достави своите информации на продавачот, се регистрира за бесплатен пробен период на производ / услуга, итн...), ти добиваш одреден хонорар.

Можеш ли да споделиш инфо за индустријата во која би нудел lead generation или пак би практикувал affiliate marketing?
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Stefan Friki

Intern
16 мај 2020
5
0
Lead generation и affiliate marketing не се иста работа.

Lead generation е собирање на информации од потенцијални клиенти, и потоа продавање на истите информации на компании кои ќе се обидат потенцијалните клиенти да ги претворат во клиенти.

Affiliate marketing е упатување на твои посетители (на пр. од веб страна, social media profiles или pages...) кон некој производ или услуга.
Доколку посетителот изврши купување или преземе одредена акција (на пр. ги достави своите информации на продавачот, се регистрира за бесплатен пробен период на производ / услуга, итн...), ти добиваш одреден хонорар.

Можеш ли да споделиш инфо за индустријата во која би нудел lead generation или пак би практикувал affiliate marketing?
Извини тогас, мислев на Affiliate Marketing
Нема баш лимит на индустријата ама еве за пример нека биде :
Телевизор кој што го има во анхоч или сетек, сеедно, и јас истиот го промовирам дека е пример на акција, по која цена, и слично. Нај базичен пример вака би изгледал. Дали тој вид на маркетинг би можел да се интегрира и на кој принцип. Дали лицето мора да го купи преку линкот во вид на referal или може едноставно со клик да бидам платен?
 

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
982
Извини тогас, мислев на Affiliate Marketing
Нема баш лимит на индустријата ама еве за пример нека биде :
Телевизор кој што го има во анхоч или сетек, сеедно, и јас истиот го промовирам дека е пример на акција, по која цена, и слично. Нај базичен пример вака би изгледал. Дали тој вид на маркетинг би можел да се интегрира и на кој принцип. Дали лицето мора да го купи преку линкот во вид на referal или може едноставно со клик да бидам платен?
Во 90% од случаите нема да бидеш на клик платен. Ако си платен на клик, тоа ти е $0.01 по клик или слична цена.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Stefan Friki

Intern
16 мај 2020
5
0
Во 90% од случаите нема да бидеш на клик платен. Ако си платен на клик, тоа ти е $0.01 по клик или слична цена.
ако не е на клик , тогаш од продажба е? Пример преку referal купи нешто од некоја сума и јас добијам % од тоа?
а по клик повеќе од 5-10 денари не ни очекувам . но затоа ги прашувам тие што имаат искуство истото да го споделат
CPA affiliate network ќе бараш која е во твојата нишка.
ако добро го разбирам ова, ова е буквално за нешто друго од тоа што јас го барам. тука како што разбрав промовираш други сајтови и со кликови заработуваш. но јас зборувам за наши продавници , наши сајтови .
 

vision

Intern
17 април 2010
41
20
hybridhosting.mk
ако не е на клик , тогаш од продажба е? Пример преку referal купи нешто од некоја сума и јас добијам % од тоа?
а по клик повеќе од 5-10 денари не ни очекувам . но затоа ги прашувам тие што имаат искуство истото да го споделат

ако добро го разбирам ова, ова е буквално за нешто друго од тоа што јас го барам. тука како што разбрав промовираш други сајтови и со кликови заработуваш. но јас зборувам за наши продавници , наши сајтови .
Баш е тоа што го бараш во почетниот пост, Cost Per Action (Cost Per Acquisition (CPA), otherwise known as Cost Per Action, is a form of affiliate marketing where advertisers pay for a specific form of acquisition or action to be taken.), на определена извршена акција од посетител си платен, во твојов случај им правиш база од потенцијални клиенти. Cost Per Action би било оставање на емаил за контакт, некој вид на членство и сл. Пак е еден тип на аффилиате но не земаш дел / сума од извршена продажба.

Меѓутоа ова на МК пазар, што знам ... со повеќето нема ни да се разбереш за што им правиш муабет.
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
138
83
deejay.blog.hr
Извини тогас, мислев на Affiliate Marketing
Нема баш лимит на индустријата ама еве за пример нека биде :
Телевизор кој што го има во анхоч или сетек, сеедно, и јас истиот го промовирам дека е пример на акција, по која цена, и слично. Нај базичен пример вака би изгледал. Дали тој вид на маркетинг би можел да се интегрира и на кој принцип. Дали лицето мора да го купи преку линкот во вид на referal или може едноставно со клик да бидам платен?
Вака...

1. Посети две групи на МК веб страни:
- веб страни кои нудат попусти (Групер, КупиНаПопуст, итн...)
- веб страни кои продаваат електронски уреди (Анхоч, Сетек, Нептун, Техномаркет...)

2. Разгледај им ги веб страните, и констатирај дали имаат партнерска програма / affiliate програма.
Ако имаат - прочитај ги правилата и утврди дали ти одговараат.
Ако немаат - контактирај ги, и распрашај се дали се заинтересирани за соработка (објасни им накратко за што станува збор).

3. Во контакт со компаниите ќе утврдиш дали се заинтересирани да ти плаќаат по продажба или по клик / посета (или и за двете работи).
Во секој случај, би требало да имаат систем каде што ќе можеш да се логираш (работна околина), и да ја следиш соработката (донесени посети, купени работи, итн...).

Ако имаш дополнителни прашања - повели.

P.S. Не е правило, но имај во предвид дека МК бизнисите ретко прифаќаат вакви соработки (комплицирано им е, не сакаат да го делат профитот, итн...).
Затоа пак, на глобално ниво имаш неограничени можности со affiliate marketing во разни индустрии.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,611
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно