Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каде може да се најде водено ладење во МК?

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1.122
594
Скопје
Како што гласи насловот, каде може да се најде во нашава напатена земја, елементи/систем за водено ладење?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
Ја би рекол никаде, освен ако сакаш AIO (all in one), тогаш Анхоч/Сет/Мебиус/итн, имаш избор, јас го земав 240T Maelstrom од Анхоч пред месец, топ си работи за малиов грејач. Ако сакаш да склопиш, колку што знам од AliExpress има можности, али за сигурност би проверил на нет
 

Teget

Gaining Experience
18 март 2015
135
88
Chicago, Illinois
Ја би рекол никаде, освен ако сакаш AIO (all in one), тогаш Анхоч/Сет/Мебиус/итн, имаш избор, јас го земав 240T Maelstrom од Анхоч пред месец, топ си работи за малиов грејач. Ако сакаш да склопиш, колку што знам од AliExpress има можности, али за сигурност би проверил на нет

Од AliExpress?? Не ми кажувај дека си сериозен
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
Од AliExpress?? Не ми кажувај дека си сериозен

ЗАЧУДУВАЧКИ има примери за течно ладење кои не биле зезнати, а склопени од AliExpress, нешто како last resort ако не се најде асален шипинг од другиве сајтови
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.431
2.243
Ако станува збор за квалитетни компоненти тогаш www.ekwb.com - проверено, одличен квалитет, услуга и гаранција, ќе потврдат и пар други форумџии. Испорачуваат до МК.

Евентуално www.aquatuning.com кај нив има поголем избор на брендови и поефтини компоненти ако се составува custom систем. Испорачуваат до МК.

Сепак јас би одел со EKWB.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ЗАЧУДУВАЧКИ има примери за течно ладење кои не биле зезнати, а склопени од AliExpress, нешто како last resort ако не се најде асален шипинг од другиве сајтови
МОжеби, но друг е проблемот со АЛИ, а тоа е што се е фалс. Тоа што треба да е бакарно е офарбан алуминиум и во никој случај нема да има перформанси како што треба. Друго е самиот дизајн, кој е смислен од ракав, без некакви пресметки, битно е да изгледа некако фенси за некој да го купи, а дали е ефикасно е тотално небитно. Еден пријател склопи такво ладење, го чекаше 4 месеци да му стигне, за на крај да излезе дека платил над 100 евра за отпадоци. Прво беше многу бучно, пумпата ко на градилиште, а второ тапа резултати. После чоекот ме послуша и си стави NH-D14. За тишината нема потреба да објаснувам, но најбитно, со NH-D14 температурата на процесорот беше понсиска за преку 10'C при рендерирање.
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1.122
594
Скопје
Елементиве се за мој братучед, кој планира да скопи една добра и квалитетна конфигурација па бара ладењето да му е вакво. Исто така неможам да го премислам да земе open loop систем, он сака closed loop. Бидејќи не се разбира од склопување на хардвер има страв од истекувања и такви работи. Доколку имате некој текст, статија или нешто со што можам да го премислам е добредојдено.
Колку што јас знам open loop е подобро, или не?
Ја би рекол никаде, освен ако сакаш AIO (all in one), тогаш Анхоч/Сет/Мебиус/итн, имаш избор, јас го земав 240T Maelstrom од Анхоч пред месец, топ си работи за малиов грејач. Ако сакаш да склопиш, колку што знам од AliExpress има можности, али за сигурност би проверил на нет
Ова од старт паѓа во вода.

Ако станува збор за квалитетни компоненти тогаш www.ekwb.com - проверено, одличен квалитет, услуга и гаранција, ќе потврдат и пар други форумџии. Испорачуваат до МК.

Евентуално www.aquatuning.com кај нив има поголем избор на брендови и поефтини компоненти ако се составува custom систем. Испорачуваат до МК.

Сепак јас би одел со EKWB.
Пренесено, ти благодарам. :)


МОжеби, но друг е проблемот со АЛИ, а тоа е што се е фалс. Тоа што треба да е бакарно е офарбан алуминиум и во никој случај нема да има перформанси како што треба. Друго е самиот дизајн, кој е смислен од ракав, без некакви пресметки, битно е да изгледа некако фенси за некој да го купи, а дали е ефикасно е тотално небитно. Еден пријател склопи такво ладење, го чекаше 4 месеци да му стигне, за на крај да излезе дека платил над 100 евра за отпадоци. Прво беше многу бучно, пумпата ко на градилиште, а второ тапа резултати. После чоекот ме послуша и си стави NH-D14. За тишината нема потреба да објаснувам, но најбитно, со NH-D14 температурата на процесорот беше понсиска за преку 10'C при рендерирање.

Тој е заинтересиран за Cooler master nepton 240m од СЕТ (6500 денари) што викате за ова или имате некоја подобра опција?
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1.261
1.439
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
ако може да најде од негде NZXT Kraken X61 280mm, ко да спомна некој од форумов дека ги носел зотеброс, ама може и скрос да бладам
иначе за custom-loop нека си рачуна мин ~250еури ако му е само за процесор, за графички итн блокови дополнително
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1.122
594
Скопје
ако може да најде од негде NZXT Kraken X61 280mm, ко да спомна некој од форумов дека ги носел зотеброс, ама може и скрос да бладам
иначе за custom-loop нека си рачуна мин ~250еури ако му е само за процесор, за графички итн блокови дополнително
Да, само за CPU му е ладењево.
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
Тој е заинтересиран за Cooler master nepton 240m од СЕТ (6500 денари) што викате за ова или имате некоја подобра опција?

Добар кулер, ако е верзија 2 потивки а појаки вентилатори има, али никс залиха у Сет
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4.174
1.710
Топла препорака за Cooler Master-от.
Јас сум еден од задоволните корисници на Nepton.
Претходно имав Noctua и нема никаква разлика во бучава, а перформансите исти на stock сетинзи.
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1.122
594
Скопје
Side panel, за CM MasterCase 5, со прозор каде може да се најде, во продавнициве нема. Од CM Europe ми вика дека неможе да се прати на таа адреса. Некоја веб страница кај со може да се порача ова, пошо го има како дел за тоа кукиште пошо е модуларно, што значи дека дополнителни делови може да се порачаат (само како делови).

Поточно, се работи за ОВА.
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
311
277
@Work
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 7700x @5.0Ghz w/ CM ML360 Illusion ARGB
Motherboard
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Storage
4x2TB WDBlue, 1x1TB m.2 Samsung
PSU
Corsair HX850
RAM
2 x 16GB GSkill FlareX @5600Mhz
Video card
ASUS TUF RX 6800 XT 16GB OC
Case
Lian Li Lancool II Mesh C
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro Wireless
Keyboard
SPC Gear GK650K Championship Kalih Red RGB Pudding Edition
Audio
AKG K272 HD/Blessing 2 и др. -> iFi Zen Dac v2 + Pro Audio T3+
Monitor
32" Samsung Odyssey G7 * 2 + 24" Dell U2414H
OS
Win 10
Side panel, за CM MasterCase 5, со прозор каде може да се најде, во продавнициве нема. Од CM Europe ми вика дека неможе да се прати на таа адреса. Некоја веб страница кај со може да се порача ова, пошо го има како дел за тоа кукиште пошо е модуларно, што значи дека дополнителни делови може да се порачаат (само како делови).

Поточно, се работи за ОВА.

Си проверил нешо у Србија или Грција? Србија провери у КомТрејд или Гигатрон, Грција незнам тачно имаше една многу добра продавница али не ми текнува дали беше баш како Плаисио или пак беше само „нарачај и собери“
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.624
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно