1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каде може да најдам пасивен кулер за CPU (775)

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од dzunko, 11 Мај 2014.

 1. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  328
  252
  26 Септември 2007
  Машко
  Каде да најдам нов или половен кулер за процесор на 775 со пасивно ладење ? Дали е тоа " паметно " да се изведи и дали ќе го лади доволно процесорот . Најдов на интернет Coooler Master Z600 ( http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-z600/) koj e доста голем . Има во Логин во Скопје еден од Spire ( http://www.loging.mk/627/188127/0/ShowProduct/Pasiven_ladilnik_za_procesor_SP510-1U) ама сумлив ми е , некако мал . Значи сакам целиот PC да го направам без вентилатори , воопшто да нема бучава за во дневна. Веќе имам пасивна графика , а изгледа ќе добијам и напојување пасивно деновиве .:)
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,662
  3,396
  24 Септември 2012
  Вториов по секоја логика е добар за варење кафе.

  Меѓутоа со тек на време ќе расте температурата во куќиштето и таа мора да излегува. Претпоставувам дека ти е добро вентилирано.

  Кога ќе завршиш, може и да поставиш еден голем вентилатор 12/14/20цм колку сакаш, и да го ставиш да се пали само кога процесорот (или некој мерач по твој избор) надмине некоја температура. На пример 90 степени.

  Ако немаш плоча со таква можност да го угаси вентилаторот, има термопрекидачи во логинг кои може да вклучат нешто, на 60 степени на пример, кога ќе дојде внатрешноста на куќиштето.

  Ова го кажувам зошто има и други компоненти кои треба да се ладат, не е само процесорот и графичката.
   
  На dzunko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Тоа што имаш пасивна графичка не значи дека можеш целиот PC да го направиш пасивен. Тие пасивни графички во голема мера зависат од протокот на воздух во куќиштето. Ако секнеш секаков проток, графичката ќе прегрева. Истото ти важи и за напојувањето.

  А ако сакаш пасивно да го ладиш процесорот, ова ти е единствената солуција:
  http://www.quietpc.com/nof-icepipe

  Масивен е, поскап е од Noctua D15 и лади до 95W.


  На кратко - откажи се од идејата за целиот PC да го направиш без вентилатори.
   
  На dzunko и pane96 им се допаѓа ова.
 4. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  На xenon и dzunko им се допаѓа ова.
 5. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  328
  252
  26 Септември 2007
  Машко
  убаво вели Sephiroth "Откажи се од идејата " ама сите така ќе ни забрчи нешто во главата па ај да пробаме дали можи .Најпрво ќе пробам деновиве само со кулер на процесорот ( значи стандардно да има вентилатор ) , а сето друго пасивно ,па да видам кои тeмператури ќе ги имам ,а некој ако има идеја каде има или продава пасивен кулер за процесор нека ми пиши слободно. Процесорот за тест ќе види 2160 кој не грѐе многу . А тоа што ми го предложи Enforcer ми изгледа скапо :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,923
  27,632
  4 Септември 2008
  Downvolt + dovnwlock, ти е морално за ова. И тоа значителен...
   
  На dzunko му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  имав вакво нешто едно време. заклучокот беше:
  напојување со 12цм фен, врзан на матична која определуваше брзина на вртежи. околу 400 рпм.
  ист таков беше ставен врз пасивна графичка и процесор.
  задоволително тивко со прилично мал буџет.
  без ниту еден фен не би пробал.
   
  На dzunko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,423
  15 Јануари 2011
  Машко
  Јас имам open-bench машина со пасивно ладење, нема гајле:

  [​IMG]
  [​IMG]

  Zalman600 имаш на лагер во Anhoch, само мене не ми се бендисува, габаритен е..
   
  На pepo123 и dzunko им се допаѓа ова.
 9. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  328
  252
  26 Септември 2007
  Машко
  Е баш за ова зборувам.Филмови или Youtube можи да гледаш ?Игра некоја?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 10. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,423
  15 Јануари 2011
  Машко
  Филмови се гледаат нормално и без графичката...за игри треба графичка. Ова на сликава ти е Sapphire 7750 silent варијанта. Имаше едно парче на лагер во Мебиус, прашај дали им стои уште.

