• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како адсл да се поврзува автоматски?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Сакам автоматски да се поврзувам на интернет да неморам постојан да стискам Dial. На пример со стартување на комјутерот веднаш да сум поврзан и на интернет.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Па во СТАРТУПОТ ке си го направиш тоа.Штом го уклучуваш компјутерот да ти се отвара АДСЛ конекцијата.А и на конекцијата треба да си направиш да не те прашува нон-стоп за username и password.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Тука и јас би се надоврзал. Дали и како можам да направам со стартување на Windows автоматски да се стартува и мојата broadband конекција? Мислам дека не може преку startup да се направи тоа, но можеби грешам. Инаку на конекцијата запамтено е корисничкото име и пасвордот така да тоа нема да биде проблем. Значи дали е можно со стартување на Windows автоматски да се стартува и broadband конекција? И како? :rolleyes:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Има многу подобро решение од она со startup на windows. Еве како е кај мене на D-Link modem.

Значи, во Setup-> Connection, треба да изберете PPPoE наместо Bridge и да внесете корисничко име и лозинка

И не заборавајте да ги зачувате промените на модемот :) Во Tools-> System commands
Мислам дека на новите модеми од MT Net оваа опција нема да работи, ама не сум сигурен, пробајте :)
 
D

DimitarMK

Гостин
Преку која адреса стигна до тоа за рутерот ? И ја дека имам D-Link па да средам.. :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
На конекцијата треба да се подеси да не прашува username и password, потоа треба да се направи еден шорткат од конекцијата и да се ископира во Start -> Programs -> StartUp. Тоа би било се.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
И предлогот од Andrijeski е доста добар (го имам користено) меѓутоа почнаа да се делат модеми кои немаат поддршка за веб-пристап.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Значи јас успеав да го изведам тоа и тоа важи за било каква конекција. Одете контрол панел, internet options од табот connections избирате Always dial my defaut internet connection. Кога ќе ви се прикаже она прозорче избирате connect automatically и толку. Поврзани сте кога ќе го стартувате интернет прелистувачот. Требаше да ја отворам темава за да откријам како треба. Иначе можете и на пропертиес да ја исклучите опцијата да ве прашува постојано за лозинка и пасворд, а нормално со некој програма да направите да се стартува истата или пак прелистувачот, со тоа и конекцијата.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Не може да се пристапи на модемите DSL-360 R .
Од лично искуство ти кажувам ;)
 
D

DimitarMK

Гостин
Абе турски модем ми дале од он.нет, се внатре турски упатства. Затоа не го бива. :LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пробај да го повлечеш икончето за конектирање во Start->Programs->Startup :) Види дали ќе функционира
Пробав и така ама Windows само ја стартува конекцијата и пак јас морам да кликнам Conect, што и не е некое олеснување. Некој друг предлог?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Во пропертис на конекцијата имаш една опција Prompt for username and password. Исклучија и готово.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Епа веќе кажав јас и многу други.На SHORCUT-от на конекцијата стисни десен клик Пропертис.Влези OPTIONS,подоле имаш опции за штиклирање.
Све што треба да направиш е:да ја ДЕштиклираш опцијата
"Prompt for name and password,certificate,etc.
Забелешка:
Додека го правиш ова не треба да ти е поврзана конекцијата,бидејќи нема да сака да ги прифати промените.ПОЗДРАВ
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Другпат прочитај ги сите постови пред да прашаш нешто што веќе е одговорено :)
Ги прочитав сите постови, но сепак на погорниот пост не беше баш како што треба објаснето:
Па во СТАРТУПОТ ке си го направиш тоа.Штом го уклучуваш компјутерот да ти се отвара АДСЛ конекцијата.А и на конекцијата треба да си направиш да не те прашува нон-стоп за username и password.
А во последните 2 поста беше подетално објаснето:
Во пропертис на конекцијата имаш една опција Prompt for username and password. Исклучија и готово.
На SHORCUT-от на конекцијата стисни десен клик Пропертис.Влези OPTIONS,подоле имаш опции за штиклирање.
Све што треба да направиш е:да ја ДЕштиклираш опцијата
"Prompt for name and password,certificate,etc.
Забелешка:
Додека го правиш ова не треба да ти е поврзана конекцијата,бидејќи нема да сака да ги прифати промените.
Така да се извинувам ако нешто погрешив во темава но мене ми помогнаа последните 2 постови. :bravo:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ги прочитав сите постови, но сепак на погорниот пост не беше баш како што треба објаснето:

А во последните 2 поста беше подетално објаснето:


Така да се извинувам ако нешто погрешив во темава но мене ми помогнаа последните 2 постови. :bravo:
:ermm: Најверојатно си го видел постот на reng:

Значи јас успеав да го изведам тоа и тоа важи за било каква конекција. Одете контрол панел, internet options од табот connections избирате Always dial my defaut internet connection. Кога ќе ви се прикаже она прозорче избирате connect automatically и толку. Поврзани сте кога ќе го стартувате интернет прелистувачот. Требаше да ја отворам темава за да откријам како треба. Иначе можете и на пропертиес да ја исклучите опцијата да ве прашува постојано за лозинка и пасворд, а нормално со некој програма да направите да се стартува истата или пак прелистувачот, со тоа и конекцијата.
:))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,408
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно