• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде може да се најде идентификационен број за порески обврзник (TIN) за Македонија ? Оваа ми го поставуваат како прашање во Adsense за zarabotka

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stanislava

Intern
11 февруари 2020
3
0
Каде може да се најде identifikacionen broj za poreski obvrznik TIN за Македонија ? Оваа ми го поставуваат како прашање во Adsense за zarabotka od youtube ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,628
10,922
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
TIN=ДДВ, на сајтот на УЈП ина Централен регистар има пребарување.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
488
403
Skopje
Ако е за претпријатие, тоа е најчесто даночен (некад и матичен проаѓа, незнам како го класифицираат искрено).

Ако е за физичко, тогаш стај твој матичен, друго немаш.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
TIN (tax identification number) = даночен број

За фирма даночен број = ЕДБ бројот кој е доделен од Централен регистар при регистрација или ДДВ број (истиот број е без МК напред), доколку фирмата е регистрирана за цели на ДДВ.
За физичко лице даночен број = ЕМБГ (единствен матичен број) запишан во Матична книга на родени (во лична карта, пасош итн..)
 
Последна промена:

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
47
41
Каде може да се најде identifikacionen broj za poreski obvrznik TIN за Македонија ? Оваа ми го поставуваат како прашање во Adsense за zarabotka od youtube ?
Колку што знам МК нема договор за избегнување на двојно оданочување со УСА така да зошто би ти требало TIN ?

На адсенсе стои ова кај полето за TIN - "Optional unless you are claiming a tax treaty"
Така да мислам дека не ти треба а од нареден месец рачунај -40% од тоа што до сеа си заработувал пошо сите земји што немаат договор по default се -30%
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,644
1,102
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
„порески“ :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,736
Членови
29,489
Најнов член
******
На врв Дно