  Куќиштето е Coolermaster Testbench. Едно парче стоеше на лагер со години во Сет, го земав пред неколку месеци. Имаш Chieftec варијанти за мултимедијални/HTPC куќишта во Мебиус по пристапна цена (6-8000), имаш Aresze едно во Сет на рузвелтова и имаш Thermaltake мислам во Нико доле во ГТЦ но многу се скапи.

  Кулерот е Noctua NH-L12.


  [​IMG]

   
  На Astro и dzunko им се допаѓа ова.
 11. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  Јас дома користам intel C2Q Q6600 на сток (на 755) со Coolermaster V8 со исклучен кулер и стара palit 9600gt со изваден кулер (само синкот седи). Одозгора дуфка кулерот од напојувањето ( Coolermaster М520) и од долу напред ( од под дисковите) дува xfan 12цм (hydro bearing околу 300ден од сет). Куќиштето е затворено . На графичката имам врзано два монитора. За работа и филмови нема гајле (40-50C макс)( Зборам за bluray филмови од 50 гига). За игри немам нешто пробувано. Ама 2Д платформери ала рејман и слично исто не се проблем.

  Инаку практично бесчуен е компјутерот. Кога ќе почне да подзагрева од напојувањето се слуша малку тој кулер, додека овој x-fan ко да не постои. Веројатно ќе треба да го отварам напојувањево и да му ставам потивок кулер. Инаку најгласен ми е дискот, ептен крчи,

  Мислам дека некој колега форумџија продаваше V8, можеш да ја разгледаш и таа опција. Можеш да му ставиш PWM кулер и да го гасиш додека работиш, па кога ќе ти треба да го вклучуваш.

  Во секој случај повеќе би ти препорачал нешто ко машината на Xenon. Пофалба, ептен кејф ми направи :).
  А ако сакаш да заштедиш, можеш и вака.
   
  На dzunko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  И дополнување едно. Мораш да имаш барем еден кулер. И сите делови да имаат метар на метар синк мораш да имаш провев во куќиштето за да функционираат синковите. И двд плееров ми има кулер...
   
  На dzunko и Astro им се допаѓа ова.
 13. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  328
  252
  26 Септември 2007
  Машко
  Значи еkспериментирав нешто деновиве ,да спремам компјутер без вентлатори ( Silent ) . Како и на pepo123 " машината на Xenon " погоре и мене ми направи голем мерак ама тоа е друга дискусија затоа што за тоа се потребни троа повеќе пари.
  Еве накратко до каде стигнав, односно до каде " се сварив " :
  - графичка Gigabyte 9600GT(GV-NX96T512H-B) ја заменив со Silent Gigabyte 8600GT ( GV-NX86T512H )
  - напојување Cooler Master (Silent Pro 500) го заменив со напојување FSP без вентилатор !(Zen 400 Fanless)
  - плочата Gigabyte и процесорот Е8400 си останаа , и единствен вентилатор е тој на кулерот Artctic Freezer 7 Pro ,односно на процесорот кој работи на 1000 вртежи и е безшумен на таа брзина , oколу 19-22 db .
  Куќиштето намерно го оставив отворено и 99% добив силент PC . За работа во Windows се си беше во ред, па и за филм( BRrip) графичката не крена повеќе од 72 степени . Страшно беше кога за тест пуштив игра ( COD UO ! na max settings 1280 x 1024 ) и графичката после 30 мин отиде на 105 степени ( се свари ) ама издржа . И така се` си вратив на старо место и да како што рече Sephiroth "Откажи се од идејата " и изгледа ќе го послушам . Еве подолу слики од PC-to :)

  01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg


  На крај едно големо БЛАГОДАРАМ на сите кои дадоа и помогнаа со совети.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Така е, бидејќи само конвекција не врши работа кај класичен компјутер.
   
 15. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  Мислиш кондукција и радијација :D. Конвекцијата фали.


  Стави еден 12цм долу или од страна. Сигурно 30тина степени ке ти тргне. 70ц е премногу за филмови, не требало ни да пробаш игра. Инаку искрено страв би ми било мене игри да играм со пасивно ладено напојување, а и општо со пасивно било што. За другиве работи ќе поминеш и вака. Само не знам што ќе правиш летово со вакво ладење..
   
  На dzunko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...