• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде може да се најде водено ладење во МК?

• Ја почнал/а темата

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Како што гласи насловот, каде може да се најде во нашава напатена земја, елементи/систем за водено ладење?

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
„Шарени“ R7 1700 @3.8Ghz w/ DeepCool Captain 240EX
Motherboard
Gigabyte AX370 Gaming K5 v1.0
Storage
WDBlue/Samsung SpinPoint 1TB/EVO-850 SSD 120GB
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
2 x 8GB GSkill TridentZ RGB @ 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1080 AORUS OC EDGE EDITION
Case
Sama TITAN (каквое љубав)
Mouse
Rival 300
Keyboard
Asus Echelon Mechanical w/ CherryMX Black
Audio
AKG K272-HD/Marantz SR4600 w/ Infinity TSS-750
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Њиндос 10 (згрешив али ај)
Ја би рекол никаде, освен ако сакаш AIO (all in one), тогаш Анхоч/Сет/Мебиус/итн, имаш избор, јас го земав 240T Maelstrom од Анхоч пред месец, топ си работи за малиов грејач. Ако сакаш да склопиш, колку што знам од AliExpress има можности, али за сигурност би проверил на нет

Teget

Gaining Experience
18 март 2015
135
82
Chicago, Illinois
Ја би рекол никаде, освен ако сакаш AIO (all in one), тогаш Анхоч/Сет/Мебиус/итн, имаш избор, јас го земав 240T Maelstrom од Анхоч пред месец, топ си работи за малиов грејач. Ако сакаш да склопиш, колку што знам од AliExpress има можности, али за сигурност би проверил на нет
Од AliExpress?? Не ми кажувај дека си сериозен

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
Storage
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
Video card
Case
Mouse
Rival 300
Keyboard
Audio
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Од AliExpress?? Не ми кажувај дека си сериозен
ЗАЧУДУВАЧКИ има примери за течно ладење кои не биле зезнати, а склопени од AliExpress, нешто како last resort ако не се најде асален шипинг од другиве сајтови

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,370
2,138
Шифоњер
Ако станува збор за квалитетни компоненти тогаш www.ekwb.com - проверено, одличен квалитет, услуга и гаранција, ќе потврдат и пар други форумџии. Испорачуваат до МК.

Евентуално www.aquatuning.com кај нив има поголем избор на брендови и поефтини компоненти ако се составува custom систем. Испорачуваат до МК.

Сепак јас би одел со EKWB.

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
се сложувам со @Molec , ekwb се зверови. имаат шипинг до мк, и се мноооооогу услужливи, прашај ги се шо те интересира и ќе ти одговорат.

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ЗАЧУДУВАЧКИ има примери за течно ладење кои не биле зезнати, а склопени од AliExpress, нешто како last resort ако не се најде асален шипинг од другиве сајтови
МОжеби, но друг е проблемот со АЛИ, а тоа е што се е фалс. Тоа што треба да е бакарно е офарбан алуминиум и во никој случај нема да има перформанси како што треба. Друго е самиот дизајн, кој е смислен од ракав, без некакви пресметки, битно е да изгледа некако фенси за некој да го купи, а дали е ефикасно е тотално небитно. Еден пријател склопи такво ладење, го чекаше 4 месеци да му стигне, за на крај да излезе дека платил над 100 евра за отпадоци. Прво беше многу бучно, пумпата ко на градилиште, а второ тапа резултати. После чоекот ме послуша и си стави NH-D14. За тишината нема потреба да објаснувам, но најбитно, со NH-D14 температурата на процесорот беше понсиска за преку 10'C при рендерирање.

• Ја почнал/а темата

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Елементиве се за мој братучед, кој планира да скопи една добра и квалитетна конфигурација па бара ладењето да му е вакво. Исто така неможам да го премислам да земе open loop систем, он сака closed loop. Бидејќи не се разбира од склопување на хардвер има страв од истекувања и такви работи. Доколку имате некој текст, статија или нешто со што можам да го премислам е добредојдено.
Колку што јас знам open loop е подобро, или не?
Ова од старт паѓа во вода.

Ако станува збор за квалитетни компоненти тогаш www.ekwb.com - проверено, одличен квалитет, услуга и гаранција, ќе потврдат и пар други форумџии. Испорачуваат до МК.

Евентуално www.aquatuning.com кај нив има поголем избор на брендови и поефтини компоненти ако се составува custom систем. Испорачуваат до МК.

Сепак јас би одел со EKWB.
Пренесено, ти благодарам. :)

МОжеби, но друг е проблемот со АЛИ, а тоа е што се е фалс. Тоа што треба да е бакарно е офарбан алуминиум и во никој случај нема да има перформанси како што треба. Друго е самиот дизајн, кој е смислен од ракав, без некакви пресметки, битно е да изгледа некако фенси за некој да го купи, а дали е ефикасно е тотално небитно. Еден пријател склопи такво ладење, го чекаше 4 месеци да му стигне, за на крај да излезе дека платил над 100 евра за отпадоци. Прво беше многу бучно, пумпата ко на градилиште, а второ тапа резултати. После чоекот ме послуша и си стави NH-D14. За тишината нема потреба да објаснувам, но најбитно, со NH-D14 температурата на процесорот беше понсиска за преку 10'C при рендерирање.
Тој е заинтересиран за Cooler master nepton 240m од СЕТ (6500 денари) што викате за ова или имате некоја подобра опција?

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,236
1,328
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
ако може да најде од негде NZXT Kraken X61 280mm, ко да спомна некој од форумов дека ги носел зотеброс, ама може и скрос да бладам
иначе за custom-loop нека си рачуна мин ~250еури ако му е само за процесор, за графички итн блокови дополнително

• Ја почнал/а темата

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
ако може да најде од негде NZXT Kraken X61 280mm, ко да спомна некој од форумов дека ги носел зотеброс, ама може и скрос да бладам
иначе за custom-loop нека си рачуна мин ~250еури ако му е само за процесор, за графички итн блокови дополнително
Да, само за CPU му е ладењево.

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
Storage
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
Video card
Case
Mouse
Rival 300
Keyboard
Audio
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Тој е заинтересиран за Cooler master nepton 240m од СЕТ (6500 денари) што викате за ова или имате некоја подобра опција?
Добар кулер, ако е верзија 2 потивки а појаки вентилатори има, али никс залиха у Сет

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,172
1,738
Топла препорака за Cooler Master-от.
Јас сум еден од задоволните корисници на Nepton.
Претходно имав Noctua и нема никаква разлика во бучава, а перформансите исти на stock сетинзи.

• Ја почнал/а темата

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Side panel, за CM MasterCase 5, со прозор каде може да се најде, во продавнициве нема. Од CM Europe ми вика дека неможе да се прати на таа адреса. Некоја веб страница кај со може да се порача ова, пошо го има како дел за тоа кукиште пошо е модуларно, што значи дека дополнителни делови може да се порачаат (само како делови).

Поточно, се работи за ОВА.

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
Storage
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
Video card
Case
Mouse
Rival 300
Keyboard
Audio
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Side panel, за CM MasterCase 5, со прозор каде може да се најде, во продавнициве нема. Од CM Europe ми вика дека неможе да се прати на таа адреса. Некоја веб страница кај со може да се порача ова, пошо го има како дел за тоа кукиште пошо е модуларно, што значи дека дополнителни делови може да се порачаат (само како делови).

Поточно, се работи за ОВА.
Си проверил нешо у Србија или Грција? Србија провери у КомТрејд или Гигатрон, Грција незнам тачно имаше една многу добра продавница али не ми текнува дали беше баш како Плаисио или пак беше само „нарачај и собери“

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,569
Мислења
820,658
Членови
28,226
Најнов член
Ivan G
На врв Дно